Aktualnie rynek zasypywany jest olbrzymią ilością zróżnicowanych maseczek. Wszyscy je nosimy, ale mało kto z nas tak naprawdę się na nich zna, dlatego zwykle kupujemy po prostu te najtańsze maseczki albo sięgamy po te, które akurat rzucą nam się w oczy na zakupach. To błąd. Skoro już maseczka stała się nieodłącznym i stałym elementem każdego naszego stroju, powinniśmy zadbać o to, by rzeczywiście jak najlepiej zabezpieczała ona nasz organizm przed zanieczyszczeniami, wirusami, bakteriami i innymi drobnoustrojami.
Na początek, by nieco poszerzyć swoją wiedzę w tym temacie, odkryjmy, czym w ogóle różnią się maseczki FFP3 od maseczek FFP2. Skupmy się nieco mocniej na tych pierwszych. To właśnie one w obecnych czasach najprawdopodobniej okażą się dla nas nieco lepszym wyborem, gdyż to one produkowane są z myślą o zabezpieczaniu ludzkich organizmów przed wirusami i bakteriami – tym wszystkim, czego dziś boimy się najbardziej.
Wszystkie maski filtrujące w rzeczywistości są takimi półmaskami. Nie zasłaniają one w końcu całej naszej twarzy. Osłaniają ją wyłącznie od połowy, zakrywając nasz nos i usta. Ściśle przylegają więc do skóry i muszą to robić. Nie narzekajmy więc na to, że maska uciska naszą twarz. Tak po prostu musi być, by mogła ona prawidłowo zadziałać.
Filtrująca maseczka FFP3 jak wskazuje jej nazwa, posiada specjalistyczny filtr, przez który musi przejść całe wdychane przez nas powietrze. Tylko wtedy zostanie ono skutecznie oczyszczone. Będziemy więc mogli oddychać później powietrzem bez żadnych bakterii, wirusów czy innych zanieczyszczeń. Oprócz tego w maskach filtrujących zwykle spotkamy się ze specjalnym zaworem, którego obecność też jest bardzo ważna, niemalże tak samo ważna jak obecność filtra. Zawór poradzi sobie bowiem z usuwaniem nadmiaru pary wodnej. A to z kolei sprawi, że nasza maseczka pozostaje idealnie sucha i to przez bardzo długi czas, tak więc na jej powierzchni nie będą mogły nagromadzać się czy namnażać żadne bakterie. Maseczki filtrujące FFP3 to jedne z bardziej higienicznych wyrobów tego rodzaju.