Kaszel, bez względu na przyczynę i rodzaj, przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu. Męczy w ciągu dnia, utrudnia zasypianie, a nawet nie pozwala spać w nocy. Czy jesteśmy skazani na to, by kaszel po prostu przeczekać? Nie! Podpowiadamy, jak wyleczyć kaszel.

Suchy czy mokry?

To pierwsze i podstawowe pytanie zadawane przez farmaceutów i lekarzy. Niestety czasami nie potrafimy określić, jaki rodzaj kaszlu nam doskwiera. Kaszel suchy to taki, który powoduje suchość i pieczenie w gardle, a ponadto kojarzy się z wrażeniem „coś drapie” w gardle i nie da się tego odkrztusić. Natomiast przy kaszlu mokrym nie ma problemu z odkrztuszaniem flegmy i śluzu, jest jednak uczucie ciągłego zalegania czegoś ciężkiego na płucach. Znając rodzaj kaszlu, łatwiej podjąć skuteczne leczenie w domu. Jeśli jednak kaszel utrzymuje się długo i nie przechodzi, należy skonsultować się z lekarzem!

 Limonka z miodem

Kojące właściwości miodu szybko przyniosą ulgę dla podrażnionego kaszlem gardła. Z kolei limonka to źródło witaminy C, bardzo ważnej w walce z infekcjami i wirusami. Sok z limonki (można go zastąpić sokiem z cytryny) należy zmieszać z miodem i pić kilka razy dziennie. Proporcje zależą wyłącznie od preferencji smakowych.

Czosnek

To sprawdzony domowy środek pomagający zwalczyć infekcje i wyleczyć kaszel. Najodważniejsi po prostu zjadają dwa, trzy ząbki czosnku dziennie, bardzo dokładnie je rozgryzając. Łagodniejszą opcją jest jedzenie kilku kromek chleba posmarowanego przepuszczonym przez praskę czosnkiem. Pokrojony w plasterki czosnek można też dodać do herbaty.

Cebula

Jest równie często stosowana do leczenia kaszlu, jak czosnek i miód. Aby wyleczyć kaszel, można kilka razy dziennie pić domowy sok z cebuli. Drobno posiekaną cebulę należy mocno wycisnąć, a uzyskany z niej sok pomieszać z miodem i wypić.

Tymianek

To aromatyczne zioło ma szeroki wachlarz zastosować. Okazuje się, że tymianek pomaga również wyleczyć kaszel. Zioło ma działanie wykrztuśne, bakteriobójcze i przeciwzapalne. Kilka gałązek suszonego tymianku należy zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem przez około 10 minut. Tak przyrządzony wywar pić kilka razy dziennie, dodając do smaku cukier lub miód. Suszone gałązki tymianku można również dodać do gorącej herbaty.

Olejek eukaliptusowy

Zapach eukaliptusowy jest powszechnie stosowany podczas problemów z drogami oddechowymi. Ułatwia oddychanie, udrażnia zatkany nos i zatoki, a także pomaga złagodzić i wyleczyć kaszel. Olejkiem eukaliptusowym można delikatnie natrzeć klatkę piersiową przed snem, lub kilka kropli można nanieść na poduszkę.

Nawilżacz powietrza

Lekarze coraz częściej podkreślają, jak ważną rolę odgrywa odpowiednio nawilżone powietrze. Zbyt rzadkie i niedokładne wietrzenie, ogrzewanie, klimatyzacja i urządzenia elektroniczne, taki jak komputery, powodują wysuszenie wdychanego przez nas powietrza, a tym samym przyczyniają się do chorób dróg oddechowych, w tym również kaszlu. Zatem dobrym rozwiązaniem, by skutecznie wyleczyć kaszel, będzie zakup nawilżacza powietrza. Jest to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych, ale dający bardzo dobre dla zdrowia rezultaty.

Leki

Gdy domowe środki zawiodą, warto zastosować odpowiednie leki. Aby dokonać dobrego wyboru, trzeba prawidłowo rozpoznać rodzaj kaszlu. Przy kaszlu mokrym stosuje się środki wykrztuśne, pomagające sprawniej i szybciej pozbyć się zalegającej w płucach wydzieliny. Z kolej na kaszel suchy najlepsze będą leki przeciwkaszlowe i łagodzące oraz nawilżające podrażnione gardło.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here