Kiedy wybrać się do podologa

Dokuczają Ci odciski, kurzajki, brodawki lub zrogowacenia na stopach? Masz problemy z wzrastającymi paznokciami lub nadpotliwością stóp? To może być oznaka, by jak najszybciej wybrać się do podologa, czyli, krótko mówiąc, specjalisty od stóp

Kim jest podolog?

Jest osobą, która zajmuje się chorobami stóp. Podologia to dosyć młoda dziedzina. Należy wspomnieć, że podolog nie jest lekarzem, jednak w swojej praktyce współpracuje z lekarzami: dermatologami, chirurgami, diabetologami. Jest to dziedzina ściśle związana z kosmetologią. Klientami mogą być osoby, u których występują problemy ze stopami, osoby chore na cukrzyce, a także osoby po nieudanym pedicure.

Podolog zajmuje się następującymi problemami:

  • stopa cukrzycowa
  • wzrastające paznokcie
  • grzybica paznokcia
  • odciski
  • kurzajki
  • rogowacenie naskórka
  • zmiana kształtu czy struktury paznokcia
  • dobór ortez
  • dobór wkładem do butów

Kiedy warto odwiedzić specjalistę od zdrowia stóp?

Osoby, które powinny znajdować się pod stałą opieką podologa to cukrzycy. Powikłaniem w tej chorobie jest wystąpienie zespołu stopy cukrzycowej. Z usług podologa korzystają osoby niepełnosprawne. Inną grupą, której zaleca się częste konsultacje są sportowcy, na przykład piłkarze lub biegacze.

Na wizytę w gabinecie podologicznym powinny udać się osoby, które pomimo prób samodzielnego leczenia, nie mogą pozbyć się problemu na stopach. Wskazaniem są kurzajki, odciski, brodawki, modzele, zrogowacenia, problemy z nadpotliwością stóp, halluksy.

Wizyta u podologa jest konieczna w przypadku problemów z wzrastającymi paznokciami czy wszelkich widocznych zmian na stopach. Do specjalisty od zdrowia stóp powinniśmy wybrać się w przypadku wszelkiego rodzaju problemów z paznokciami lub widocznych zmian skórnych na stopach. Do przyczyn wizyty w gabinecie zaliczamy: wrodzone wady i zniekształcenia stóp, uszkodzenia skóry, pęknięcia skóry, stwardniały naskórek czy grzybica stóp.

Wybierając gabinet podologiczny warto poszukać takich, które mają dobrą opinię wśród klientów. Kierując się opiniami znajomych, możemy dokonać wyboru specjalisty, który profesjonalnie podejdzie do naszych problemów. Dobry podolog to również osoba, która kładzie nacisk na szkolenia i kursy, nieustannie podnosząc swoje kwalifikacje. Dobrego specjalisty szukaj tutaj.

Jak wygląda wizyta w gabinecie podologicznym?

Wizyta zaczyna się od wywiadu, podczas którego specjalista stara się dowiedzieć w miarę jak najwięcej rzeczy o pacjencie. Pyta między innymi o przebyte kontuzje stóp czy prowadzony tryb życia. Następnie przeprowadza badanie na podobaroskopie, czyli macie podłączonej do komputera. Dzięki temu badaniu podolog jest w stanie stwierdzić wszelkie asymetrie w budowie stóp. Badanie pokazuje, jak rozkłada się środek ciężkości ciała i czy wszelkie nieprawidłowości w budowie stóp mają swój wpływ na ogólne zdrowie pacjenta.

W trakcie wizyty przeprowadzone zostaje również badanie dynamiczne, czyli sprawdzenie sposobu chodzenia. Wizyta w gabinecie podologicznym to również badanie z wykorzystaniem plantografu, które pozwala sprawdzić statyczne i dynamiczne strefy nacisku stopy.

Ostatnim etapem badania, jest badanie manualne, podczas którego sprawdzana jest ruchomość poszczególnych stawów. Wykwalifikowany podolog sprawdzi, czy nie ma przykurczy, czy zaników mięśniowych, biorąc pod uwagę ustawienie miednicy. Sprawdź tego specjalistę z Wrocławia i ciesz się zdrowiem swoich stóp.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here