Leczenie ortodontyczne dla osób w każdym wieku

Mimo tego, że piękny uśmiech nie jest konieczny do osiągnięcia pełni szczęścia w życiu, to z pewnością jest on pomocny w osiągnięciu tegoż celu. Posiadanie zdrowego i równego uśmiechu pełni funkcje zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne.

Jest ważnym atutem, który pomoże odnaleźć się nam oraz nabrać koniecznej pewności siebie w tak różnych sytuacjach. Ponadto piękny uśmiech pomoże utrzymać zdrowie zarówno w obrębie jamy ustnej, jak i w całym organizmie.

Czym jest ortodoncja

W nabyciu pięknego i zdrowego uśmiechu pomoże nam ortodoncja, czyli ważna dziedzina współczesnej stomatologii, której głównym celem jest:

– likwidowanie różnego rodzaju wad zgryzu,

– wad szczękowo-twarzowych,

– korygowanie nieprawidłowości zębowych.

W Polsce wciąż panuje przekonanie, iż leczenie ortodontyczne jest skierowane jedynie do młodszej grupy społeczeństwa. W rzeczywistości nie istnieją ograniczenia wiekowe uniemożliwiające podjęcie leczenia ortodontycznego. Również odnalezienie odpowiedniego specjalisty, który podejmie się leczenia, nie będzie stanowić dużego wyzwania.

Dotyczy to szczególnie osób mieszkających w pobliżu miast wojewódzkich jak Rzeszów ortodoncja w tym mieście, jak i w innych większych aglomeracjach miejskich stoi na bardzo wysokim poziomie. Możemy być pewni, że niezależnie od wady stomatolog zawsze znajdzie rozwiązanie, które pomoże nam w zdobyciu zdrowego i pięknego uśmiechu.

Aparaty dla najmłodszych

Chociaż leczenie ortodontyczne można podjąć w każdym wieku, to zdecydowanie zaleca się rozpoczęcie leczenia w okresie dzieciństwa. Decydując się na ten krok, zagwarantujemy dzieciom równy i zdrowy uśmiech przez całe życie. Leczenie rozpoczęte w stosunkowo wczesnym etapie życia człowieka pomiga na osiągnięcie najlepszych i najtrwalszych rezultatów, które zostaną uzyskane najmniej inwazyjnymi metodami.

W przypadku dzieci najczęściej wybieraną formą leczenia jest noszenie specjalistycznych aparatów ruchomych. Zastosowanie aparatu ruchomego jest odpowiednim rozwiązaniem dla osób, które są w trakcie wzrostu.

Aparaty dla dorosłych

W przypadku osób dorosłych najskuteczniejszym sposobem leczenia wad zgryzu, czy też wad szczękowo-twarzowych jest zastosowanie stałego aparatu na zęby. Tego rodzaju aparat w przeciwieństwie do aparatu ruchomego dla dzieci może być usunięty jedynie przez lekarza ortodontę. Stały aparat  poprzez oddziaływanie na zęby z pomocą ciągłych, aczkolwiek niewielkich sił pozwala na zmianę pozycji zarówno korony zęba, jak i korzenia. Oznacza to, że przesunięcia zęba z pomocą aparatu ortodontycznego jest stałe.

Ze względu na brak możliwości usunięcia aparatu bez pomocy ortodonty jest on noszony przez całą dobę, dzięki czemu siły oddziaływania na koronę i korzeń działają nieprzerwanie. Stały aparat na zęby dzięki możliwości precyzyjnej regulacji umożliwia stomatologowi ortodoncie na dokładne ukierunkowanie ruchu zęba. Ortodonci oferują różnego rodzaju aparaty na zęby, które z powodzeniem możemy założyć w mieście Rzeszów ortodoncja oferuje przede wszystkim aparaty stałe metalowe oraz estetyczne.

Rodzaje aparatów stałych na zęby

Lekarze ortodonci mogą nam zaoferować kilka rodzajów aparatów na zęby. Wciąż najpopularniejszym rozwiązaniem (głównie ze względu na cenę) są aparaty metalowe. Jest to skuteczne i najtańsze rozwiązanie, które pomoże nam w uzyskaniu pięknego i zdrowego uśmiechu.

Niestety, ze względu na materiał wykonania tego rodzaju aparaty na zęby są mocno widoczne. Dla części noszenie tego rodzaju aparatu  przez bardzo długi okres może okazać się deprymujące. Szczęśliwie istnieją również aparaty estetyczne tzw.:

– aparaty ceramiczne,

– aparaty kryształowe.

Aparaty ceramiczne określane również jako porcelanowe posiadają zamki, których kolor jest dopasowanych do naturalnego koloru zębów. Dzięki temu tego rodzaju aparat staje się znacznie mniej widoczny lub niewidoczny z większej odległości.

Najnowszym rozwiązaniem w dzieci ortodoncji są aparaty kryształowe wykonane z szafiru. Oznacza to, że zamki są wykonane z przeźroczystego i wytrzymałego materiału, który jest niemalże niezauważalny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here