Kto z nas nie zmagał się z uciążliwymi problemami żołądkowymi po świątecznym przejedzeniu, wakacyjnym grillu czy ognisku? Nasz organizm, przyzwyczajony do jedzenia w biegu niewielkich ilości pokarmu, ma problemy z trawieniem zbyt dużych ilości jedzenia dostarczanych w bardzo krótkim czasie. Również brak jakiejkolwiek aktywności działa niekorzystnie na metabolizm, co przekłada się na gorsze samopoczucie, ból, uczucie ciężkości i palenia w przełyku. 

Z jakimi dolegliwościami gastrycznymi zmagamy się najczęściej?

Problemy żołądkowe są jednymi z najpopularniejszych dolegliwości dotykających zarówno dzieci, jak i dorosłych. O ile w przypadku małych pacjentów, zwłaszcza noworodków i niemowląt karmionych piersią, powodem takich objawów są pokarmy spożywane przez mamę i dostarczane pociechom wraz z jej mlekiem. O tyle w przypadku dorosłych – sami jesteśmy odpowiedzialni za to co jemy i w jakich ilościach. Czym zatem skutkuje niewłaściwa dieta? Przede wszystkim takimi schorzeniami jak:

  • wzdęcia
  • gazy
  • kolki
  • zgaga
  • zaparcia
  • biegunka

Wszystkie te popularne dolegliwości mogą dotykać zarówno dzieci, jak i dorosłych. Trzeba także pamiętać, aby nie ignorować żadnych z nich i w momencie ich występowania dokładnie obserwować osłabiony organizm. To co w jednym przypadku będzie jedynie chwilową niedyspozycją, w innym może świadczyć o nieco bardziej złożonych problemach z układem pokarmowym.  

5 sposobów na dolegliwości żołądkowe

Zmagania z problemami żołądkowymi można zwalczać na kilka sposobów. Część z nich to metody stosowane jeszcze przez nasze mamy i babcie, inne to wynik pracy w laboratoriach farmaceutycznych, dzięki czemu każdy będzie mógł znaleźć idealną dla siebie metodę kuracji.

  1. W przypadku gazów i kolek i dzieci często zaleca się podawanie im naparu z kopru włoskiego, pietruszki lub rumianku – herbatki tego typu mają działanie rozkurczowe i można je stosować także u dorosłych.
  2. Czosnek – innym sposobem na wzdęcia i podrażnienie jelit jest właśnie jedzenie czosnku, który usprawnia pracę układu pokarmowego i przyspiesza procesy trawienne.
  3. Ciepłe okłady – metoda ta, polegająca na rozgrzewaniu brzucha z pomocą termoforu lub wilgotnego ręcznika stosowana jest od pokoleń. Pozwala ona rozgrzać i rozluźnić mięśnie brzucha, co zmniejsza ból i uczucie dyskomfortu.
  4. Preparaty zmniejszające napięcie gazów – np. Espumisan – https://www.apteka-melissa.pl/produkt/espumisan-krople-doustne-40-mg-emulsja-30-ml,3241.html – to farmaceutyk dedykowany zarówno dzieciom jak i dorosłym. Płynna formuła preparatu jest łatwa do podania i przyswojenia przez organizm. Umożliwia on rozbicie nagromadzonych w jelitach pęcherzyków powietrza, które powodują ból, napięcie, uczucie pełności i problemy trawienne.
  5. Zmiana diety – ten czynnik jest nieodłącznie związany z wszystkimi dolegliwościami, jakie dotykają nasz układ trawienny. Aby ich uniknąć, warto zrezygnować z nadmiernego spożywania takich produktów jak groch, fasola, kapusta, cebula, kiszonki czy suszone owoce. Należy także pamiętać, aby jeść regularnie, kilka razu dziennie, ale jednocześnie spożywać mniejsze posiłki.

Problemy żołądkowe należą do tej grupy dolegliwości, o których wiele osób wstydzi się mówić głośno. Tym samym wiele osób nie szuka specjalistycznej pomocy i działa jedynie objawowo. A tymczasem warto dokładnie poznać reakcje swojego organizmu i zadbać o niego w jak najlepszy sposób. To pozwoli cieszyć się nam i naszym najbliższym doskonałym zdrowiem i samopoczuciem przez kolejne miesiące, a nawet lata. Przecież nie ma nic ważniejszego niż zdrowa i szczęśliwa rodzina!    

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here