7 zalet terapii w wodzie

Terapia w wodzie ma grono wiernych zwolenników zarówno wśród fizjoterapeutów, jak i wśród pacjentów, którzy choć raz spróbowali jej zalet. Z czego wynika jej rosnąca popularność? Jakie są najważniejsze zalety terapii w wodzie?

Terapia w wodzie – dlaczego warto?

Woda dostarcza dodatkowych, delikatnych bodźców naszej skórze. Dlatego tak lubimy wypoczynek nad zbiornikami naturalnymi, czy na basenie. Woda relaksuje i uspokaja, poprzez stymulację sensoryczną skóry. Dzięki właściwościom fizycznym wody jesteśmy w stanie wykonywać bardziej skomplikowane ćwiczenia, które przy okazji nie obciążają naszych stawów.

Komu poleca się rehabilitację na basenie?

Terapię w wodzie bardzo często wybierają kobiety w ciąży. Ćwiczenia w czasie ciąży o prawidłowym przebiegu są często zalecane przez lekarzy położników. Niestety brzuch ciążowy i dodatkowe kilogramy, wiele pacjentek skutecznie zniechęcają do ćwiczeń. Woda sprawia, że kobieta czuje się lżejsza i może więcej. Różnica jest szczególnie odczuwalna dla stawów i dotyczy to nie tylko kobiet w ciąży.

Na rehabilitację w wodzie decydują się osoby, którym schorzenia stawów, lub otyłość, ograniczają możliwość wykonywania wielu ćwiczeń, lub wręcz ją uniemożliwiają. Woda znacznie odciąża układ stawowo-kostny i polecana jest również w przypadku schorzeń kręgosłupa oraz innych dolegliwości ortopedycznych.

Czy umiejętność pływania jest konieczna?

Wiele osób, które dotąd nie miały okazji spróbować terapii w wodzie obawia się, że przeszkodą w jej podjęciu może okazać się brak umiejętności pływania. Obawy te nie są słuszne – aby skorzystać ze skutecznej, a przy tym niezwykle relaksującej terapii w wodzie, nie trzeba mieć żadnych umiejętności pływackich. Przez cały czas jest się pod opieka fizjoterapeuty i na głębokości, która pozwala na swobodne poruszanie się pieszo po dnie basenu.

7 najważniejszych zalet terapii w wodzie

Zalety terapii w wodzie można by wymieniać długo, jednak najważniejsze zamykają się w 5 punktach:

  1. Woda odciąża stawy. Dzięki niej, ruchomość stawów wzrasta w miarę ćwiczenia. Pacjent angażując w wodzie stawy do wydajniejszej pracy bez ich obciążania, przygotowuje je do lepszego funkcjonowania i większej ruchomości również na powierzchni.
  2. Ćwiczenia w wodzie przyspieszają przemianę materii. Kiedy słyszymy, że woda „wyciąga” i po wizycie na basenie czujemy się głodni – mowa właśnie o tym. W połączeniu z odpowiednią dietą, terapia w wodzie szybko i skutecznie pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów. Zwłaszcza, że dzięki wyporności wody czujemy się lżejsi i możemy ćwiczyć więcej.
  3. Poprawa postawy. Dzięki odciążeniu kręgosłupa, w wodzie niejako automatycznie prostujemy się i ćwiczymy zachowując prawidłową postawę.
  4. Woda działa przeciwbólowo. Wiele schorzeń stawów i dolegliwości ortopedycznych wiąże się z bólem, który czasem uniemożliwia ćwiczenie na powierzchni. Ciepła woda łagodzi ból podczas ćwiczeń, które czasem tylko w wodzie są możliwe bez środków farmakologicznych.
  5. Ćwiczenia w wodzie poprawiają koordynację ruchową i wyczucie równowagi. Samo utrzymanie pionowej pozycji w wodzie jest ćwiczeniem równoważnym, poruszanie się w wodzie jest doskonałym sposobem na wypracowanie sobie koordynacji – to działa również na lądzie.
  6. Wzmocnienie mięśni. W wodzie możemy ćwiczyć więcej i mimo że tego nie czujemy, mięśnie działają – również na lądzie. Woda również wygładza i ujędrnia skórę.
  7. Woda zmniejsza napięcie mięśni – tak zwaną spastyczność. W ciepłej wodzie łatwiej jest rozciągnąć mięśnie i czasem rozciąganie to może być stosowane jako rozgrzewka.

Terapia w wodzie – niekończące się pasmo korzyści

Zalety terapii w wodzie można wymieniać bardzo długo. Ćwiczenia w wodzie są korzystne zarówno dla osób ze chorzeniami stawów i kręgosłupa, jak też osób, które po prostu chcą zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Ćwiczenia na basenie są wręcz zbawienne dla kobiet w ciąży. Pozwala się rozluźnić, pozbyć stresu i zachować aktywność fizyczną, pomimo rosnącej wagi i znacznego obciążenia układu szkieletowo-kostnego oraz stawów.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości Centrum Rehabilitacji i Terapii OpenMedical

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here