Obecnie, jeżeli decydujemy się na prowadzenie gabinetu dentystycznego, to naturalną koleją rzeczy jest to, że takie miejsce będzie trzeba wyposażyć w specjalny sprzęt, gdyż obecnie stomatologia w 80% bazuje na wykorzystaniu nowoczesnych metod leczenia. Aparaty pantomograficzne to urządzenia przeznaczone do fotografowania jamy ustnej.  Jeszcze kilka lat temu dentyści rzadko używali aparatów pantomograficznych w swoich gabinetach, ponieważ ich zakup wiązał się z dosyć dużymi kosztami. Aby wykonać zdjęcie jamy ustnej, trzeba było udać się do innego miejsca i dopiero z fotografią wrócić do stomatologa. Obecnie aparaty pantomograficzne znajdują się na wyposażeniu coraz większej liczby gabinetów stomatologicznych.

Budowa urządzenia

Aparaty pantomograficzne są najczęściej wyposażone w specjalną lampę rentgenowską wykonaną z unikalnego materiału, jakim jest anoda. Takie zastosowanie pozwala na największą pojemność cieplną (nawet do 35 kJ). Dodatkowo lampy w aparatów pantomograficznych zostały wyposażone w specjalne mechanizmy chłodzenia, które pozwalają na zachowanie odpowiedniej temperatury pracy lampy oraz eliminują ryzyko pogarszającej się wartości ogniska lampy. Odpowiednie chłodzenie lampy jest szczególnie ważne w obliczu tego, aby aparat pantomograficzny po kilku latach nadal działał prawidłowo.

Duże ułatwienie

Z pomocą aparatów pantomograficznych dentyści mogą wykonywać zdjęcia o przekroju od -15 mm do +15 mm. Takie zastosowanie pozwala na dużo dokładniejsze zdiagnozowanie każdego przypadku. Obecnie aparaty pantomograficzne pozwalają na redukowanie błędów i nieczytelnych fragmentów, co może być spowodowane błędem pozycjonowania za pomocą specjalnych dodatkowych warstw przekroju. To niezwykle użyteczna opcja, ponieważ jeszcze kilka lat temu, źle wykonane zdjęcie musiało zostać powtórzone, co angażowało dodatkowe zasoby czasowe, jak i finansowe. Obsługa urządzenia jest niezwykle prosta i intuicyjna, a producenci tego typu urządzeń, najczęściej wykorzystują w nich szereg specjalnych funkcjonalności, które jeszcze bardziej ułatwiają ustawianie pacjenta do zdjęcia oraz sam proces fotografowania.

Obecnie wielu stomatologów nie wyobraża sobie pracy bez aparatu pantomograficznego. Dzięki tym urządzeniom możliwe jest bardzo dokładne zdiagnozowanie konkretnych przypadków, gdyż aparat pozwala dotrzeć do nawet najbardziej ukrytych zakamarków szczęki i jamy ustnej. Aparaty pantomograficzne powinny być obsługiwane przez osoby przeszkolone, aczkolwiek korzystanie z urządzeń jest stosunkowo łatwe i intuicyjne, dlatego nauka tego fachu nie powinna stanowić problemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here