Jak poradzić sobie ze stresem

Stres towarzyszy nam od zawsze. Nie ma nic złego w tym, że odczuwamy lekki stres, który motywuje nas do efektywniejszej pracy. Jednak coraz częściej doświadczamy silnego stresu, który wpływa negatywnie na jakość naszego życia. Powodów do stresu jest wiele. Jednym z nich może być stresująca praca. Oprócz tego często stresujemy się brakiem pieniędzy. Każdy z nas ma inną tolerancje na stres.

Co powoduje długotrwały stres?

Długotrwały stres powoduje wiele chorób, między innymi choroby serca, obniżoną odporność na infekcje, kłopoty z oddychaniem, problemy z odżywianiem, bezsenność, tiki nerwowe, agresję, drażliwość, niepokój, lęk, depresja, migreny, zaburzenia hormonalne oraz nadciśnienie. Oprócz tego możemy odczuwać stałe napięcie mięśniowe oraz sztywność karku. Objawy te powinny być dla nas sygnałem, że powinniśmy coś zmienić w naszym życiu. Najlepszym wyjściem będzie wizyta u lekarza, które oceni czy konieczne jest wprowadzenie odpowiednich leków. Oprócz tego lekarz może wystawić nam zwolnienie. Dzięki temu odpoczniemy od stresującej pracy, co z pewnością przyczyni się do poprawy stanu zdrowia.

Jak walczyć ze stresem?

Najlepszym rozwiązaniem na walkę ze stresem jest ograniczenie sytuacji stresujących. Jednak nie zawsze mamy możliwość znalezienia innej pracy w krótkim czasie, a bycie bezrobotnym bez pieniędzy do życia jest również stresujące. Dlatego musimy nauczyć się radzić sobie w stresujących sytuacjach. Pomocne w tym będą praktyki medytacji i ćwiczenia oddechowe. Medytacja pozwoli nam się odprężyć po ciężkim dniu, co poprawi jakość naszego snu. Z kolei kiedy mamy styczność ze stresująca sytuacją pomóc nam może zrobienie dziesięciu głębokich i powolnych oddechów. Dzięki temu uspokoimy pracę serca, co pozwoli nam się wyciszyć.

Dobrym rozwiązaniem w walce ze stresem są masaże relaksacyjne. Pod wpływem stresu nasze mięśnie są stale napięte. Dlatego po ciężkim tygodniu warto wybrać się na masaż relaksacyjny, który usunie napięcie z naszego ciała. Oprócz tego warto wprowadzić regularną aktywność fizyczną. Bieganie jest najczęściej polecane w walce ze stresem, ponieważ w czasie biegu skupiamy się na oddechu. W trakcie biegu, jak i po nim wytwarzane są endorfiny, czyli hormony szczęścia, które zmniejszają poziom stresu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here