Gastroskopia i kolonoskopia to badania, które wzbudzają wiele pytań u pacjentów. Niektórzy żywią wobec nich pewne obawy. Wiele osób nie wie, kiedy i w jakim celu należy je przeprowadzić. Więcej na ten temat w poniższym artykule.
Gastroskopia Poznań – górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego
Gastroskopia Poznań jest zabiegiem endoskopowym. W trakcie gastroskopii wprowadza się do wnętrza ciała aparat z optyką, która pozwala na oglądanie struktur niewidocznych gołym okiem. Zabieg endoskopowy wykonuje się, wprowadzając aparat przez otwory ciała, nie musząc wykonywać cięć chirurgicznych. Obecnie zabieg wykonuje się za pomocą giętkiej rurki wprowadzanej przez nos lub usta do przełyku, a następnie dwunastnicy i żołądka. Przewagę nad badaniami obrazowymi pozwala na pobieranie wycinków do badań, a nawet leczenia niektórych schorzeń w trakcie badania mikroskopowego. Pozwalają to miniaturowe narzędzia, które lekarz wprowadza przez „rurkę” aparatu. Badanie wykonane jest bezboleśnie dla pacjenta. Dzięki temu można obecnie m.in. usuwać polipy, zaopatrywać krwawiące owrzodzenia, a nawet leczyć wczesną postać raka jelita grubego. Gastroskopię się stosuje przy objawach jak: zaburzenia połykania, przewlekłe wymioty, przewlekłe bóle brzucha czy bolesne połykanie.
Kolonoskopia – górnego odcinka przewodu pokarmowego
Kolonoskopia Poznań polega na analizie stanie jelita grubego. Jest to zabieg, który umożliwia lekarzowi ocenę błony śluzowej w jelicie grubym. W trakcie zabiegu używa się kolonoskopu, czyli specjalnego urządzenia w postaci miękkiej i elastycznej rurki. Wprowadza się ją przez odbyt. Ocena jelit odbywa się dzięki niewielkiej kamerce, która przekazuje obraz na ekran. Podczas kolonoskopii można również przeprowadzić zabieg usunięcia polipów lub pobrać materiał do badania histopatologicznego. Endoskopia jelita grubego jest metodą tradycyjną, trwa zwykle od 15 do 40 minut, np. w Centrum Specjalistycznym Bamberski Dwór.
Stan jelit jest bardzo ważny, bo odbywa się w nich wchłanianie składników odżywczych pozyskanych z pokarmu. Żyją w nim drobnoustroje, które mogą być chorobotwórcze lub dobroczynne. Zaburzona flora bakteryjna to przyczyna rozrostu patogenów, przede wszystkim drożdżaków. Trzeba też wziąć pod uwagę, że w jelicie grubym możemy mieć do czynienia z rozwojem komórek rakowych. Nowotwór złośliwy jest zagrożeniem dla życia chorego. Dlatego warto regularnie przeprowadzać badania profilaktyczne, dzięki którym możemy wykryć nieprawidłowości w jelicie grubym. Wczesna diagnoza i wdrożenie odpowiedniego leczenia chronią przed poważnymi konsekwencjami.