W ostatnim czasie w Polsce zapanowała trampolinowa gorączka. Coraz więcej klubów fitness do swojej oferty wprowadza tego rodzaju zajęcia. Ćwiczenia na trampolinie to z pewnością ciekawa alternatywa dla osób, którym znudziły się zwykłe treningi i przy okazji aktywności fizycznej oczekują również dobrej zabawy. Na czym polega i jakie korzyści przynosi trening na trampolinach?

Skąd na salach fitness wzięły się trampoliny? 

Jumping fitness pozornie może kojarzyć się z dziecięcą zabawą, ale w rzeczywistości to specjalnie opracowany system treningowy, który pomaga kształtować i wzmacniać sylwetkę. Do treningu wykorzystujemy niewielkich rozmiarów jednoosobową trampolinę, na której wykonujemy różnorodne ćwiczenia, zaczerpnięte z innych dyscyplin sportowych, a to wszystko w rytm muzyki. Zazwyczaj jest to zestawienie szybkich i wolnych skoków, dynamiczne bieganie w miejscu czy ćwiczenia aerobowe. Taka kombinacja pozwala nam nie tylko poprawić gibkość i koordynację, ale także szybciej spalić zbędne kalorie. 

Jumping fitness może występować w dwóch odmianach. Trening light odbywa się w obrębie trampolin, specjalnie opatentowanych dla tego rodzaju aktywności fizycznej. Forma ćwiczeń dla osób bardziej zaawansowanych włącza w układ dodatkowo różnego rodzaju wyskoki, przeskoki na podesty,  a także przewiduje dodatkowe obciążenia ciała – na przykład przypinane do kostek ciężarki. 

Efektywność przede wszystkim 

Co ciekawe i zachęcające do wybrania się na taki rodzaj zajęć, specjaliście są zdania, że skakanie na trampolinie jest dużo bardziej skuteczne, niż bieganie! 10 minut takich beztroskich podskoków gwarantuje nam ten sam efekt, co 30 minut joggingu. A to dzięki nieustannym zmianom grawitacji. Efektywność ćwiczeń jest dużo wyższa, ponieważ więcej mięśni jest jednocześnie zaangażowanych w ruch. Dlatego właśnie jumping fitness opisywany jest jako wszechstronny trening całego ciała, mobilizujący mięśnie (m.in. brzucha, pośladków, nóg), a dodatkowo, nie obciążający stawów. Dzieję się tak, ponieważ miękka powierzchnia trampoliny zapewnia nam potrzebną amortyzację.  

Istotne jest, że w czasie godzinnego treningu na trampolinie możemy spalić nawet 800 kcal! Nie dziwi więc, że ten dosyć nowy w Polsce rodzaj treningu kardio stanowi konkurencję dla dotychczas bardzo popularnej zumby, w czasie której również spalamy mnóstwo kalorii. Jeżeli więc szukasz skutecznego sposobu na utratę kilogramów, ten typ ćwiczeń będzie dla wręcz idealny. 

Trening nie dla każdego 

Bardzo ważne jest jednak, żeby pamiętać o przeciwwskazaniach do wykonywania tego rodzaju treningu. Nie zaleca się fitness jumpingu osobom z dużą nadwagą, mającym problemy ze stawami, z krążeniem oraz cierpiącym na choroby układu oddechowego. Według lekarzy, z treningu na trampolinach powinny zrezygnować również osoby, które doświadczyły jakichkolwiek problemów z nietrzymaniem moczu lub obniżeniem narządów. Przeciwwskazaniem jest również dyskopatia, nadciśnienie, zaburzenia równowagi, jak też niedawno przebyte urazy. Zrezygnować z treningu na trampolinach powinny też kobiety po porodzie!  Warto odczekać minimum 6 miesięcy zanim zdecydujesz się na udział w takich zajęciach i tylko pod warunkiem, że połóg i powrót do formy po ciąży przebiegał prawidłowo i nie pojawiły się żadne objawy nietrzymania moczu. 

Skakanie na trampolinie z pewności kojarzy się nam z beztroskim dzieciństwem i prawdopodobnie także z tego powodu ten rodzaj zajęć zyskał tak dużą popularność.  To bardzo ciekawa forma ruchu, która oprócz dobrej zabawy, ogromu endorfin i radości, zapewni Ci również idealną sylwetkę. 

Artykuł powstał przy współpracy z CityFit.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here