Nasilone dolegliwości bólowe. Jak leczyć?

Paracetamol, kwas acetylosalicylowy, ibuprofen i metamizol należą do najpopularniejszych i najłatwiej dostępnych leków o działaniu przeciwbólowym. W przypadku ich nieskuteczności, warto rozważyć podanie silniejszego leku dostępnego na receptę. Przed podaniem jakiegokolwiek leku, należy zwrócić uwagę na przeciwwskazania oraz możliwe działania niepożądane i interakcje lekowe.

Leki przeciwbólowe stosowane są ogólnie w postaci tabletek, kapsułek, roztworów, zawiesin oraz syropów, a także miejscowo w postaci żelu, kremu, maści lub plastrów. Dostępne są w preparatach prostych (jednoskładnikowych) i złożonych (dwu- lub trójskładnikowych). Wiele z nich można nabyć bez recepty. Niektóre, oprócz komponenty przeciwbólowej, wykazują aktywność przeciwzapalną i przeciwgorączkową. Na uwagę zasługuje Ketonal.

Co zawiera i jak działa Ketonal forte?

Ketonal forte to jednoskładnikowy lek przeciwbólowy, zawierający ketoprofen jako substancję czynną w dawce 100 mg. Dostępny jest w postaci tabletek powlekanych. Można go nabyć wyłącznie z przepisu lekarza.

Ketoprofen należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Mechanizm działania leku związany jest z hamowaniem cyklooksygenazy COX-1 oraz COX-2.

Kiedy i jak stosuje się Ketonal forte?

Ketonal forte wskazany jest w objawowym leczeniu zapalnych, zwyrodnieniowych i metabolicznych schorzeń reumatycznych oraz łagodzeniu zespołów bólowych, takich jak:

  • reumatoidalne zapalenie stawów;
  • choroba zwyrodnieniowa stawów;
  • bolesne miesiączkowanie;
  • bóle o umiarkowanym nasileniu.

Ketonal forte zaleca się przyjmować w trakcie posiłków w dawce 100 mg 1–2/dobę. Lek przeciwwskazany jest u dzieci poniżej 15. roku życia.

Kto powinien uważać na Ketonal forte?

Ketoprofen wchodzi w interakcje z wieloma lekami. Jednoczesne stosowanie soli potasu, leków moczopędnych oszczędzających potas, inhibitorów ACE, antagonistów receptora ATII z ketoprofenem może zwiększyć ryzyko wystąpienie hiperkaliemii. Nie zaleca się stosowania ketoprofenu z innymi NLPZ (kwasem acetylosalicylowym, ibuprofenem), doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi (warfaryną, acenokumarolem), heparyną ze względu na ryzyko powstania owrzodzenia przewodu pokarmowego oraz krwawienia, zwłaszcza z przewodu pokarmowego.

Należy pamiętać, że stosowanie leków to ostateczność. W miarę możliwości starajmy się łagodzić dolegliwości bólowe metodami niefarmakologicznymi. Zwróćmy uwagę na odpowiednią dietę, zadbajmy o ruch na świeżym powietrzu, unikajmy sytuacji stresujących, pamiętajmy o właściwym odpoczynku. Przed snem warto przewietrzyć sypialnię, wziąć gorącą kąpiel.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here