Niskie ciśnienie bywa bardzo często lekceważone – nawet przez lekarzy, którzy nie traktują go jako choroby. A jednak niedociśnienie potrafi w bardzo przykry sposób utrudniać codzienne funkcjonowanie. Podsuwamy sprawdzone metody walki z tym problemem i szukamy odpowiedzi na pytanie jak naturalnie podwyższyć ciśnienie.

Przecież to nie choroba!

Nie ma żadnych badań, które potwierdziłyby, że zbyt niskie ciśnienie tętnicze może być przyczyną istotnych powikłań, które w konsekwencji skracają życie. Zupełnie odmienne zdanie na ten temat mają ci, którzy na co dzień zmagają się z niedociśnieniem. Gdy ciśnienie tętnicze regularnie wynosi 90/60 mm Hg i mniej, może powodować wiele między innymi nudności, mroczki przed oczami, szumy w uszach i zawroty głowy (szczególnie podczas zbyt szybkiej zmiany pozycji np. z siedzącej na stojącą). Ponadto niskociśnieniowcy często zmagają się z nocnymi potami, złym samopoczuciem i permanentnym uczuciem zmęczenia.

Jak podnieść niskie ciśnienie?

Podobnie jak w wielu innych schorzeniach, z pomocą przychodzi matka natura! Prawidłowe odżywianie i zbilansowana dieta to klucz do lepszego samopoczucia. Produkty bogate w sód skutecznie pomogą naturalnie podwyższyć ciśnienie.

Ryby

Ryby to źródło białka, a także witamin i niezbędnych mikroelementów. Nie bez powodu dietetycy zalecają spożywanie ryb przynajmniej dwa razy w tygodniu. Największą zawartość sodu mają sardynki, makrele i łososie – warto więc wprowadzić je do swojego menu, by w naturalny sposób podnieść ciśnienie.

Owoce

Jabłka, gruszki, śliwki, melony i arbuzy to owoce zawierające nie tylko mnóstwo witamin, ale także dużą ilość wody. Zbyt mała ilość wody w organizmie może prowadzić do spadku ciśnienia.

Warzywa

Ogórek, pomidor, seler, burak, marchew i szpinak – to także produkty, które jak najczęściej powinny gościć w jadłospisie niskociśnieniowców. Warzywa te podnoszą poziom wody w organizmie, a także wzbogacaj go o sporą dawkę sodu i potasu, utrzymując tym samym ciśnienie tętnicze na prawidłowym poziomie.

Zioła

Pomocą dla wszystkich, którzy chcę w naturalny sposób podwyższyć ciśnienie są także zioła. Popularną metodą jest nacieranie ciała zimnym ekstraktem z szałwii, mięty lub herbaty. Można również 3-4 razy dziennie pić leczniczą ziołową mieszankę – należy zmieszać po 30 g mięty, serdecznika, kwiatu lawendy, tymianku, majeranku i korzenia lubczyku. Jedną łyżkę tej mieszanki zalać szklanką zimnej wody i zagotować. Następnie zaparzać pod przykryciem przez 5 minut i pić codziennie.

Nawodnienie

Niedobór wody w organizmie powoduje spadek ciśnienia, który z kolei staje się przyczyną senności, zmęczenia i zawrotów głowy. Aby naturalnie podwyższyć ciśnienie, należy pamiętać o regularnym piciu niegazowanych i nisko słodzonych napojów. Najlepszym wyborem będzie woda źródlana oraz soki owocowe i warzywne. Istotne jest, by nie wypijać butelki wody naraz – zostanie ona wówczas szybko przefiltrowana i wydalona z moczem. Lepiej mieć butelkę ciągle pod ręką, i co kilka chwil wypijać dwa, trzy łyki.

Wysiłek

Wysiłek fizyczny powoduje szybsze bicie serca, a tym samym w naturalny sposób podwyższa ciśnienie. Najlepszym rozwiązaniem będą praktykowane minimum trzy razy w tygodniu szybkie spacery lub jogging oraz jazda na rowerze. Jeśli jednak brakuje nam czasu na regularne treningi, można włożyć więcej serca w codzienne czynności – energicznie odkurzać, szybko myć podłogę, albo po prostu włączyć ulubioną muzykę i przez 15 minut żywiołowo tańczyć.

Ożywczy prysznic

Jedną z naturalnych metod na to, by podwyższyć ciśnienie, jest pobudzający prysznic. Aby w ten sposób podnieść ciśnienie, należy zanurzać ciało naprzemiennie w ciepłej i zimnej wodzie – zmianę powtórzyć 4-5 razy. Prysznic zaczynamy od ciepłej wody, a kończymy na zimnej. Mniej szokową odmianą tej metody jest masaż rękawicą kąpielową – rękawicę moczymy w zimnej wodzie i przez 5 minut energicznie pocieramy nią całe ciało, zaczynając od stóp.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here