Jak leczyć choroby skóry dłoni?

Dłonie to wizytówka człowieka, ale też partia ciała szczególnie narażona na uszkodzenia. Nie dość, że ich skóra jest wyjątkowo cienka i wrażliwa, to jeszcze dłonie mają bezpośredni kontakt ze światem wewnętrznym, łatwo więc o podrażnienie alergizującymi substancjami czy o zakażenie na tle grzybiczym. Co wywołuje choroby skóry dłoni i jak je leczyć?

Choroby skóry dłoni na tle alergicznym

Jednym z najczęstszych powodów podrażnienia skóry dłoni są uczulenia. Czasem wykwity pojawiają się bezpośrednio po kontakcie z drażniącą substancją: na przykład po użyciu nowego kosmetyku czy proszku do prania, podczas przycinania rośliny czy po pogłaskaniu zwierzęcia. Charakterystyczne objawy to zaczerwienienie, opuchlizna, wysypka. To może świadczyć o tak zwanym kontaktowym zapaleniu skóry.Podobne symptomy pojawiają się przy egzemie. Ta bardzo często współwystępuje z atopowym zapaleniem skóry czy alergią. Objawia się czerwoną, bolesną, przesuszoną skórą i wysypką.

Grzybicze zakażenia skóry dłoni

Inną przyczyną chorób skóry dłoni mogą być grzyby. Wystarczy nawet krótki kontakt z osobą zarażoną albo z brudną powierzchnią, żeby doszło do przeniesienia choroby. Te najpopularniejsze to grzybica skóry dłoni oraz drożdżyca.Dla obu typowym objawem jest lekko żółtawa, odłażąca skóra, zwłaszcza między palcami. Może pojawić się bolesność i podrażnienie. Zmiany szybko się rozprzestrzeniają i nie ustępują bez zastosowania odpowiedniego leczenia. Choroba może przenieść się na innych członków rodziny.

Leczenie chorób skóry na dłoniach

Jak postępować przy podejrzeniu choroby skóry dłoni? Najważniejsze to szybko skontaktować się ze specjalistą: lekarzem pierwszego kontaktu lub od razu dermatologiem, który w razie potrzeby skieruje również do alergologa.Przy dolegliwościach na tle alergicznym trzeba będzie ustalić przyczynę podrażnienia i unikać wywołującego niepokojące objawy czynnika. Ważna jest również właściwa pielęgnacja skóry: jej oczyszczanie i nawilżanie. Przy silnym zapaleniu czy egzemie stosuje się czasem leki przeciwbólowe oraz przeciwświądowe, które mają zapobiec drapaniu skóry i jej dalszemu podrażnianiu. Choroby grzybicze wymagają zastosowania leków przeciwgrzybiczych oraz wzmocnienia ogólnej odporności organizmu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here