Lato i wakacje to również czas wzmożonej aktywności fizycznej – zarówno dorosłych, jak również dzieci. A wiadomo, że podczas sportu i zabawy na świeżym powietrzu nie trudno o urazy, takie jak skaleczenia, zadrapania i otarcia. Jak szybko wyleczyć ranę, by móc w pełni cieszyć się z wakacji? Przedstawiamy sprawdzone i przekazywane z pokolenia na pokolenie domowe metody radzenia sobie z ranami.

Krok pierwszy – oczyszczenie rany

Nie ważne, jak powstała rana, ani to, czy jest głęboka, czy jedynie powierzchowna. Pierwszym działaniem, które trzeba podjąć, jest dokładne oczyszczenie rany. Istotne jest, by nie stosować mydła, ani żelu pod prysznic, ponieważ te środki zawierają składniki (w tym substancje perfumowane), które zamiast pomóc, jedynie podrażnią skórę. Najlepiej sprawdzi się woda utleniona, jodyna, albo alkohol. Jeśli jednak żadnego z tych specyfików nie mamy pod ręką, warto… wylizać ranę! Tak, brzmi to nieco absurdalnie, ale trzeba uczciwie przyznać, że przystawienie skaleczenia do ust to zupełnie naturalny odruch. I słusznie, bo udowodniono, że ślina ma właściwości bakteriobójcze.

Krok drugi – maść antybakteryjna

Na zdezynfekowaną ranę należy nałożyć warstwę maści na rany i skaleczenia, które nie tylko przyspieszają gojenie, ale też zawierają składniki delikatnie znieczulające. W aptece można kupić takie maści, jak na przykład Alantan, Solcoseryl lub Dermopanten. Podobne działanie ma także olejek z drzewa herbacianego, który również bez problemu dostaniemy w aptece. Jednak w przypadku głębokich ran, olejek herbaciany może spowodować pieczenie.

Krok trzeci – nawilżanie

Rana, która prawidłowo się goi, zasklepi się tworząc strupek. Na tym etapie gojenia, bardzo ważne jest nawilżanie rany. Nadmierne przesuszenie zranienia spowoduje jej pęknięcie i otwarcie rany, a tym samym – wydłuży cały proces gojenia rany. Gdy już pojawi się strupek, warto regularnie stosować maść przyspieszającą gojenie, która skutecznie nawilży skórę. Należy również pamiętać, że dostęp świeżego powietrza pomaga wyleczyć ranę, lepiej więc zrezygnować ze zbyt szczelnego owijania skaleczonego miejsca bandażem.

Zioła, które pomogą szybko wyleczyć ranę

Niestety bardzo często w nagłych wypadkach domowa apteczka okazuje się źle wyposażona. Na szczęście nie musimy od razu biec do apteki. Z pomocą jak zawsze przychodzi matka natura.

Czosnek

Zdecydowana większość ludzi nie ma w domu żelu antybakteryjnego, ale ma za to… czosnek! Czosnek ma właściwości bakteriobójcze, więc doskonale pomoże wyleczyć ranę. Wystarczy zmiażdżyć lub drobno posiekać ząbek czosnku i obłożyć nim zranione miejsce, a następnie owinąć je bandażem. Należy pamiętać, by zrezygnować z tej metody, jeśli czosnek powoduje silne pieczenie!

Żyworódka pierzasta

Żyworódka pierzasta to roślina, którą naprawdę warto hodować w swoim domu. Jest nie tylko ozdobą parapetu, ale także skarbnicą leczniczych właściwości. Żyworódka ma właściwości odkażające i bakteriobójcze. Okłady z płynu z żyworódki skutecznie pomoże szybko wyleczyć ranę, przyspieszy także gojenie poparzeń, odleżyn i wrzodów. Płyn z żyworódki można kupić w aptekach i w sklepach zielarskich.

Babka lancetowata

Ogrodnicy jej nie lubią, bo szpeci trawniki i rabaty. A ta niepozorna roślina ma silne właściwości odkażające i przeciwzapalne. Okład z liści babki lancetowatej pomoże zwalczyć stan zapalny, a tym samym przyspieszy proces gojenia się. Ranę należy obłożyć dokładnie wymytymi liśćmi. Liście warto po umyciu zmiażdżyć, by uwolnić w ten sposób jak największą ilość leczniczego soku.

Aloes

Sok z aloesu jest źródłem witamin i mikroelementów doskonale wpływających na organizm. Dodatkowo roślina posiada właściwości przeciwzapalne, łagodzące i bakteriobójcze, zatem świetnie się sprawdzi, gdy zależy nam na tym, by szybko wyleczyć ranę. Świeży sok z aloesu stworzy na zranionej skórze naturalny opatrunek, który ochroni ją przed zanieczyszczeniami i szkodliwymi czynnikami z zewnątrz, takimi jak kurz, bród i zarazki.

Nagietek

Również kwiaty nagietka mają działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Regularne wcieranie w zranione miejsce oleju z nagietka lub przemywanie rany naparem ze świeżych kwiatów tej rośliny skutecznie pomoże szybko wyleczyć ranę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here