Dzisiaj obserwujemy swoisty powrót przeróżnych chorób zakaźnych – niestety coraz częściej słyszymy o kolejnych przypadkach i obserwujemy je u osób dookoła nas. Warto zatem dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat, a wówczas będziemy mogli szybciej rozpoznać niepokojące objawy u siebie, rodziny czy znajomych i udać się do lekarza.
Mononukleoza zakaźna – powracająca choroba
Jedną z takich chorób zakaźnych, które są coraz częściej diagnozowane jest mononukleoza zakaźna. Czym jest mononukleoza? Co warto wiedzieć o tej chorobie? Otóż przede wszystkim mononukleoza jest chorobą wirusową, zatem leczenie mononukleozy nie polega na podaniu antybiotyków. Ponadto istotny jest fakt, że zakażenie następuje najczęściej drogą kropelkową, szczególnie często zaś poprzez pocałunek, dlatego też choroba ta nazywana jest „chorobą pocałunków”. Objawy mononukleozy rozwijają się dość późno, ponieważ zazwyczaj 30 – 50 dni od momentu zakażenia. Lecz właśnie – co możemy powiedzieć o objawach mononukleozy?
Objawy mononukleozy – krótki przewodnik
Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie jeszcze raz na pytanie – czym jest mononukleoza? Otóż w tej chorobie dochodzi do zahamowania procesu limfoproliferacyjnego. Jakie są tego efekty? Otóż sztandarowym objawem mononukleozy jest wysoka gorączka, trwająca ponad tydzień, której towarzyszy ból gardła oraz powiększenie węzłów chłonnych na szyi i z tyłu głowy. Częstym objawem mononukleozy jest także obrzęk powiek.
Trzeba jeszcze stanowczo podkreślić, że inne charakterystyczne objawy mononukleozy to splenomegalia, czyli powiększenie śledziony oraz hepatomegalia, czyli powiększenie wątroby. Mogą one dawać dolegliwości brzuszne, jednak zazwyczaj są niewyczuwalne przez chorego. Powiększenie wątroby może manifestować się żółtaczką, zaś powiększenie śledziony… Tu jest większy problem, ponieważ śledziona w mononukleozie może bardzo się powiększyć grożąc nawet pęknięciem (co jest częstą przyczyną hospitalizacji).
Warto jeszcze dodać, że w okresie zdrowienia może pojawić się bardzo duże zmęczenie. Istotny jest także fakt, że po podaniu antybiotyków z grupy ampicylin może pojawić się wysypka.
Leczenie mononukleozy
Jak zatem wygląda leczenie mononukleozy? Przede wszystkim podkreślmy raz jeszcze, że jest to choroba wirusowa, zatem nie podajemy antybiotyków. Przeciwwirusowe leczenie mononukleozy stosuje się zaś tylko w przypadku wystąpienia groźniejszego zespołu limfoproliferacyjnego oraz czasami i w szczególnych przypadkach u osób z obniżoną odpornością itd.
Jak zatem wygląda leczenie mononukleozy, skoro lekami nie możemy wyeliminować przyczyny? Otóż stosuje się przede wszystkim leczenie objawowe. Gorączkę redukujemy lekami przeciwgorączkowymi, podaje się także leki przeciwzapalne, tabletki na ból gardła itd.
Trzeba jeszcze stanowczo podkreślić, że w przypadku tej choroby bardzo dużą rolę odgrywa odpoczynek. Szczególnie zaś, jeśli doszło do powiększenia śledziony leżenie w łóżku do końca objawów choroby, a potem zwolnienie na dłuższy okres czasu z aktywności fizycznych jest konieczne.