Do jakiego lekarza się zgłosić z problemem nietrzymania moczu?

0
779

Nietrzymanie moczu to problem, z którym borykają się osoby w różnym wieku. Wymaga on przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki, a następnie wdrożenia efektywnego leczenia. Stąd też pacjenci nie powinni zwlekać z wizytą u specjalisty. Do jakiego lekarza należy się udać w przypadku nietrzymania moczu?

Jakie objawy powinny zaniepokoić?

Nietrzymanie moczu charakteryzuje się tym, że do mikcji dochodzi niezależnie od woli pacjenta. Popuszczanie jest całkowicie mimowolne, a ponadto może do niego dochodzić o każdej porze dnia lub nocy. Wyróżnia się 5 stopni nietrzymania moczu, w tym: kropelkowe, lekkie, średnie, ciężkie i bardzo ciężkie. Kropelkowe nietrzymanie moczu najczęściej występuje jako mimowolne gubienie moczu w ciągu dnia, jednak jego ilość wynosi nie więcej, niż 50 ml. Z lekkim nietrzymaniem moczu pacjenci mają do czynienia najczęściej podczas dźwigania, śmiania się, kichania czy odruchu kaszlowego. Przy średnim nietrzymaniu moczu, mikcja następuje podczas wykonywania codziennych czynności, takich jak wstawanie czy bieganie. Ciężkie i bardzo ciężkie nietrzymanie wiąże się z całkowitą utratą kontroli nad czynnością fizjologiczną, jaką jest oddawanie moczu. Nietrzymanie moczu wpływa w znacznym stopniu na komfort życia, utrudnia również utrzymanie higieny. Dlatego też nawet przy kropelkowej odmianie schorzenia warto udać się do lekarza.

Nietrzymanie moczu – jaki lekarz?

Pacjenci, którzy zauważą u siebie objawy nietrzymania moczu, powinni w pierwszej kolejności udać się do lekarza rodzinnego. Zbierze on szczegółowy wywiad, zleci także przeprowadzenie podstawowych badań, z którymi pacjent będzie mógł udać się do specjalisty. Zazwyczaj lekarz rodzinny udziela porad dotyczących tego, jak zachować higienę w przypadku nietrzymania moczu, lecz nie wdraża profesjonalnej terapii. Najczęściej kieruje pacjenta do specjalisty. Nietrzymanie moczu – do jakiego lekarza się zgłosić? Zwykle leczeniem nietrzymania moczu zajmuje się:

  • ginekolog – w przypadku kobiet,
  • urolog – w przypadku mężczyzn,
  • geriatra – w przypadku osób starszych.

Podstawowe badania, jakie zleca lekarz rodzinny, to przede wszystkim posiew moczu oraz morfologia. Natomiast lekarz od nietrzymania moczu – specjalista, może dodatkowo wykonać USG prostaty bądź układu moczowego. Często przeprowadza się też badanie urodynamiczne, które polega na sprawdzeniu przepływu moczu. Co ważne, do ginekologa pacjentki mogą udać się od razu, ponieważ nie potrzebują skierowania. Tymczasem, aby dostać się do wizytę w ramach NFZ do urologa bądź geriatry, potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego. Wyjątkiem jest sytuacja, w której pacjent leczy się już w poradni – wtedy też może przy okazji wizyty kontrolnej zgłosić problem nietrzymania moczu. W przypadku wizyt odbywanych prywatnie, skierowanie nie jest potrzebne.

Nietrzymanie moczu – jak sobie pomóc?

Wdrożenie odpowiedniego leczenia u pacjentów z nietrzymaniem moczu pozwala zwalczyć przyczynę schorzenia, dlatego tak istotne jest odbycie wizyty u specjalisty. Niemniej jednak warto wiedzieć, jak pomóc sobie na co dzień, tak aby nietrzymanie moczu nie wpływało znacząco na komfort życia. Doskonałym rozwiązaniem będą majtki chłonne, które można zakupić w sklepie internetowym https://chlonne24.pl/. Dostępne są różne rodzaje majtek (https://chlonne24.pl/majtki-chlonne) oraz wkładek, które nie tylko wchłaniają wilgoć, ale również neutralizują nieprzyjemne zapachy. Chorym przydadzą się też podkłady chłonne, które dobrze sprawdzają się przede wszystkim w porze nocnej, choć mogą być również pomocne na przykład podczas jazdy samochodem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here