Piramida żywienia

Właściwie zbalansowana dieta jest niezmiernie istotna. Razem z aktywnością fizyczną tworzy bowiem podstawę zdrowego trybu życia.

Jak stworzyć zatem jadłospis, który będzie korzystny dla organizmu? Warto kierować się wskazaniami zawartymi w aktualnej piramidzie żywienia, czyli praktycznej ściądze, którą naprawdę warto poznać.

Piramida żywienia 2021 – co to takiego?

Piramida żywienia to graficzne przedstawienie wszystkich kluczowych produktów spożywczych, które powinny trafiać do codziennej diety. U jej podstaw znajdują się elementy niezbędne w największych ilościach. Na szczycie natomiast to, co jest potrzebne dla zdrowia, ale w niewielkich dawkach.

Aktualna piramida jest przygotowywana w Polsce przez warszawski Instytut Żywności i Żywienia na podstawie zaleceń lekarzy i dietetyków.

Co musi się znaleźć w prawidłowo zbudowanej diecie?

Aktualna piramida żywienia zakłada połączenie diety i aktywności fizycznej. U jej podstaw bowiem znajdują się rozmaite formy ćwiczeń. Nie musi być to jednak zawodowe uprawianie sportu. Zawsze da się bowiem znaleźć rodzaj aktywności dopasowany do indywidualnych potrzeb i możliwości, jak choćby spacery lub jazda na rowerze. Szczególnie ważna jest jednak systematyczność.

W przypadku produktów spożywczych na dole piramidy znalazły się warzywa i owoce, które powinno się spożywać w największych ilościach (5 porcji warzyw i owoców) każdego dnia. Warto sięgać po ekologiczną żywność od sprawdzonych dostawców. Dotyczy to zarówno świeżych produktów, jak i suszonych warzyw i owoców, które warto pozyskiwać u zaufanych sprzedawców, jak choćby SklepAgnex.pl. Daje to pewność, że do ich wytworzenia nie stosowano pestycydów, innych środków ochrony roślin, a każdy z produktów jest wolny od GMO.

Na kolejnych piętrach piramidy znajdują się produkty zbożowe – w tym również pełnoziarniste pieczywo, makarony, kasze i ryże, stanowiące cenne źródło błonnika i minerałów. Powyżej nich umieszczono nabiał, pełen wartościowego białka.

Niemal na samym szczycie pojawia się chude mięso i ryby, nad którymi występują już tylko wartościowe, nienasycone tłuszcze, w tym oliwa z oliwek lub olej rzepakowy, orzechy i pestki, które są ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie można ich jednak spożywać w zbyt ilościach.

Czym jest Talerz Zdrowia?

Oprócz piramidy żywienia powstało też inne graficzne przedstawienie zasad prawidłowego komponowania całodziennego jadłospisu.

Jest to tak zwany Talerz Zdrowia, na którym pojawiają się wszystkie opisane powyżej kategorie produktów. Wielkość wycinków koła wskazuje zapotrzebowanie na konkretne grupy artykułów spożywczych. W centrum wykresu umieszczono wodę, która stanowi równie ważny element zdrowej diety.

Zdrowie a prawidłowe żywienie

Aby cieszyć się dobrą kondycją zdrowotną, trzeba zadbać o prawidłowe zbudowanie posiłków, które muszą być bogate we wszystkie potrzebne substancje odżywcze.

Piramida żywienia i Talerz Zdrowia dają praktyczne wskazówki dla lepszego planowania codziennych zakupów oraz dbania o zdrowie. Warto zatem z nich korzystać i wyrobić sobie prawidłowe nawyki żywieniowe dla dobrej formy całej rodziny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here