Seksoholizm

W ludzkim życiu istnieje wiele sfer, które są zarówno niezbędne, jak i dające przyjemność. Można wśród nich wyróżnić między innymi sen, jedzenie czy seks. Niestety nawet to, co naturalne i potrzebne może przerodzić się w chorobę. Tak właśnie dzieje się w przypadku pracoholizmu.

Seksoholizm – ukryty wśród normalności

Seks jest ważną i naturalną częścią życia człowieka. Co więcej, w naszej kulturze jesteśmy nim często otoczeni, z czego bardziej lub mniej zdajemy sobie sprawę. Pojawia się w książkach, filmach, luźnych rozmowach czy nawet reklamach produktów niezwiązanych z tą sferą życia.

Jednak wszechobecność treści seksualnych, a także jego naturalna potrzeba mogą łatwo sprawić, że seksoholizm jest ukrywany. Traktuje się go podobnie jak inne choroby jako zwykłe zaspokojenie potrzeb i przyjemność, a jednocześnie coś, bez czego można by było się obejść, gdyby się tylko chciało – jednak chorzy tego nie chcą. Najczęściej jednak ukrywają oni przed sobą fakt, że cierpią z powodu tej dolegliwości i wbrew zapewnieniom seks nie daje im oczekiwanej przyjemności.

Jak objawia się ta choroba?

Seksoholizm to choroba, która objawia się narastającą potrzebą wchodzenia w relacje seksualne, które mają doprowadzić do rozładowania odczuwanego napięcia. Przyjemność ta jest jednak wyjątkowo krótka i nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Napięcie szybko narasta ponownie, co wiąże się z koniecznością wchodzenia w następne relacje seksualne. Sytuacja ta przeradza się w błędne koło, w którym seks staje się jedyną esencją i celem życia.

Co ważne, czynności seksualne mogą one pojawiać się zarówno w stałym związku, jak i w przypadku przygodnych partnerów seksualnych. Często osoby uzależnione korzystają z ofert osób świadczących odpłatne usługi seksualne. Pojawia się także potrzeba masturbacji, cyberseksu czy też oglądania pornografii. Może dojść do habituacji, czyli angażowania się w coraz bardziej niebezpieczne i intensywne praktyki seksualne. W skrajnych przypadkach choroba może doprowadzić do popełniania czynów karalnych.

Jednocześnie seksoholizm sprawia, że zaniedbywane są inne sfery życia. Chory może zaniedbywać rodzinę czy pracę, rezygnować z dawnych przyjemności. Często pogarszają się jego relacje rodzinne, a nawet dochodzi do rozpadu związku.

Jak wygląda terapia?

Leczenie seksoholizmu jest często utrudnione ze względu na to, iż pacjenci rzadko decydują się na terapię, ponieważ wolą zaprzeczać występowaniu problemu. Kiedy jednak są gotowi przyznać, że rzeczywiście występuje u nich problem, kierowani są na terapię poznawczo-behawioralną. Polega ona między innymi na tymczasowym powstrzymywaniu się od czynności seksualnych i “odzwyczajaniu” od nich, aby przekonać się, że można bez nich żyć.

Rozpracowywane są jednocześnie wcześniejsze doświadczenia i wszystkie czynniki, które prowadzą do kompulsywnych zachowań seksualnych. Powoli zmieniane są błędne przekonania i przyzwyczajenia na takie, które są bardziej konstruktywne.

Terapia może odbywać się w ośrodku oddalonym od miejsca zamieszkania i codziennych aktywności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here