Jakie choroby oczu występują u ludzi starszych?

0
5272

Powszechnie wiadomo, że z biegiem lat nasze ciało zaczyna podupadać na zdrowiu. Starzenie nie omija niestety również naszych oczu. Choć w większości przypadków pogorszenie się wzroku jest związane z tym naturalnym procesem, czasem może jednak świadczyć o poważnych schorzeniach, które mogą prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. W poniższym artykule omawiamy niektóre z nich i podpowiadamy, jak im zapobiegać.

Zaćma, jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej – najczęstsze choroby oczu wieku podeszłego

Zaćma to choroba, która najczęściej dotyka osoby po 60. roku życia. Polega ona na postępującym mętnieniu soczewki oka, co w początkowym etapie rozwoju nie daje żadnych objawów. Wraz z rozwojem zaćmy obraz staje się nieostry i zamglony, pojawiają się trudności z rozróżnianiem barw i kształtów oraz oceną odległości. Jedynym sposobem leczenia zaćmy jest zabieg polegający na usunięciu starej soczewki i zastąpieniu jej nową, sztuczną. Lekarz wykorzystuje do tego celu specjalną sondę emitującą ultradźwięki, które niszczą zmętniałą soczewkę. Zabieg jest całkowicie bezpieczny, bezbolesny i stosunkowo krótki – trwa około 20 minut. Nieleczona zaćma może prowadzić do całkowitej ślepoty, dlatego zabiegowi jej usunięcia należy poddać się niezwłocznie po rozpoznaniu choroby.

Jaskra to zespół jednostek chorobowych, które prowadzą do zaniku nerwów wzrokowych. Podobnie jak zaćma, początkowo rozwija się bezboleśnie i praktycznie bezobjawowo. W bardziej zaawansowanym stadium choroby pacjenci doświadczają światłowstrętu, widzenia aureoli wokół źródła światła, trudności z widzeniem w ciemności, zaczerwienienia i ból oka. Leczenie jaskry zależy od konkretnego przypadku. Nie ma jednak skutecznego sposobu na całkowite usunięcie zmian chorobowych – można jedynie hamować rozwój choroby.

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to choroba, która prowadzi do zwyrodnienia centralnego punktu soczewki – plamki żółtej. Schorzenie objawia się widzeniem linii prostych jako falistych, trudnościami z czytaniem, rozróżnianiem barw i dostrzeganiem szczegółów. Leczenie dobierane jest indywidualnie. Nieleczone zwyrodnienie plamki żółtej może skutkować całkowitą i stałą utratą wzroku.

Jak zapobiegać chorobom oczu?

Prowadzenie zdrowego trybu życia ma zbawienny wpływ na ogólny stan naszego organizmu. Kluczową rolę odgrywa właściwa dieta, czyli spożywanie produktów bogatych w witaminy A,C, E oraz beta-karoten oraz cynk. Do rozwoju chorób oczu przyczynia się także nadwaga oraz nadużywanie alkoholu i palenie papierosów. Warto zatem zadbać o dobrą kondycję fizyczną oraz zrezygnować z używek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here