Myśląc o morzu, w pierwszej kolejności przywołujemy plażowanie. Tymczasem warto odwiedzać nadmorskie miejscowości również w trosce o zdrowie. Warunki klimatyczne, duża zawartość jodu i ozonu w powietrzu, oraz właściwości wody morskiej dobroczynnie wpływają na organizm ludzki.

Od kilku lat wśród Polaków panuje przekonanie, że nie warto wyjeżdżać na wakacje do miejscowości nadbałtyckich, ponieważ koszt takiego urlopu praktycznie równa się z ceną wypoczynku w zagranicznych kurortach, ponadto w ciepłych krajach mamy okazję obcować z egzotycznym krajobrazem oraz uzyskujemy gwarancję, że pogoda nie popsuje nam planów. I choć trudno się nie zgodzić z tym, że Bałtyk nie jest zbyt łaskawy dla plażowiczów, to jednak warto zwrócić uwagę na zdrowotne właściwości naszego morza, z których można korzystać przez cały rok!

Bałtycki aerozol morski

Nad morzami północnymi, do których zaliczany jest również Bałtyk, występuje zdecydowanie większa zawartość dobroczynnego jodu w powietrzu niż na wybrzeżach innych mórz. Wpływ na to ma silny wiatr oraz wysokie fale, które, uderzając o brzeg, uwalniają do powietrza drobinki wody. W ten sposób powstaje aerozol solankowy, w którym tkwi tajemnica nadbałtyckiego powietrza. Jod ma zbawienny wpływ na tarczycę i polecany jest szczególnie dla osób cierpiących na jej niedoczynność. Stymuluje produkcję hormonów odpowiedzialnych za metabolizm oraz wspiera układ nerwowy. Duże zapotrzebowanie na ten pierwiastek mają również kobiety w ciąży. Najwięcej jodu znajduje się tuż przy brzegu morza oraz w okresie listopad-marzec. Dodatkowo po burzy w powietrzu znajduje się duże stężenie ozonu, który ma właściwości bakteriobójcze. Dlatego też najlepszą pogodą dla zdrowia nad morzem jest sztorm.

Czas spędzony nad morzem – szczególnie cenny dla dzieci

Wyjazd nad morze ma nieoceniony wpływ na poprawę odporności, co szczególnie ważne jest u dzieci. Zmiana klimatu wymusza na organizmie generowanie energii niezbędnej do przystosowania się do nowych warunków – jest to prawdziwy trening dla układu immunologicznego, który zaprocentuje w ciągu corocznych zmian pogodowych. Nadmorskie powietrze ma również bardzo dobry wpływ na drogi oddechowe. Nie jest tak zanieczyszczone jak w pozostałych częściach kraju, ma podwyższone ciśnienie, dzięki któremu dziecko dobrze się dotlenia, a zawarty w nim aerozol morski nawilża śluzówkę dróg oddechowych. Warunki nadbałtyckie sprzyjają również alergikom, ponieważ wiatr wiejący od morza nie zawiera pyłków. Jednakże, aby w pełni skorzystać z warunków klimatologicznych, należy spędzić z dzieckiem nad morzem 3-6 tygodni.

Właściwości wody morskiej

Woda morska zawiera bardzo dużo minerałów, które przede wszystkim świetnie wpływają na skórę. Jej skład jest zbliżony do surowicy ludzkiej krwi, dlatego pierwiastki dobrze i głęboko wnikają w pory skóry. Kąpiele poprawiają metabolizm komórkowy oraz ukrwienie, odżywiają, nawilżają, i uelastyczniają skórę, stanowiąc dla niej przede wszystkim kurację odmładzającą. Są nieocenione także w walce z niektórymi przypadłościami skórnymi, np. z łuszczycą. Dodatkowo fale morskie nawet podczas spaceru masują ciało, uelastyczniają ścianki żył i stymulują przepływ krwi.

To, co daje nam pobyt nad morzem, to nie tylko relaks na plaży. Bałtycki klimat sprzyja naszemu organizmowi przez cały rok, a paradoksalnie najbardziej wtedy, gdy pogoda nie zachęca do wyjazdów na wybrzeże. Dlatego coraz częściej całe miesiące spędzają tam alergicy, osoby starsze czy rodzice z małymi dziećmi. Najlepsze efekty dają długo tygodniowe terminy oraz przebywanie tuż przy brzegu morza. Nic więc dziwnego, że powstają nowe mieszkania nad morzem przeznaczone na turnusowy wynajem czy nawet własne lokum. Mieszkań na sprzedaż wciąż przybywa i są rozchwytywane przez inwestorów, a następnie przez kuracjuszy.

Źródło: Marina Royale – Inwestycja w apartamenty nad morzem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here