Jakie są różnice między trądzikiem pospolitym a trądzikiem różowatym

Trądzik różowaty i trądzik pospolity występujący na twarzy może dawać podobne objawy. Jednak bardzo ważne jest, aby trafnie rozpoznać, która z tych przypadłości nas w rzeczywistości trapi. Od diagnozy będzie zależał sposób leczenia – trądzik różowaty leczy się zupełnie inaczej niż trądzik pospolity.

Trądzik różowaty podobnie jak „zwykły”trądzik, zwany w nomenklaturze medycznej pospolitym potrafią uprzykrzyć życie. W przebiegu obu tych schorzeń pojawiają się zmiany skórne (grudki, krostki, pryszcze), z którymi ciężko jest walczyć. Konsekwencją nieprawidłowego leczenia jednego i drugiego rodzaju trądziku mogą być trwałe przebarwienia, blizny, wgłębienia na skórze. Często po okresie remisji, zmiany powracają. Dlatego leczenie trądziku Łódź powinno rozpocząć się jak najszybciej, najlepiej pod okiem lekarze dermatologa, a w dalszej kolejności lekarza medycyny estetycznej.

Trądzik pospolity a różowaty – jak je odróżnić?

O ile trądzik pospolity występuje najczęściej w wieku młodzieńczym (najwcześniej odnotowano rozpoczęcie pojawiania się tej przypadłości w wieku 8 lat) i zwykle przemija, gdy wchodzimy w dorosłość, o tyle już trądzik różowaty najczęściej pojawia się dopiero po trzydziestym roku życia. Zaleczony, z okresami remisji i odnowy może trwać nawet 40 lat. Leczenie go polega tak naprawdę na „zaleczaniu”. Rokowania na wyleczenie trądziku różowatego „do końca”są bardzo niskie. Inaczej jest w przypadku leczenia trądziku pospolitego. Gdy użyjemy dobrych kosmetyków i wspomożemy terapię lekami, a także odpowiednimi zabiegami medycyny estetycznej, możliwe będzie pozbycie się trądziku raz na zawsze. Wymaga to cierpliwości oraz ścisłego dbania o skórę po wyleczeniu, aby problem nie powrócił, jednak w tym przypadku całkowite wyplenienie schorzenia może być przeprowadzone skuteczne i często tak się dzieje.

Najważniejsze różnice między schorzeniami uwidaczniają się też w tym, jak wygląda trądzik różowaty, a jak pospolity. W przypadku trądziku różowatego, osoba nim dotknięta ma charakterystyczne, zaczerwienione policzki, nos i czoło. U mężczyzn dodatkowo pojawia się efekt „spuchniętego”i czerwonego nosa. Dodatkowo, dochodzi do uwrażliwienia skóry na zajętym obszarze. Łatwo się czerwieni pod wpływem słońca, wiatru, czy nawet dotyku.

Leczenie trądziku różowatego i pospolitego

Zarówno jeden, jak i drugi typ trądziku, wymaga leczenia, utrzymywania skóry w czystości oraz dbałości o jej nawilżenie. Osoby z trądzikiem różowatym powinny skupić się na kojeniu podrażnień, osoby z trądzikiem pospolitym natomiast na normalizowaniu pracy gruczołów łojowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here