Trzymanie moczu

Trzymanie moczu jest z pozoru niegroźne, ale gdy staje się nawykiem, może przysporzyć nie lada kłopotu. Problem częstego oddawania moczu jest znany przede wszystkim kobietom w ciąży. Niestety, gdy brzuch robi się już spory, a pęcherz uciska coraz mocniej – do toalety trzeba chodzić kilkanaście razy dziennie.

Ciągłe parcie na pęcherz, nieustanna potrzeba skorzystania z toalety – a w efekcie coraz dłuższe trzymanie moczuNiestety to błąd, nie powinniśmy wystawiać naszego pęcherza na takie próby, które w konsekwencji mogą doprowadzić do mimowolnego wycieku moczu.

Kontrola nad pęcherzem

Pęcherz dorosłej osoby może utrzymać nawet pół litra moczu, zanim poczujemy, że w końcu czas udać się do toalety. Niektórzy, by nie opuszczać np. ważnego spotkania w pracy, postanawiają wstrzymać się z oddaniem moczu. Raz na jakiś czas to nie zaszkodzi, gorzej, gdy taki nawyk zaczyna być normą. Niestety nie wszyscy mają pełną kontrolę nad funkcjonowaniem swojego pęcherza.

Powinniśmy pamiętać, że gdy podejmujemy decyzję o wstrzymaniu moczu, zwieracze pęcherza moczowego zaciskają się, by powstrzymać mocz przed przeciekaniem przez cewkę moczową. Te niewielkie mięśnie świetnie radzą sobie z tym zadaniem – jednak wszystko do czasu. Gdy jednak wstrzymujemy mocz nagminnie, możemy narazić się na długotrwałe skutki dla zdrowia, począwszy od infekcji i stanów zapalnych. Ciągłe trzymanie moczu zacznie osłabiać mięśnie pęcherza, co może prowadzić do braku kontroli nad pęcherzem, a w konsekwencji: nietrzymania moczu czy niemożliwości jego całkowitego opróżnienia.

Diagnoza – tylko od specjalisty

Zbyt częste oddawanie moczu jest w większości przypadków jednym z wyznaczników stanu błogosławionego, niestety może być także oznaką chorób, np. rozwijającej się cukrzycy. Należy regularnie się badać, ponieważ wykonane stosowne badania okresowe pomogą stwierdzić, czy wszystko jest w porządku.

Jeśli pojawi się pieczenie, należy od razu udać się do lekarza, który poinformuje, co robić. Diagnozę dotyczącą przyczyny objawów powinien postawić lekarz rodzinny. Zwykle jednak mężczyźni trafiają do urologa, a kobiety zaś głównie do ginekologa. Po wykluczeniu infekcji w układzie moczowym pierwszy etap leczenia to zmiana przyzwyczajeń. Trzeba się starać, by wypijać porcje płynów mniej więcej równomiernie w ciągu dnia, a unikać picia szczególnie przed snem. Kluczowe jest też pozbycie się nadwagi, zaprzestanie palenia, unikanie alkoholu, kawy, herbaty, napojów gazowanych czy słodyczy, ponieważ te produkty zawierają substancje mające wpływ na skurcze mięśnia wypieracza. Jeśli te zmiany nie pomogą, można zastosować farmakoterapię.

Nietrzymanie moczu – wkładki dla kobiet a wkładki dla mężczyzn

Jeśli trzymanie moczu nie jest prawidłowe i pojawiają się problemy z pęcherzem, warto skorzystać z produktów chłonnych, które umożliwią normalne funkcjonowanie. Tylko jakie wybrać?

Wkładki na nietrzymanie moczu dla mężczyzn powinny mieć inną budowę niż te przeznaczone dla pań. Wkładki dla panów, np. TENA Men, dopasowują się kształtem do męskiej bielizny i zapewniają komfort. Dostępne są w różnych stopniach chłonności, od bardzo cienkich i dyskretnych, przeznaczonych do kropelkowego nietrzymania moczu, aż po wkładki superchłonne. Zaś wkładki dla kobiet chłoną wilgoć znacznie szybciej i skuteczniej niż zwykłe podpaski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here