nerwica
fot: pixabay.com

Statystyki pokazują, ze coraz większa liczba osób zmaga się z chorobami psychicznymi i innymi dolegliwościami na tle nerwowym. Specjaliści biją na alarm. Z roku na rok w zatrważającym tempie rośnie liczba chorych na depresję i nerwicę.

Zobacz też: http://trzypion.pl/jak-radzic-sobie-z-nerwica/

Jakie są przyczyny nerwicy?

Najczęstszymi powodami nerwicy są traumatyczne sytuacje, jakie nas spotkały w życiu oraz długotrwała ekspozycja na stres. Tempo życia w obecnych czasach jest bardzo duże, a my przeciążeni obowiązkami. Praca, choć najczęściej nie wymaga od nas nadmiernego wysiłku fizycznego, obciąża nas psychicznie. Każdego dnia musimy mierzyć się z nowymi wyzwaniami i oczekiwaniami przełożonych. Szczególnie stresogenna jest praca z ludźmi, wiąże się z dużą liczbą sytuacji konfliktowych. Poza pracą drugim źródłem zmartwień są względy finansowe. Zaciągane kredyty są zarazem przyczyną silnych obaw, czy uda się je spłacić. 

Nie wszyscy jesteśmy w równym stopniu odporni na stres. Mają na to wpływ również uwarunkowania genetyczne. Nawarstwiające się codzienne zmartwienia sprawiają, że coraz gorzej radzimy sobie z życiowymi trudnościami. Niestety, najczęściej uważamy, że jest to przejściowy okres, który sam minie wraz z wszystkimi objawami. Większość osób, zmagających się z nerwicą nie zwraca się po pomoc do specjalisty. Wciąż pokutuje u nas przekonanie, że psychiatrzy zajmują się naprawdę ciężkimi przypadkami. 

Jak rozpoznać, że mam nerwicę

Najbardziej charakterystycznymi objawami nerwicy są problemy ze spaniem, przewlekłe zmęczenie, częste stany niepokoju, bóle w klatce piersiowej. Nerwicy często towarzyszą problemy z żołądkiem, biegunki, bóle brzucha. Jeśli czujemy, ze trudno nam panować nad swoimi emocjami, często popadamy w skrajne emocje, trudno nam się wyciszyć powinniśmy baczniej przyjrzeć się swoim objawom. Jeśli sytuacje te powtarzają się często i długo się utrzymują, nie zwlekajmy z wizytą u lekarza. Skorzystajmy najpierw z porady lekarza pierwszego kontaktu, który odpowiednio nami pokieruje. Nie wahajmy się skorzystać z pomocy psychologa czy psychiatry. Konsekwencje nieleczonej nerwicy mogą być naprawdę poważne. 

Przeczytaj też: http://www.cupit.pl/jak-scalic-dokumenty-w-jeden-pdf/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here