Palpitację serca trudno pomylić z czymś innym – to po prostu szybkie i zazwyczaj nierówne bicie serca. Niektórzy pacjenci opisują ten stan, mówiąc, że serca podchodzi im do gardła. Co wywołuje kołatanie serca? Kiedy zgłosić się do lekarza?

Jak pracuje serce?

Gdy serce pracuje prawidłowo, to jego praca jest niezauważalna. W momencie, w którym dochodzi do niekorzystnych zmian, pacjent skarży się np. na nierówne bicie serca. Właśnie wówczas mowa o kołataniu serca.

Nie zawsze kołatanie serca jest groźne – bywa, że przyśpieszone bicie tego narządu jest wywołane np. intensywną aktywnością fizyczną. Wówczas wystarcza chwila, aby serce uspokoiło się i pracowało z równą akcją. Czasem jednak podczas palpitacji pojawią się inne, groźne symptomy, który nie należy lekceważyć.

Co powinno zaniepokoić?

Kołatanie serca może być wywołane przez różne czynniki – może być efektem np.:

  • silnych emocji,
  • intensywnego wysiłku fizycznego,
  • spożytych potraw (zwłaszcza tych, które zawierają w składzie glutaminian sodu),
  • palenia tytoniu,
  • zażywania niektórych leków (np. tabletek na odchudzanie),
  • zmian hormonalnych (przed miesiączką lub w czasie ciąży),
  • spadku cukru w organizmie (dotyczy przede wszystkim cukrzyków),
  • niskiego ciśnienia.

Lista przyczyn kołatania serca jest długa. Kiedy udać się do lekarza? Gdy palpitacjom towarzyszą np. duszności, ból w klatce piersiowej lub omdlenia. Symptomów tych nie należy lekceważyć – w organizmie może rozwijać się jedna z groźnych chorób i tylko przeprowadzenie badań pozwoli lekarzowi postawić trafną diagnozę.

Jedną z chorób, dla której charakterystyczne jest przyśpieszone bicie serca, jest tachykardia. Pacjenci, u których stwierdzono tachykardię, nie muszą rezygnować z dotychczasowego życia, np. aktywności fizyczne, ale muszą wiedzieć, jak kontrolować pracę serca.

Sposoby na kołatanie serca

Osoba, u której pojawiło się kołatanie serca, powinna usiąść lub położyć się. Zazwyczaj kilku minutowy odpoczynek w zupełności wystarcza, aby serce zaczęło pracować miarowo. Warto też obserwować organizm, aby poznać, a następnie wyeliminować czynnik wywołujący kołatanie serca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here