Cykl miesięczny jest inny u każdej kobiety. Różni się on pod względem długości, nasilenia bólu, a także intensywności krwawienia. Na czas trwania okresu nie mamy wpływu. Z bólem możemy sobie poradzić za pomocą leków i domowych metod. Ale jak zmniejszyć obfitość miesiączki?
Obserwacja
Każda kobieta powinna znać swój organizm na tyle dobrze, by wiedzieć, czego spodziewać się podczas kolejnej miesiączki. Tym samym powinna również móc stwierdzić, gdy coś odbiega od normy. Niekiedy zdarza się, że pod wpływem różnych czynników miesiączkowanie zostaje zaburzone. Jeśli te nieprawidłowości zaczynają się powtarzać, cykl menstruacyjny staje się nieregularny, znacznie dłuższy niż dotychczas, a krwawienie jest bardziej nasilone, może to oznaczać menorrhagię.
Jak sobie pomóc?
Menorrhagia, czyli nadmierne krwawienie miesięczne, nie może być ignorowana. Niezbędna jest wizyta u ginekologa, który zleci odpowiednie leczenie. Ponadto warto zwrócić większą uwagę na sposób odżywiania się i zadbać o prawidłową dietę. Jeśli obfite krwawienie menstruacyjne nie jest spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, ani żadnymi chorobami, bogata i zbilansowana dieta oraz zdrowy tryb życia z pewnością pomogą poradzić sobie z przykrymi comiesięcznymi dolegliwościami. Więcej sposobów na bóle miesiączkowe można znaleźć tutaj. Natomiast jeśli chodzi o to, jak zmniejszyć obfitość miesiączki, trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, że codzienny jadłospis powinien być bogaty w witaminy oraz mikro- i makroelementy zawarte w pokarmach lub w suplementach diety:
Żelazo
Wraz z krwią organizm traci cenne minerały, w tym żelazo. Z kolei odpowiedni poziom żelaza zapewnia prawidłową krzepliwość – dlatego tak ważne jest uzupełnianie diety w żelazo. Jego naturalnym źródłem są między innymi braki czerwone, mąki pełnoziarniste, kasze i zielone warzywa.
Witamina A
Badania naukowe wykazały, że witamina A jest usuwana z organizmu podczas krwawienia, a kobiety skarżące się na zbyt obfite miesiączki mają duże niedobory tego składnika. Witamina A to jeden z antyoksydantów, który stanowi uzupełnienie żelaza i cynku. Ten zespół mikroelementów jest odpowiedzialny za produkcję czerwonych krwinek, niezbędnych dla zachowania równowagi i prawidłowego funkcjonowania układu limfatycznego.
Witamina C
To kolejny przeciwutleniacz, którego odpowiedni poziom w organizmie pomaga uporać się ze zbyt obfitą miesiączką. Niedobór witaminy C prowadzi do skurczów mięśni, w tym również do bolesnych skurczów menstruacyjnych. Aby więc choć trochę zmniejszyć obfitość miesiączki, warto spożywać duże ilości cytrusów i produktów bogatych w witaminę C.
Witamina B Complex
Wśród suplementów, które pomogą zmniejszyć obfitość miesiączki, należy wymienić również witaminę B Complex. Jest ona odpowiedzialna za sprawność wątroby i pomaga neutralizować szkodliwe wpływy estrogenu. Ponadto witamina ta rozbija kwasy Omega-6, wykorzystywane do produkcji prostaglandyn, czyli związków prowadzących do zmniejszenia krwawienia podczas miesiączki.
Cynk
To składnik niezbędny dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania układu rozrodczego kobiety. Cynk jest również odpowiedzialny za utrzymanie równowagi hormonalnej, a także reguluje występowanie i obfitość miesiączki. Niedobór cynku niekorzystnie wpływa na ogólne samopoczucie i jest przyczyną wzmożonego napięcia przedmiesiączkowego oraz silniejszych skurczów menstruacyjnych.