Moda to ważny element, który dotyczy każdego aspektu życia. Również w temacie diet nie można nie zauważyć pewnych trendów. Ostatnio bardzo popularne stało się picie wody z cytryną. To oczywiście dokonały pomysł, ponieważ cytryna ma mnóstwo właściwości leczniczych oraz jest źródło cennych minerałów i witamin. Jednak we wszystkim należy zachować umiar. Nawet woda z cytryną może mieć skutki uboczne i okazać się szkodliwa!

Kwasowa erozja szkliwa

Szkliwo zębów może wiele znieść, ale nadmierny kontakt szkliwa z napojami i posiłkami o odczynie kwasowym może doprowadzić do bardzo nieprzyjemnych konsekwencji. Woda z cytryną pita w zbyt dużych ilościach uszkodzi szkliwo, a tym samym doprowadzi do nadwrażliwości zębów na ciepłe i zimne bodźce. Żeby tego uniknąć, dobrze posłużyć się słomką – dzięki niej zminimalizujemy kontakt kwaśnego napoju z zębami.

Zgaga i nadkwaśność

Woda z cytryną, podobnie jak inne kwaśne napoje i potrawy, nie jest wskazana dla osób zmagających się z refluksem żołądkowo-przełykowym. Refluks, czyli zgaga, to wynik nieprawidłowego funkcjonowania zwieracza przełyku i cofania się kwasów znajdujących się w żołądku. Zbyt duża ilość soku z cytryny może wywołać atak zgagi lub nasilić uczucie pieczenia w przełyku.

Utrata wody

To zaskakujące, ale picie wody z cytryną może spowodować… obniżenie poziomu wody w organizmie! W skrajnych przypadkach nadmierne spożycie wody z dużą ilością cytryny może doprowadzić do odwodnienia. Napój ten, ze względu na wysoką zawartość witaminy C, może niekiedy mieć charakter moczopędny i przyczynić się do wypłukiwania z organizmu nie tylko toksyn, ale też samej wody. Jeśli więc pomimo picia wody z cytryną odczuwamy pragnienie, powinniśmy dodawać do napoju mniejszą ilość soku z cytryny!

Woda z cytryną – o czym jeszcze pamiętać?

Picie wody z cytryną ma mnóstwo zalet i nie jest niczym niebezpiecznym, o ile nie zapomnimy o umiarze. Pamiętajmy jednak, że nie możemy tego napoju traktować jako leku, ani zastępować nim pełnowartościowych posiłków. Jeśli zaś zauważymy któreś z wymienionych skutków ubocznych picia wody z cytryną, nie lekceważmy ich – lepiej przerwać kurację i skonsultować się z lekarzem, by nie dopuścić do przykrych konsekwencji zdrowotnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here