Zaburzenia psychiczne dotykają nie tylko dorosłych. Dorastające dzieci również narażone są na liczne problemy, z którymi nie mogą pozostać same. Jakie objawy powinny zaniepokoić rodziców i gdzie warto szukać pomocy? W niniejszym poradniku znajdziesz wszystkie niezbędne informacje.
Zaburzenia psychiczne u dzieci
Zaburzenia psychiczne nie dotyczą tylko sytuacji, w których u dzieci pojawiają się zachowania niedostosowane społecznie, niszczycielskie czy agresywne. Bardzo często wiążą się również z lękami, zaburzeniami nastroju czy uzależnieniem od wirtualnego świata. Wśród zaburzeń psychicznych wieku rozwojowego wymienia się również depresję i zaburzenia odżywiania – anoreksję czy bulimię, które także dotykają młode osoby.
Należy pamiętać, aby rozróżnić zaburzenia psychiczne od zwyczajnego smutku, który niekiedy dotyka każdego z nas. Jeżeli jednak problemy się nasilają i trwają przez długi czas (co najmniej przez 2 tygodnie), warto skorzystać z pomocy specjalisty. Psychiatra dziecięcy jest w stanie skutecznie wspomóc dziecko, które doświadcza trudności psychicznych. Wystarczy poszukać wsparcia w Sieci Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych PsychoMedic.online. Z tej propozycji skorzystało już wielu rodziców, których dzieci mogą obecnie cieszyć się komfortem życia i rozwijają się doskonale.
Jakie symptomy powinny zwrócić uwagę rodziców?
Jeżeli Twoje dziecko często zmaga się z zaburzeniami nastroju, problemem powinien zająć się specjalista. Do niepokojących objawów zaliczają się również zachowania nadpobudliwe, lęki, fobie czy problemy z jedzeniem (nadmierne odchudzanie się, prowokowanie wymiotów, kompulsywne objadanie się).
Problemy może również rozpoznać nauczyciel, który zauważy u dziecka kłopoty z nauką słabe relacje z rówieśnikami, zachowania buntownicze. Jeśli problemy te są bardzo nasilone, a interwencja psychologa dziecięcego nie przynosi efektów, także warto pomyśleć o konsultacji z psychiatrą dziecięcym. Wiele z wymienionych tu symptomów może zwiastować nawet depresję, która stanowi bardzo poważny problem i często dotyka dorastające dzieci.
Pamiętaj, że regularne rozmowy z dzieckiem pomogą szybciej wykryć objawy i tym samym zapewnić dziecku – w razie konieczności – szybką pomoc.
Jak może pomóc specjalista?
Kluczowym aspektem jest wybór doświadczonego specjalisty, który doskonale zna potrzeby najmłodszych i ma doświadczenie w leczeniu różnego rodzaju zaburzeń. Eksperci zrzeszeni w Sieci Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych PsychoMedic.online do każdego przypadku podchodzą w sposób indywidualny.
Specjalista psychiatra dziecięcy zadecyduje, czy stan dziecka wymaga leczenia farmakologicznego (wówczas przepisuje się wyłącznie leki nowej generacji, które nie powodują poważnych skutków ubocznych i są bezpieczne), czy też wystarczająca okaże się psychoterapia. Możesz być pewien, że Twoja pociecha otrzyma rzetelne wsparcie.