Paracetamol, kwas acetylosalicylowy, ibuprofen i metamizol należą do najpopularniejszych i najłatwiej dostępnych leków o działaniu przeciwbólowym. W przypadku ich nieskuteczności, warto rozważyć podanie silniejszego leku dostępnego na receptę. Przed podaniem jakiegokolwiek leku, należy zwrócić uwagę na przeciwwskazania oraz możliwe działania niepożądane i interakcje lekowe.
Leki przeciwbólowe stosowane są ogólnie w postaci tabletek, kapsułek, roztworów, zawiesin oraz syropów, a także miejscowo w postaci żelu, kremu, maści lub plastrów. Dostępne są w preparatach prostych (jednoskładnikowych) i złożonych (dwu- lub trójskładnikowych). Wiele z nich można nabyć bez recepty. Niektóre, oprócz komponenty przeciwbólowej, wykazują aktywność przeciwzapalną i przeciwgorączkową. Na uwagę zasługuje Ketonal.
Co zawiera i jak działa Ketonal forte?
Ketonal forte to jednoskładnikowy lek przeciwbólowy, zawierający ketoprofen jako substancję czynną w dawce 100 mg. Dostępny jest w postaci tabletek powlekanych. Można go nabyć wyłącznie z przepisu lekarza.
Ketoprofen należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Mechanizm działania leku związany jest z hamowaniem cyklooksygenazy COX-1 oraz COX-2.
Kiedy i jak stosuje się Ketonal forte?
Ketonal forte wskazany jest w objawowym leczeniu zapalnych, zwyrodnieniowych i metabolicznych schorzeń reumatycznych oraz łagodzeniu zespołów bólowych, takich jak:
- reumatoidalne zapalenie stawów;
- choroba zwyrodnieniowa stawów;
- bolesne miesiączkowanie;
- bóle o umiarkowanym nasileniu.
Ketonal forte zaleca się przyjmować w trakcie posiłków w dawce 100 mg 1–2/dobę. Lek przeciwwskazany jest u dzieci poniżej 15. roku życia.
Kto powinien uważać na Ketonal forte?
Ketoprofen wchodzi w interakcje z wieloma lekami. Jednoczesne stosowanie soli potasu, leków moczopędnych oszczędzających potas, inhibitorów ACE, antagonistów receptora ATII z ketoprofenem może zwiększyć ryzyko wystąpienie hiperkaliemii. Nie zaleca się stosowania ketoprofenu z innymi NLPZ (kwasem acetylosalicylowym, ibuprofenem), doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi (warfaryną, acenokumarolem), heparyną ze względu na ryzyko powstania owrzodzenia przewodu pokarmowego oraz krwawienia, zwłaszcza z przewodu pokarmowego.
Należy pamiętać, że stosowanie leków to ostateczność. W miarę możliwości starajmy się łagodzić dolegliwości bólowe metodami niefarmakologicznymi. Zwróćmy uwagę na odpowiednią dietę, zadbajmy o ruch na świeżym powietrzu, unikajmy sytuacji stresujących, pamiętajmy o właściwym odpoczynku. Przed snem warto przewietrzyć sypialnię, wziąć gorącą kąpiel.