Badania kliniczne w immunoterapii

Immunoterapia nowotworów to nowoczesna metoda walki z różnymi typami raka. Polega ona na pobudzeniu układu odpornościowego pacjenta do walki z nowotworem. Immunoterapia charakteryzuje się precyzyjnością działania, więc jest stosunkowo bezpieczna dla okolicznych, zdrowych tkanek. Niestety, nie zawsze jest refundowana przez NFZ. Wówczas pacjentom pozostaje odpłatne leczenie lub udział w badaniach klinicznych.

Badania kliniczne w medycynie

Badania kliniczne są to badania prowadzone z udziałem pacjentów chorych na określony typ danej choroby i wykorzystujące konkretny lek. Polegają one na dokładnym określeniu bezpieczeństwa stosowania i skuteczności substancji leczniczej. W przypadku immunoterapii nowotworów, tylko niektóre terapie są refundowane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Pozostali pacjenci mają do wyboru terapię płatną, najczęściej bardzo kosztowną, oraz udział w badaniach klinicznych.

Jak dołączyć do badań klinicznych?

Przede wszystkim należy wyszukać obecnie trwające badania kliniczne (w kraju lub za granicą). Następnie, należy dokładnie zapoznać się z opisem badania oraz kwalifikacją pacjentów. Badania kliniczne mają, bowiem, bardzo szczegółowe wymagania dotyczące pacjentów, by zapewnić jednorodność grupy badanych pacjentów.

Placebo w badaniach klinicznych

W badaniach klinicznych istotne jest jak najprecyzyjniejsze określenie skuteczności działania danego produktu leczniczego i jego ogólnego wpływu na zdrowie pacjenta. Dlatego stosuje się także, tak zwaną, ślepą próbę placebo. Polega ona na niepodawaniu leków pewnej grupie pacjentów, o czym nie są oni poinformowani. Takie działanie pozwala wykluczyć fałszywie pozytywne rezultaty. Zastanawiając się nad wzięciem udziału w badaniach klinicznych należy mieć ten fakt na uwadze.

Gdzie szukać informacji o badaniach klinicznych?

Przede wszystkim w Internecie. Istnieje wiele portali internetowych o tematyce nowotworowej, które zbierają w jednym miejscu informacje o aktualnie prowadzonych badaniach klinicznych. Wpisując w wyszukiwarkę hasło: „badania kliniczne immunoterapia„, można uzyskać dostęp do wielu stron oferujących informacje na ten temat. Można również szukać takich badań za granicą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here