Jak udzielić pierwszej pomocy cukrzykowi?

0
678

Cukrzyca to podstępna choroba, która może prowadzić do wielu powikłań, a także incydentalnych omdleń. Udzielenie pierwszej pomocy cukrzykowi jest kluczowe, jednak należy wiedzieć, jak zrobić to w prawidłowy sposób, tak aby jeszcze bardziej nie zaszkodzić choremu. Na czym polega pierwsza pomoc dla cukrzyka?

Co w zachowaniu cukrzyka powinno zaniepokoić?

Cukrzyca może objawiać się podwyższonym poziomem cukru we krwi – hiperglikemią bądź jego obniżonym poziomem – hipoglikemią. Oba te stany stanowią bezpośrednie zagrożenie życia pacjenta. Najbardziej niepokojącym objawem jest oczywiście omdlenie, bowiem w takim przypadku każdorazowo trzeba wezwać karetkę pogotowia. Specjaliści ocenią stan zdrowia chorego i zadecydują, czy konieczne jest leczenie w warunkach szpitalnych. Niemniej jednak cukrzyk może potrzebować pomocy nawet w sytuacji, gdy pozostaje przytomny. Co powinno zaniepokoić? W przypadku podwyższonego poziomu cukru, typowe objawy to:

  • osłabienie,
  • senność,
  • wzmożone pragnienie,
  • częste oddawanie moczu,
  • zaburzenia widzenia.

Tymczasem, jeśli występuje obniżony poziom cukru we krwi, chory:

  • nadmiernie się poci,
  • ma wzmożony apetyt,
  • jest nerwowy,
  • ma zaburzenia widzenia.

Jak pomóc cukrzykowi?

Wiadomo już, jakie objawy u pacjenta chorego na cukrzycę powinny wzbudzić niepokój, zatem warto odpowiedzieć na pytanie, jak pomóc cukrzykowi? Otóż pierwsza pomoc przy cukrzycy zależy głównie od tego, czy u chorego występuje hiperglikemia czy hipoglikemia. W pierwszym przypadku należy przede wszystkim sprawdzić funkcje życiowe pacjenta, w tym kontrolować oddech. Jeśli pacjent nie oddycha, należy natychmiast rozpocząć resuscytację i wezwać pogotowie ratunkowe. Jeżeli natomiast pacjent jest przytomny, trzeba ułożyć go w pozycji bocznej bezpiecznej, okryć kocem (bądź bluzą czy swetrem) i wezwać pogotowie. Dobrze, jeśli chory ma przy sobie glukometr – wtedy też osoba udzielająca pierwszej pomocy powinna zmierzyć poziom cukru we krwi. O wynikach należy poinformować służby medyczne, które przejmą pacjenta i zadecydują o dalszym postępowaniu. Tymczasem w przypadku hipoglikemii pierwsza pomoc przy cukrzycy wygląda nieco inaczej. Jak najszybciej należy bowiem podać choremu coś słodkiego – może być to nawet zwykły cukierek bądź napój. Chodzi o to, aby w krótkim czasie podnieść poziom cukru we krwi. Warto utrzymywać z pacjentem rozmowę oraz zadbać, aby było mu ciepło. Jeśli cukrzyk jest nieprzytomny, należy ułożyć go w pozycji bocznej bezpiecznej i jak najszybciej wezwać karetkę, jednocześnie kontrolując jego funkcje życiowe, przede wszystkim oddech. W razie potrzeby w każdej chwili można rozpocząć resuscytację.

Pierwsza pomoc dla cukrzyka – prosta, lecz niezbędna

W przypadku osób cierpiących na cukrzycę, udzielenie pierwszej pomocy jest niezbędne, bowiem chora osoba nie jest w stanie samodzielnie o siebie zadbać. Warto mieć na uwadze, że nieudzielenie pomocy grozi odpowiedzialnością karną, zgodnie z polskim prawem. Bez względu na to, czy skutkiem choroby jest omdlenie cukrzyka, majaczenie czy po prostu osłabienie, wymaga on pomocy. Więcej na temat tego, jak jej  udzielić, można przeczytać tutaj https://diabetyk24.pl/blog-section/jak-pomoc-osobie-chorej-na-cukrzyce. Co natomiast w przypadku, gdy nie wiadomo, czy poszkodowany cierpi na cukrzycę? Najlepiej poszukać specjalnej bransoletki, którą chorzy noszą na nadgarstku, ewentualnie także legitymacji, w której znajduje się informacja o cukrzycy. Pierwszej pomocy jest w stanie udzielić każdy, bez względu na posiadane wykształcenie czy doświadczenie w tej materii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here