Kolejny dzień, kolejna dieta. Dieta węglowodanowa, dieta niskotłuszczowa, dieta wysokotłuszczowa albo kolejna dieta-cud. A potem wchodzisz na wagę i odkrywasz, że ważysz nawet więcej niż wczoraj. Brzmi znajomo? W takim razie prawdopodobnie pomijasz jeden ważny składnik diety, jakim jest woda.

Nie od dzisiaj wiadomo, że woda jest zdrowa, ale czy wiesz, dlaczego? Przede wszystkim to najbardziej naturalny napój na świecie: nie zawiera żadnych kalorii. Można pić go pełnymi łykami, wypijać kolejne butelki, a nie utyjesz. Wręcz przeciwnie: woda odchudza. Oczywiście, trzeba zachować parę zasad przy jej piciu, jednak są one łatwe i proste. Dieta wodna nie jest kolejną dietą-cud, a bardzo dobrym wstępem do zmiany nawyków żywieniowych, co może pomóc w odchudzaniu.

Jak pić wodę?

Woda najlepiej jest wchłaniana przez organizm, gdy jest dostarczana do niego co jakiś czas, nawet co kwadrans. W utrzymaniu takiej dyscypliny mogą pomóc butelki wody porozkładane po całym domu tak, abyś miała zawsze wodę pod ręką i mogła sięgnąć po nią. Uważaj jednak, aby nie wypijać na raz dużych ilości wody. Lepiej pić małymi łykami co jakiś czas niż wypijać na raz całą butelkę, aby potem zapomnieć o wodzie na cały dzień i wieczorem ponownie wypić całą butelkę. Wówczas woda nie dotrze tam, gdzie powinna, a tylko zwiększy moczopędność organizmu, nie dając korzyści zdrowotnych.

Jedyna dopuszczalna sytuacja, w której faktycznie warto napić się więcej wody, to moment po przebudzeniu, gdy Twoje ciało całą noc było pozbawione dostępu do płynów i z pewnością czujesz pragnienie w podniebieniu. Wtedy można wypić jednym haustem więcej wody, aby rozpocząć dobrze dzień.

Do pitej wody warto dodać owoc lub warzywo. Najpopularniejszym dodatkiem do wody jest cytryna, która ma liczne właściwości zdrowotne i pomaga wodzie w dotarciu do licznych komórek ciała. Jednak musi to być owoc dodany do wody, nie woda smakowa w butelce, która zawiera liczne konserwanty i na pewno nie pomoże w odchudzaniu.

Ile pić wody?

To trudne pytanie, ponieważ wielu dietetyków zaleca różne częstotliwości picia wody, jak i ilość pitej wody. Ile zatem pić wody każdego dnia? Najpopularniejszy przelicznik przyjmuje, że należy wypić jeden litr w przeliczeniu na każde trzydzieści kilogramów wagi Twojego ciała, czyli jeśli ważysz dziewięćdziesiąt kilogramów, potrzebujesz trzech litrów wody dziennie. Dużo? Na początku bardzo trudno przyzwyczaić się do takich ilości wody, jednak po pewnym czasie picie jej przychodzi naturalnie, a nawodniony organizm zaczyna coraz lepiej działać.

Dlaczego pić wodę?

Woda ma liczne zalety. W przypadku odchudzania przede wszystkim powstrzymuje apetyt. Doświadczeni dietetycy radzą, że gdyby naszła Cię ochota na zjedzenie czegoś słodkiego lub niezdrowego, należy wówczas sięgnąć po butelkę wody i „zapić” pragnienie. To zaskakująco dobry sposób na powstrzymanie się od jedzenia niezdrowych rzeczy i jednocześnie sprawdzenie, czy faktycznie jesteś głodna, czy po prostu chciałaś sięgnąć po słodycze z innego powodu (stres, nerwowość, a może siła przyzwyczajenia?). Takie drobne obserwacje z kolei pomagają w ustaleniu powodów nadwagi i ich zwalczaniu.

Ponadto, w pierwszych dniach stałego picia wody możesz odnotować spory spadek wagi. To oznacza, że do tej pory sporą częścią Twojej wagi była woda zatrzymana w organizmie. A zatrzymuje się ona, gdy… jej nie pijesz. Organizm, który otrzymuje częste dostawy wody, nie magazynuje jej „na gorsze czasy”, lecz od razu wydala, co poprawia wagę ciała.

To jak, czas sięgnąć po butelkę wody?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here