Każde badanie, któremu poddajemy się po raz pierwszy, niesie ze sobą pewne obawy i stres. Do każdego badania należy też w odpowiedni sposób się przygotować, by pomiary były jak najdokładniejsze. Podpowiadamy, jak się przygotować do badania EEG głowy.

Co to jest EEG?

Elektroencefalogram, czyli EEG, to badanie mające na celu wykrycie przyczyn zaburzeń neurologicznych, takich jak przewlekłe migreny i bóle głowy, zaniki pamięci, powtarzające się omdlenia, padaczka, bezsenność, nadpobudliwość,zakażenia bakteriami, zatrucia toksynami i guzy mózgu. Badanie EEG polega na sprawdzeniu czynności bioelektrycznej mózgu, czyli kontroli przepływu impulsów elektrycznych między komórkami mózgowymi. Elektrody przymocowane do skóry czaszki najpierw wzmacniają te impulsy, aby następnie zarejestrować je na wykresie. Podpinanie aparatury do czaszki może wydawać się przerażające, ale w przypadku EEG nie ma powodów do obaw – badanie jest nieinwazyjne.

O czym pamiętać przed badaniem EEG?

Badanie EEG może wykonać każdy, również dzieci oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią. Można zrobić je prywatnie (koszt to około 120 zł), a także na NFZ, jednak w tym drugim przypadku niezbędne będzie skierowanie od neurologa lub psychiatry. Badanie EEG trwa około 40 minut i jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Przed badaniem należy poinformować lekarza o ewentualnej padaczce, by w razie ataku personel mógł jak najszybciej interweniować. Lepiej nie zakładać na włosy żadnych ozdób i zrezygnować z kolczyków, ponieważ i tak trzeba będzie je zdjąć.

Dorośli

Leki

Mając w planach badanie EEG, należy pamiętać o tym, by poinformować lekarza o przyjmowanych regularnie lekach. Specjalista rozważy, czy zażywane medykamenty nie będą kolidować z badaniem, i czy nie będzie konieczności czasowego ich odstawienia.

Alkohol i kawa

Nie można również zapomnieć o tym, by 8, a najlepiej 24 godziny przed badaniem nie spożywać alkoholu, ani żadnych napojów zawierających kofeinę (kawa, coca-cola, a także herbata).

Jedzenie

Badanie EEG nie musi być wykonywane na czczo, nie ma przeciwwskazań do zjedzenia lekkiego posiłku.

Sen

Zapisując się na badanie EEG warto dopytać, czy podczas EEG lekarz będzie prosił o zapadnięcie w drzemkę. Dla dorosłej osoby może być to trudne do wykonania, dlatego warto znacznie skrócić nocny wypoczynek.

Włosy

Również włosy trzeba bedzie odpowiednio przygotować do badania EEG. Przed badaniem należy wymyć włosy delikatnym szamponem, by zmyć z nich resztki kosmetyków. W dniu badania nie stosować żadnych środków do stylizacji (lakier, pianka, żel itp.)., ponieważ substancje w nich zawarte mogą zafałszować wyniki.

Dzieci

Badanie EEG u dzieci przeprowadzane jest na ogół we śnie. Dobrze więc zaplanować badanie na te godziny, podczas których maluch zazwyczaj ucina sobie drzemkę. Jeśli zaś dziecko nie śpi w ciągu dnia, należy znacznie skrócić jego sen nocny, albo zaplanować badanie na godziny wieczorne. W przypadku niemowląt, które zwykle zasypiają podczas karmienia, na badanie trzeba zabrać butelkę z mlekiem. Istotne jest, by nakarmić malucha dopiero po podpięciu elektrod.

Czego się spodziewać?

By jak najlepiej przygotować się do badania EEG głowy, dobrze wiedzieć, jak to badanie będzie przebiegać. Lekarz nałoży na głowę badanego czepek z elektrodami (od 16 do 24 elektrod), które wcześniej posmarowane zostaną żelem poprawiającym ich przewodnictwo. Następnie poprosi by zająć miejsce w fotelu albo na leżance i zapadnięcie w sen albo pozostanie w bezruchu. Po kilkunastu minutach nastąpi drugi etap badania, czyli fotostymulacja – lekarz skieruje na badanego lampę diodową i poprosi go o otwieranie i zamykanie oczu. Specjalista poleci również odpowiednie oddychanie (częste i głębokie wdechy), by doprowadzić do chwilowej hiperwentylacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here