Jak wybrać dobrego okulistę?

W dzisiejszych czasach większość ludzi ma przynajmniej niewielkie problemy ze wzrokiem. Wynika to z faktu ciągłego narażania oczu na niewłaściwe dla nich warunki. Osoby pracujące w biurach i urzędach całymi dniami przesiadują przed ekranami komputerów, by po powrocie do domu usiąść przed telewizorem i ponownie narazić wzrok na działanie mocnego światła. Nikt, kto nie widzi prawidłowo, nie jest w stanie zupełnie normalnie funkcjonować. To dlatego w przypadku problemów ze wzrokiem koniecznie trzeba odwiedzić dobrego specjalistę, który pomoże w doborze właściwych okularów lub soczewek kontaktowych. A czym charakteryzują się najlepsi okuliści? Jak ich znaleźć i gdzie ich szukać?

Na początku warto by było odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy w ogóle należy zapisać się do okulisty. Na pewno trzeba to zrobić w momencie, gdy zacznie się dostrzegać pierwsze problemy z widzeniem. Im szybciej rozpocznie się leczenie, tym większa jest szansa na to, że wada nie zdąży się pogłębić. Kolejnym niepokojącym sygnałem jest ciągłe mrużenie oczu. Zazwyczaj ludzie podświadomie zwężają soczewkę, by poprawić sobie ostrość widzenia i móc przeczytać coś, co do tej pory było mocno rozmazane. Do okulisty należy się udać również wtedy, gdy oczy wydają się być suche i często pieką. Często są to pierwsze objawy zapalenia spojówek, jednakże w gorszych przypadkach mogą to być symptomy poważniejszej choroby, którą trzeba oczywiście zdiagnozować i wyleczyć. Problemy ze wzrokiem czasami odczuwalne są również w innych częściach organizmu. Nierzadko towarzyszą im bowiem nawracające silne bóle głowy, brak skupienia czy niemożność skoncentrowania się na czytaniu bądź pisaniu.

Częstą praktyką osób, które dostrzegają u siebie pierwsze problemy ze wzrokiem, jest zapisywanie się na badanie wzroku do gabinetów optycznych. W teorii jest to dobre rozwiązanie. Co prawda w takich gabinetach nie pracują najlepsi okuliści, jednakże są one obsługiwane przez optyków, którzy muszą ukończyć odpowiednie studia i szkolenia uprawniające ich do wykonywania zawodu. Mają więc właściwe kwalifikacje do tego, by rzetelnie przeprowadzić badanie wzroku. Salony optyczne wyposażone są we wszystkie niezbędne sprzęty diagnostyczne, a oprócz tego zajmują się również samą sprzedażą okularów i soczewek. Wszystko można załatwić na miejscu i zaoszczędzić przy tym mnóstwo czasu, ale mimo tego nie jest to najlepsze wyjście z sytuacji. Z przeprowadzeniem rzetelnego badania wzroku dużo lepiej poradzi sobie okulista. Warto na pewno zgłosić się tutaj do lekarza posiadającego duże doświadczenie, który jest w stanie potwierdzić swoje kwalifikacje specjalnymi certyfikatami.

Niestety, minus tego rozwiązania jest taki, że najlepsi okuliści najczęściej pracują w klinikach prywatnych. Nie można skorzystać z ich usług w ramach współpracy z NFZ, dlatego też za wizytę trzeba zapłacić. Podstawowe badanie wzroku nie powinno jednak kosztować więcej niż 150 złotych. Te pieniądze na pewno warto przeznaczyć, by móc zadbać jeszcze lepiej o swoje zdrowie i własny komfort.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here