Węzły chłonne to jeden z tych elementów ludzkiego ciała, których istnienie bardzo rzadko sobie uświadamiamy. Te niewielkie gruczoły zazwyczaj nie bolą, nie widać ich, ani nie nie czuć. Niestety, gdy węzły chłonne dadzą w końcu o sobie znać, robią to w sposób wyjątkowo nieprzyjemny. Podpowiadamy, jak leczyć powiększone węzły chłonne.

Czym są węzły chłonne?

Węzły chłonne, czyli małe gruczoły, przypominające kształtem nasiona fasoli, umiejscowione są w naszym ciele pojedynczo lub w większych grupach. Skupiska węzłów chłonnych wyraźnie wyczuwalne są podczas delikatnego ucisku na szyi, w dołach pachowych oraz w pachwinach. Gruczoły te, nawet gdy są zdrowe, mogą mieć różną wielkość – potrafią być maleńkie, jak ziarenko gorczycy, lub tak duże, jak oliwka. Węzły chłonne wchodzą w skład budowy układu limfatycznego, w którym krążą płyny ustrojowe (limfa), odpowiedzialne za oczyszczanie organizmu z toksyn. Zebrane przez limfę zanieczyszczenia odprowadzane są do węzłów chłonnych, które z kolei przekazują je do nerek, skąd wydalane są wraz z moczem. Zatem węzły chłonne pełnią funkcję filtra, który oczyszcza nasz organizm odrzucając toksyczne substancje.

Powiększone węzły chłonne – szukamy przyczyn

W ludzkim organizmie nic nie dzieje się bez przyczyny. Dotyczy to również powiększonych węzłów chłonnych. Patologiczne zwiększenie tych gruczołów może być związane z zakażeniem, infekcją lub urazem, a w najgorszych przypadkach również z nowotworem. Aby jednak określić przyczyny powiększonych węzłów chłonnych, trzeba najpierw określić, którego z węzłów problem dotyczy.

Węzły chłonne szyi

Skupiska węzłów chłonnych znajdujące się po obu stronach szyi, pod szczęką lub za uszami nierzadko powiększają się podczas zakażenie jamy ustnej lub infekcji górnych dróg oddechowych, bólu gardła, a także kataru. Węzły chłonne szyi mogą być powiększone na skutek urazu zewnętrznego, jak na przykład uderzenie lub stłuczenie.

Węzły chłonne pod pachami

Powiększone węzły chłonne pod pachami najczęściej spowodowane są urazem ramienia lub dłoni, albo infekcją (na przykład z powodu nieprawidłowej depilacji). Powiększone węzły chłonne w dole pachowym mogą również towarzyszyć nowotworom (chłoniak, rak piersi).

Węzły chłonne w pachwinie

Powiększone węzły chłonne w pachwinie spowodowane są najczęściej przez urazy mechaniczne (stłuczenie) oraz infekcje pachwiny, nogi, stopy lub narządów płciowych. Wśród rzadko występujących przyczyn powiększonych węzłów chłonnych w pachwinie znajduje się rak jąder, czerniak lub chłoniak.

Węzły chłonne nadobojczykowe

Patologicznie powiększone węzły chłonne nadobojczykowe to najczęściej efekt infekcji lub urazów. Zmiany te mogą jednak być spowodowane przez raka piersi lub płuc oraz nowotwory w obrębie brzucha i szyi.

Powiększone węzły chłonne – jak leczyć?

Aby wyleczyć powiększone węzły chłonne, trzeba najpierw prawidłowo zdiagnozować przyczynę problemu. Jeśli zmiany spowodowane są przez infekcje lub zakażenia bakteryjne, pomocna będzie antybiotykoerapia. W przypadku chorób nowotworowych, leczenie jest dużo bardziej złożone – w pierwszej kolejności niezbędna będzie biopsja, która da szczegółowe informacje i potwierdzi lub zaneguje rozpoznanie. Bez względu na podłoże problemu, dobre efekty przyniesie ogólne wzmocnienie odporności organizmu. Nieoceniona jest tutaj rola naturalnej witaminy C zawartej w pokarmach (owoce cytrusowe, acerola) oraz suplementów diety wspierających pracę układu immunologicznego.

Powiększone węzły chłonne – jak długo może to trwać?

W przypadku, gdy powiększone węzły chłonne są spowodowane infekcją górnych dróg oddechowych lub infekcjami, zmiany będą widoczne jeszcze długo po ustąpieniu przyczyny. Szczególnie długo powiększenie gruczołów utrzymuje się u dzieci – węzły chłonne nie tylko się powiększają, ale też stają się twarde i widoczne nawet do kilku tygodni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here