Dieta wysokobiałkowa, jak każda inna dieta, ma sporo zalet i może korzystnie wpłynąć na stan zdrowia. Czy jednak rzeczywiście dieta bogata w białko przyczyni się do utraty zbędnych kilogramów?

Po co nam dieta?

Wszystkie diety, również ta bogata w białko, mają jedną wspólną i bardzo pożyteczną cechę – sprawiają, że zaczynamy bardziej świadomie planować codzienny jadłospis. Dzięki dietom wreszcie zwracamy uwagę na to, co i ile jemy. Należy jednak pamiętać, że wybór diety musi być głęboko przemyślany. Nie można kierować się panującą akurat modą, ani tym, że „koleżance pomogło!”. Zanim podejmiemy decyzję o zastosowaniu konkretnej diety, musimy skupić się na swoich indywidualnych wymaganiach i predyspozycjach.

Działanie diety wysokobiałkowej

Białko jest głównym budulcem tkanki mięśniowej, wspiera zdrowie kości, a także odpowiada za wzrost, regenerację i dobrą kondycję włosów i skóry. Dieta bogata w białko, zwana dietą proteinową, jest więc doskonałą propozycją dla osób, którym zależy na przyroście masy mięśniowej. Odpowiednia ilość białka w dziennym jadłospisie pomoże zachować na długo uczucie sytości i wyeliminować chęć podjadania. Spożywanie dodatkowych porcji białka pomoże w utrzymaniu stałej wagi po odchudzaniu, wykluczając pojawienie się efektu jo-jo. Białko zwiększa także wrażliwość na insulinę, a tym samym minimalizuje ryzyko zachorowania na cukrzycę. Ponadto dieta proteinowa podnosi poziom dobrego cholesterolu HDL, obniża stężenia triglicerydów, zwiększa przyswajalność wapnia i pomaga utrzymać właściwą gęstość kości w czasie odchudzania.

Dieta wysokobiałkowa – nie dla każdego!

Dieta proteinowa skutecznie ułatwia walkę o zwiększenie masy mięśniowej. Pomoże również zrzucić zbędne kilogramy, ponieważ białko zapewnia długotrwałe uczucie sytości. Niestety – menu zawierające duże ilości białka nie jest dobre dla każdego. Przeciwwskazaniem do zastosowania diety wysokobiałkowej są między innymi choroby nerek oraz cukrzyca. Nadmiar białka może dodatkowo obciążyć nieprawidłowo funkcjonujące nerki i spowodować poważne, przewlekłe komplikacje.

Właściwe proporcje

Każda dieta, również dieta wysokobiałkowa, wymaga zachowania umiaru i przestrzegania podstawowych zasad. Ludzki organizm nie przyswaja dużych ilości protein – należy spożywać od 0,8 do 1,2 g białka każdy kilogram masy ciała. Zatem osoba ważąca 70 kg potrzebuje około 70 g białka w dziennym menu. Dostarczenie do organizmu takiej dawki protein wymaga rozsądnego podejścia i zbilansowanego jadłospisu.

Na co uważać?

Każdy, kto pragnie zrzucić zbędne kilogramy, musi wiedzieć, że niektórych produktów należy po prostu unikać. Przykładem potraw, których lepiej się wystrzegać, jest czerwone mięso. Nie wpływa ono korzystnie na stan zdrowia, ani na dobre samopoczucie. Częste spożywanie czerwonego mięsa oraz wędlin – zwłaszcza poddanych obróbce termicznej w wysokich temperaturach – zwiększa ryzyko zachorowania na raka prostaty. Zatem lepiej, a na pewno zdrowiej, będzie sięgnąć po ryby albo chude mięso z kurczaka lub indyka.

Źródła białka

Planując jadłospis zgodny z wytycznymi diety wysokobiałkowej, warto skupić się na źródłach chudego białka. Najlepszym wyborem będzie kurczak, indyk oraz świeże ryby. Bogactwo białka zawarte jest również w orzechach oraz roślinach strączkowych, takich jak tofu, fasola i soczewica. Produkty te są nie tylko przykładami źródła białka. Są one również kopalnią witamin i minerałów, które wpływają korzystnie na zdrowie i dobre samopoczucie, a dodatkowo zapewniają uczucie sytości na długi czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here