Gorsety ortopedyczne są włączane do leczenia nieoperacyjnych schorzeń w obrębie kręgosłupa. Odciążają i stabilizują kręgosłup lub częściowo go unieruchamiają. Mogą być używane m.in. przy wadach postawy, zanikach mięśni lub złamaniach różnego typu.

Gorsety ortopedyczne – czym są?

Gorset ortopedyczny to orteza tułowia, którą stosuje się w przypadku nieoperacyjnego leczenia wielopłaszczyznowych schorzeń kręgosłupa. Zwiększają stabilizację i poprawiają rozłożenie sił w obrębie tułowia, co wpływa na uzyskanie w nim symetrii. Gorset jest wykonywany na zlecenie i indywidualnie dopasowywany. Rodzaj ortezy powinien zostać dostosowany do występującego schorzenia.

Gorset Jewetta – wskazania

Gorset Jewetta stosuje się u osób, u których konieczna jest częściowa stabilizacja boczna i odciążenie kręgosłupa poprzez jego przeprostowanie. Wskazania do jego noszenia to: złamania urazowe, kompresyjne oraz patologiczne (powstałe na skutek stanów zapalnych i nowotworowych) dolnego odcinka kręgosłupa szyjnego (poniżej kręgu TH6) i kręgosłupa lędźwiowego.

Gorset typu Bahlera – wskazania

Kolejny typ ortezy tułowia to gorset Bahlera, stosowany w przypadku konieczności częściowego unieruchomienia kręgosłupa lędźwiowego i piersiowego. Jest on przydatny przy zmianach destrukcyjnych na tych odcinkach, które pojawiły się po złamaniach kompresyjnych, urazowych i patologicznych. Podobnie jak gorset Jewetta pomaga tym, u których należy odciążyć kręgosłup poprzez jego przeprost. Obydwa rodzaje ortez można stosować w nagłych przypadkach.

Gorset doniczkowy – wskazania

Gorset doniczkowy stabilizuje i podpiera kręgosłup u dzieci, które cierpią na zaawansowaną postać skoliozy idiopatycznej (powstałej na skutek nieznanych przyczyn). Może być też włączony do leczenia rdzeniowego zaniku mięśni, postępującymi dystrofiami mięśniowymi, skrzywień u osób z mózgowym porażeniem dziecięcym, zaburzeniach pourazowych i jamistości rdzenia.

Gorsety Chaneau i bostoński – wskazania

Gorsety Chaneau stosuje się w terapii zniekształceń powstałych w odcinku piersiowo-lędźwiowym kręgosłupa. Natomiast kolejny rodzaj ortezy, gorset bostoński – w skoliozach idiopatycznych o kącie skrzywienia kręgosłupa lędźwiowo-piersiowego i lędźwiowego 20-40 stopni.

Gorset Blounta z Milwaukee i prostotrzymacz taśmowy – wskazania

Gorsetu Blounta z Milwaukee używa się do odciążenia kręgosłupa w bocznych skrzywieniach obejmujących całą długość kręgosłupa. Jego zadaniem jest pobudzenie mięśni tułowia do czynnego prostowania. Z kolei miękki prostotrzymacz taśmowy przypomina pacjentowi o przyjęciu nieprawidłowej postawy i stymuluje do samodzielnego jej poprawiania. Pomaga osobom z wadami postawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here