Podejrzenie POChP

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to jedna z najczęstszych przyczyn umieralności i inwalidztwa. Szacuje się, że choruje około 380 milionów ludzi, z czego w Polsce około 2 milionów. Mimo to wiele osób nadal nie wie, czym jest POChP i tym samym nie potrafi rozpoznać pierwszych objawów choroby. W naszym artykule wyjaśniamy, kiedy i u kogo występuje podejrzenie POChP oraz podpowiadamy, co należy wówczas zrobić.

Fakty na temat POChP

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to choroba układu oddechowego, którą wywołuje stan zapalny spowodowany długotrwałą ekspozycją na szkodliwe czynniki środowiskowe – między innymi pyły, gazy oraz przede wszystkim dym tytoniowy.

POChP prowadzi do powstania nieodwracalnych zmian w drogach oddechowych i pęcherzykach płucnych, rzutując na funkcjonowanie całego organizmu. Chroniczne niedotlenienie odbija się na pracy m.in. układu sercowo-naczyniowego, czego konsekwencją może być nawet życiowa niesamodzielność i inwalidztwo (w zaawansowanym stadium choroby pojawiają się trudności z wykonywaniem nawet podstawowych czynności dnia codziennego).

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc może współwystępować z innymi chorobami, m.in. z: osteoporozą, cukrzycą, rakiem płuca, nadciśnieniem tętniczym, chorobą niedokrwienną serca, chorobą tętnic obwodowych, zaburzeniami rytmu serca, zespołem metabolicznym, rozstrzeniem oskrzeli czy refluksem żołądkowo-przełykowym.

Objawy POChP

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc może przez długi czas nie dawać żadnych objawów lub są one nieswoiste, przez co wiele osób je lekceważy i zgłasza się do lekarza już w późnym stadium zaawansowania choroby.

Zwykle pierwszymi objawami, które budzą podejrzenie POChP, są:

  1. Przewlekły kaszel– jeśli kaszel o nieustalonej przyczynie utrzymuje się przez wiele tygodni, nie ma charakteru napadowego jak przy astmie, nasila się pod wpływem czynników drażniących (np. dym tytoniowy czy kurz), to warto to skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu.
  2. Duszność– duszność to zawsze niepokojący objaw, którego nie należy bagatelizować. Osoby, które obserwują u siebie duszność w trakcie i po wysiłku fizycznym, a zwłaszcza w fazie spoczynkowej, powinny jak najszybciej zgłosić się do lekarza POZ.
  3. Odkrztuszanie plwociny– plwocina to gęsta wydzielina z płuc, czasami o ropnym charakterze. Jej regularne odkrztuszanie może być wczesnym objawem POChP. Szczególnie niepokojąca jest sytuacja, w której w plwocinie znajdują się ślady krwi – należy wówczas pilnie zgłosić się do lekarza.
  4. Obniżona tolerancja wysiłku– osoby z POChP często uskarżają się na męczliwość, wolną regenerację po wysiłku, mają awersję do uprawiania sportu, z czasem mogą się u nich pojawić problemy z wykonywaniem nawet podstawowych czynności dnia codziennego, jak wyjście na spacer, przyniesienie zakupów, ubranie się, przyrządzenie posiłku czy posprzątanie mieszkania.

O objawach POChP czytaj też na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/.

Czy jesteś w grupie ryzyka POChP?

Wyżej opisane objawy mogą u siebie zaobserwować przede wszystkim osoby po 40. roku życia, które należą do grupy ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc

Pierwszą i najliczniejszą grupę tworzą osoby, które palą lub paliły wyroby tytoniowe, również biernie. Palenie tytoniu pozostaje głównym czynnikiem ryzyka zachorowania na POChP.

Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc coraz częściej diagnozuje się również u osób, które nie palą i nigdy nie paliły, natomiast są narażone na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem.

Wspomnijmy również o przedstawicielach zawodów, w których narażenie na zapylenie czy wdychanie oparów chemicznych wynika ze specyfiki wykonywanej pracy. Można tutaj wymienić przede wszystkim górników, hutników, metalurgów, operatorów maszyn budowlanych, rolników, budowlańców, sprzątaczki, fryzjerów czy kosmetyczki.

Co robić, gdy masz podejrzenie POChP?

Jeśli masz powyżej 40 lat, obserwujesz u siebie opisane objawy, a przy tym znajdujesz się w grupie ryzyka, to podejrzenie POChP jest jak najbardziej uzasadnione. Pierwsze kroki skieruj do gabinetu lekarza POZ, który zbierze wywiad, przeprowadzi podstawowe badanie osłuchowe i zdecyduje, czy skierować Cię do poradni pulmonologicznej.

Specjalistyczna diagnostyka POChP, bazująca m.in. na badaniu spirometrycznym, będzie prowadzona już pod kontrolą lekarza pulmonologa.

Pamiętaj:

Samo podejrzenie POChP nie oznacza jeszcze, że ta choroba na pewno zostanie u Ciebie zdiagnozowana. Nie warto natomiast snuć domysłów i w razie wątpliwości lepiej jak najszybciej zgłoś się do lekarza.

Wczesne zdiagnozowanie choroby daje największe szanse na wdrożenie skutecznego leczenia. Celem terapii jest przede wszystkim złagodzenie objawów choroby, co z kolei może pozwolić na zachowanie sprawności, utrzymanie życiowej samodzielności i relatywnie dobrego komfortu codziennego funkcjonowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here