Kąpiel perełkowa – na czym polega, jak się przygotować, wskazania, przeciwwskazania

0
5462

Kąpiel perełkowa odbywa się w wannie wyposażonej w specjalne dysze doprowadzające do wody pęcherzyki powietrza, które delikatnie masują ciało. Zabieg trwa od 15 do 20 minut. Kąpiel perełkowa rozluźnia ciało i relaksuje, pozytywnie wpływa na krążenie krwi, stymuluje metabolizm, a także poprawia samopoczucie.

Hydroterapia to dział fizjoterapii, który wykorzystuje wodę. Istnieje wiele rodzajów kąpieli, które pozytywnie oddziałują na organizm człowieka. Jedną z nich jest kąpiel perełkowa. Z zabiegu można skorzystać zarówno w gabinetach fizykoterapeutycznych, jak i ośrodkach odnowy biologicznej czy wydzielonych strefach rekreacyjnych na basenach.

Kąpiel perełkowa – na czym polega?

Kąpiel perełkowa to kąpiel w zwykłej wodzie o temperaturze 36-37 °C. Dno wanny, w której leży pacjent podczas zabiegu, wyposażone jest w specjalne dysze, które doprowadzają do wody pęcherzyki powietrza. Wywołują one efekt delikatnego hydromasażu, pobudzając przy tym zakończenia nerwów autonomicznych. Zabieg trwa 15-20 minut, podczas którego pacjent znajduje się w pozycji leżącej. Wanny do kąpieli perełkowych wyposażone są w wygodne uchwyty, które ułatwiają wchodzenie i wychodzenie z niej.

Kąpiel perełkowa – wskazania

Zabieg zalecany jest w stanach nadpobudliwości układu nerwowego, przy lekkich chorobach czynnościowych układu krążenia bądź serca, miażdżycy w mniej zaawansowanym stadium, problemach z bezsennością, przeciążeniem mięśni, niskim ciśnieniu czy potrzeby relaksu i odpoczynku. Wszelkie wątpliwości co do bezpieczeństwa kuracji perełkowej najlepiej konsultować z lekarzem. O innych kąpielach zdrowotnych, np. borowinowych, przeczytasz na stronie internetowej: zdrowie.tvn.pl.

Jak przygotować się do kąpieli?

Przed zabiegiem wystarczy jedynie umyć całe ciało, aby pozbyć się pozostałości kosmetyków, takich, jak: kremy, balsamy czy maści. Kąpiel perełkową najlepiej stosować na nagie ciało, jednak w przypadku, gdy pacjent czuje związany z tym dyskomfort, może założyć kąpielówki czy kostium dwuczęściowy. Na czas zabiegu włosy powinny być związane bądź schowane pod czepkiem kąpielowym.

Kąpiel perełkowa – jak działa na organizm?

Kąpiel w wannie z hydromasażem delikatnie wpływa na zakończenia nerwowe w płytkich warstwach skóry. Kuracja głęboko relaksuje, odpręża i rozluźnia mięśnie, a także poprawia samopoczucie. Inne efekty zabiegu to:

  • wzmocnienie układu immunologicznego,
  • poprawa krążenia krwi,
  • łagodzenie bólu, np.: nóg, kręgosłupa,
  • leczenie bezsenności,
  • wygładzenie skóry,
  • stymulacja metabolizmu,
  • hamowanie powstawania żylaków.

Perełkowa kąpiel dla zdrowia – czy istnieją przeciwwskazania do zabiegu?

Kąpiel perełkowa bardzo łagodnie oddziałuje na ciało, dlatego przez większość pacjentów jest dobrze tolerowana. Niestety nie wszyscy mogą z niej skorzystać. Do głównych przeciwwskazań stosowania kąpieli perełkowych należy:

  • ciąża,
  • grzybica,
  • niewydolność oddechowo-krążeniowa
  • stany zapalne i ropne oraz owrzodzenia skóry,
  • miesiączka,
  • zakaźne choroby.

Kąpiel perełkowa – jak często stosować?

W sytuacji, gdy nie ma przeciwwskazań do wykonania kuracji, można ją powtarzać kilka razy w miesiącu. Seria zabiegów składa się z 10-15 kąpieli, które powtarza się codziennie lub co drugi dzień, w zależności od potrzeb i możliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here