Wanilia jest chyba jednym z najpopularniejszych smaków – znajdziemy ją w serkach homogenizowanych, gotowych przekąskach, budyniach czy lodach. Niewiele jednak osób wie, jak wykorzystać ją w kuchni. Szczególnie aromatyczna jest wanilia w laskach i teoretycznie taką jest wybierać najlepiej – trzeba jednak wiedzieć konkretnie, jak ją przygotować do dalszego używania.

Zapach wanilii jest znany każdemu, kto miał styczność z aromatami do samochodów, zaś jej smak pojawia się głównie w deserach. Sama wanilia w laskach jest jednak mało popularna i głównie wybiera się gotowe produkty z tą przyprawą aniżeli ją samą. Wynika to w dużej mierze z braku umiejętności stosowania wanilii w kuchni. Oto kilka praktycznych rad.

Dlaczego warto stosować wanilię?

Wanilia stosowana w kuchni to gatunek płaskolistny, pochodzący w Ameryki Środkowej. Laski wanilii to w istocie owoce tej rośliny, które w czasie zbiorów są ciemnozielone, zaś po suszeniu oraz nawadnianiu pąków (proces ten jest powtarzany kilkakrotnie) zyskują ciemnobrązowy kolor i silny, słodki aromat. Dopiero po sześciu miesiącach obróbki wanilia jest gotowa do spożycia. Naturalna wanilia ma wiele korzyści prozdrowotnych, które są cenione we współczesnym świecie. Przede wszystkim wanilia w laskach, dzięki swojemu słodkiemu i korzennemu zarazem zapachowi daje ulgę w stanach zmęczenia, jest pomocna przy bezsenności czy redukuje stres. Spożywana regularnie działa antyoksydacyjnie, znacznie spowalniając procesy starzenia się skóry czy zapobiegając rozwojowi nowotworów. Co ciekawe, wąchanie wanilii polecane jest… przy odchudzaniu, jako że jej zapach zmniejsza znacznie poczucie głodu.

Jak wybierać wanilię?

Na początek warto wiedzieć, że wanilia w laskach jest przyprawą bardzo drogą. Zależnie od jej jakości, za kilogram lasek można zapłacić nawet ponad tysiąc złotych. Pocieszające jest jednak to, że jedną laskę można wykorzystać kilkakrotnie, np. wrzucając ją do wywaru czy sosu oraz wyciągając, a następnie susząc. Użyczy ona wtedy swojego aromatu, a przy okazji będzie zdatna do kilkakrotnego użytku.

Wanilia, im lepszą ma jakość, tym jest bardziej miękka. Jeśli kupujemy ją w zamkniętym opakowaniu, to zapach nie powinien się z niego wydostawać. Zapach oraz wydajność wanilii jest są zależne od wielkości lasek, dlatego tutaj nie ma zastosowania zasada, że im większe, tym lepsze. Warto wiedzieć, ze obok typowo waniliowego aromatu możemy wyczuć w wanilii inne nuty, zależne od tego, skąd pochodzi przyprawa. Dla przykładu, anyż jest odczuwalny przede wszystkim w wanilii z laskach pochodzącej z Indonezji, np. https://zielonaesencja.pl/product-pol-248-Wanilia-laska-aromatyczna-1-sztuka-12-16-cm-GRUBE-I-MIESISTE-GREEN-ESSENCE.html.

Jak i do czego stosować?

Jak zostało już wspominane, wanilię w laskach możemy w całości dorzucić do sosu, wywaru czy deseru, a następnie ją wyjąć i wysuszyć, aby przekazała swój aromat daniu. Najsilniejszy aromat mają ziarna wraz z olejkiem, dlatego dla jego uzyskania wanilię należy rozciąć, a następnie ostrą końcówką noża wyjąć je ze środka. Samą laskę możemy dodatkowo włożyć do szczelnego pojemnika albo do… słoika, w którym przechowujemy cukier. W ten sposób uzyskamy prawdziwy i bardzo zdrowy cukier waniliowy, idealny do odstresowującej herbaty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here