woda w kolanie

Część z nas słyszała określenie woda w kolanie, jednak powszechnie nie wiemy, co to za choroba. Staw kolanowy otacza torebka maziowa, wypełniona płynem. Gdy dochodzi do jej zniszczenia, płyn „wylewa się” na zewnątrz. Konsekwencją jest wiązanie się stanu zapalnego, określanego mianem wody w kolanie. Woda w kolanie to niezwykle nieprzyjemna choroba, która powszechnie stosuje się z dotkliwym uciskiem oraz dodaje do dysfunkcji stawu kolanowego. Gdy zauważyłaś u siebie niepokojące sygnały, zgłoś się do specjalisty. Poznaj domowe sposoby, które dadzą Ci usługę w przeciągu mienia na konsultację.

Woda w kolanie – najpopularniejsze etiologie

Najpopularniejszą etiologią wody w kolanie jest przeciążenie stawu kolanowego. Narażeni na nie są szczególnie miłośnicy aktywności ruchowej (przede wszystkim narciarstwa, tenisa, piłki nożnej, jazdy na rowerze, jazdy na deskorolce lub snowboardzie) oraz zawodowi sportowcy. Kłopot pojawia się powszechnie po stłuczeniu, zwichnięciu oraz skręceniu nogi w stawie kolanowym.

Woda w kolanie – sygnały

Do płynu w kolanie przyczyniają się m.in. skręcenia oraz zwichnięcia. Staw kolanowy jest dość wrażliwą strukturą, narażoną na stresy oraz obciążenia. Gdy doskwiera Ci woda w kolanie, jesteś z powodu ucisku oraz obrzęku, oraz w celu także dysfunkcji kolana, powinnaś zarejestrować się do specjalisty. Najprawdopodobniej potrzebne okaże się leczenie specjalistyczne, które polega m.in. na punkcji kolana. Podczas zabiegu nadmiar płynu jest odessany. Woda w kolanie to wysięk w stawie kolanowym, do którego dochodzi na koniec przebiegu zapalnego.

woda w kolanach - jak sobie z nią poradzić

Błona maziowa (w stawie) wytwarza profesjonalną maź, dzięki której staw kolanowy może swobodnie pracować. Uraz w tychże obszarach powoduje rozdrażnienia błony maziowej, która w reakcji zaczyna produkować za wiele mazi stawowej. Gdy możesz podejrzewać, iż w kolanie zgromadził się nadmiar płynu? Na pewno poczujesz dojmujące gorąco tychże obszarów. A nadprodukcja wody doprowadza wyłącznie do chłodzenia tkanek oraz redukcji bólu. Pojawi się także obrzęk, a kolano zwiększy gabaryty (szczególnie w porównaniu do odpowiedniej nogi). Silny, uciążliwy ucisk to efekt zniszczenia stawu. Choroba zwłaszcza składa się we znaki, jeśli poruszasz kolanem czy stajesz na chorej nodze (więc zauważysz trudności w poruszaniu się). Czasem uraz stawu kolanowego uniemożliwia zginanie czy prostowanie kolana. W przypadku urazów mechanicznych obrzękowi wtóruje siniak(efekt pęknięcia naczyń krwionośnych).

Woda w kolanie – leczenie

Ucisk, opuchlizna oraz sztywność kolana po urazie to fakty, z jakimi należy zgłosić się do specjalisty. Zazwyczaj, by rozpoznać wodę w kolanie składa się badanie RTG. Potem specjalista musi usunąć nadmiar płynu – to tzw. punkcja kolana. Zabieg jest robiony w znieczuleniu miejscowym. Specjalista wprowadza igłę w odpowiednie miejsce i przy pomocy strzykawki odciąga wodę ze stawu kolanowego. Specjalista może przesądzić o przesłaniu próbki płynu z kolana do dalszych badań, gdy podejrzewa, iż pacjent może być dolegliwość czy dnę moczanową. Gęsty oraz żółty płyn może informować o reumatoidalnym zapaleniu stawów, które wymaga dalszego leczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here