Badanie ciśnienia krwi najlepiej jest wykonywać regularnie, szczególnie wtedy, kiedy z naszym ciśnieniem zdarzają się problemy. Na szczęście nie każdy taki pomiar należy robić w gabinecie lekarza pod czujnym okiem specjalisty. Swoje ciśnienie krwi możemy z powodzeniem monitorować w warunkach domowych, pod warunkiem, że posiadamy do tego odpowiedni sprzęt (najłatwiejsze w obsłudze i dokładne w swoich pomiarach są ciśnieniomierze naramienne Intec). Oczywiście, aby pomiary te były miarodajne, należy zastosować się do poniższych zasad i warunków.

Wskazówki dotyczące badania własnego ciśnienia krwi

Istnieją pewne czynniki, które mogą powodować przejściowe podwyższenie ciśnienia krwi. Aby wyniki badania były miarodajne, należy wystrzegać się wszelkich sytuacji oraz środków, które mogą podwyższyć ciśnienie. Do najpopularniejszych czynników wpływających na ciśnienie krwi należą:

  1. Stres. Przed zbadaniem sobie ciśnienia należy się uspokoić. Jeżeli dzień jest wyjątkowo stresujący i nerwy nie przechodzą, lepiej zaczekać na spokojniejszy moment – inaczej badanie nie ma po prostu sensu.
  2. Palenie. Nie należy palić tytoniu przez co najmniej pół godziny przed badaniem. Tyczy się to również zażywania tabaki.
  3. Zimne temperatury. Niekomfortowa temperatura może znacznie wpłynąć na wynik badania. Ciśnienie krwi powinniśmy mierzyć w temperaturze pokojowej.
  4. Aktywność fizyczna. Przez co najmniej pół godziny przed badaniem nie można podejmować wysiłku fizycznego.
  5. Kofeina. Nie można również pić kawy (ani innych napojów zawierających kofeinę, takich jak cola czy energetyki) przez pół godziny przed badaniem (a najlepiej nie pić ich przed pomiarem wcale).
  6. Niektóre leki mogą podwyższać ciśnienie i przez to zakłamywać wyniki testów. W tym temacie należy skonsultować się z lekarzem.
  7. Najlepiej być na czczo. Oczywiście, pusty żołądek może być dość trudnym warunkiem do spełnienia, zwłaszcza jeżeli wykonujemy kilka pomiarów dziennie, dlatego wystarczy się nie przejadać i na krótko przed badaniem ciśnienia niczego nie jeść.

Po przyjrzeniu się tej liście nietrudno jest wpaść na prosty wniosek – wszystkie te warunki najłatwiej spełnić rano, niedługo po przebudzeniu. I rzeczywiście – właśnie ten moment dnia lekarze określają jako najlepszy na badanie sobie ciśnienia tętniczego krwi. Elektroniczne ciśnieniomierze naramienne Intec są tutaj świetnym wyborem – lekkie i intuicyjne w obsłudze, doskonale sprawdzą się w porannych badaniach i można je bez problemu przechowywać w szafeczkach nocnych.

Przed badaniem ciśnienia należy się wyciszyć oraz odpoczywać przez około pięciu do dziesięciu minut, z ręką położoną na stole na wysokości serca i dłonią skierowaną do góry. Dobrze jest też opróżnić przed tym dokładnie pęcherz. Przepełniony może mieć wpływ na wyniki testów. Następnie należy postępować zgodnie z instrukcją dołączoną do urządzenia. Elektroniczne ciśnieniomierze naramienne Intec zrobią całą resztę automatycznie – od napompowania rękawa aż po podanie wyników testu. Wyniki badania należy skrzętnie zapisywać w osobnym zeszycie, wraz z datą i godziną testu.

Na koniec jedna ważna uwaga – możliwość domowych pomiarów ciśnienia nie wyklucza całkowicie konieczności odbycia od czasu do czasu wizyty u lekarza. Nawet jeżeli wyniki pomiarów nie dają powodu do niepokoju, należy co najmniej raz w roku pojawić się w gabinecie swojego lekarza ze swoim ciśnieniomierzem w celu sprawdzenia, czy urządzenie działa poprawnie i czy nie przekłamuje wyników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here