Nasiadówka to termin kojarzący się ze złotymi poradami naszych babć. Niektórym moczenie pupy (bo tym w uproszczeniu jest nasiadówka), może wydawać się śmieszne i w żaden sposób nie związane z medycyną. Tymczasem kąpielowe nasiadówki przeżywają renesans i stają się coraz bardziej popularne. Podpowiadamy krok po kroku, jak zrobić nasiadówkę.

Dla kogo nasiadówka?

Kąpielowe nasiadówki to domowy sposób łagodzenia i leczenia wielu schorzeń, w tym: stanów zapalnych prostaty, opryszczce i zakażeniach narządów płciowych, infekcji dróg rodnych (pochwy, pęcherza moczowego) i odbytu, a także hemoroidów. Nasiadówka przyniesie również ulgę kobietom po porodzie, którym nacinano krocze. Kąpiele nasiadowe to także doskonałe rozwiązanie na poradzenie sobie z bólami menstruacyjnymi (o korzystnym wpływie ciepłych kąpieli, a także o innych metodach łagodzenia bólu miesiączkowego można przeczytać tutaj). Należy jednak pamiętać, że mimo iż nasiadówki stosowane są od pokoleń, nie zastąpią leczenia farmakologicznego, a w niektórych przypadkach mogą nawet zaburzyć proces leczenia. Dlatego też każdą dolegliwość miejsc intymnych trzeba niezwłocznie skonsultować z lekarzem!

Co to jest nasiadówka?

To nic innego jak siedzenie w wodzie, tak by przykryte były pośladki i biodra. Ciepła (ale nie gorąca) woda działa łagodząco na miejsce objęte zakażeniem, zmniejszając tym samym ból, pieczenie i uczucie dyskomfortu. Ponadto ciepło usprawnia i przyspiesza krążenie krwi, co z kolei korzystnie wpływa na efektywność leczenia farmakologicznego. Nasiadówkę można zrobić w wannie lub w głębokiej miednicy. W aptekach dostępne są również specjalne wanienki do kąpieli nasiadowych. Do ciepłej wody można dodać sole kąpielowe, zioła lub substancje lecznicze, jednak należy to wcześniej skonsultować z lekarzem – bez względu na rodzaj dolegliwości!

Jak zrobić nasiadówkę?

Do wyboru są dwa warianty kąpielowej nasiadówki. Pierwsza opcja polega na zanurzeniu pośladków i bioder w dużym naczyniu (wanna, miska, wanienka) w ciepłej wodzie. Tak przygotowana nasiadówka powinna trwać od 20 do 30 minut. Po upływie tego czasu należy moczone okolice delikatnie osuszyć (unikając pocierania) czystym bawełnianym ręcznikiem lub ręcznikiem papierowym. Można również poczekać, aż skóra wyschnie sama.

Dość popularna jest również druga metoda, która zakłada naprzemienne moczenie pośladków w ciepłej i zimnej wodzie. W ty przypadku potrzebne będą dwa naczynia do siedzenia. Do jednego pojemnika należy nalać ciepłej, a do drugiego – zimnej wody. Tak przygotowana nasiadówka polega na zanurzaniu pośladków przez 4-5 minut najpierw w zimnej, a następnie w ciepłej wodzie (również przez 5 minut). Czynności te należy powtórzyć około 5-6 razy, by łączny czas kąpieli nasiadowej był nie krótszy niż 20 minut. Następnie moczone okolice osuszyć, postępując tak samo, jak w przypadku stosowania wyłącznie ciepłej wody.

Leczenie za pomocą nasiadówki wymaga regularności i cierpliwości. Najlepsze efekty przyniesie stosowanie około półgodzinnych kąpieli nasiadowych kilka razy w tygodniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here