Poradnia leczenia alkoholizmu - gdzie alkoholik może zwrócić się o pomoc?

Picie alkoholu nie jest czymś niezwykłym i spożywany z umiarem, nie stanowi większego zagrożenia dla zdrowia. Oczywiście nie jest to coś, co jest niezbędne w życiu i najlepiej byłoby całkowicie wyeliminować go. Problem pojawia się jednak, gdy zwiększa się częstotliwość sięgania po wysokoprocentowe trunki i ilość wypijanych kieliszków. Może zacząć się niewinnie od codziennej puszki piwa czy też kieliszka wina. Jeśli ktoś zaczyna widzieć w alkoholu sposób na zrelaksowanie się, zapomnienie o problemach, zatopienie smutków czy też poprawę nastroju, powinna zapalić się w jego głowie ostrzegawcza lampka. Niestety najczęściej osoba uzależniona od alkoholu nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, w jakiej sytuacji się znalazła. Zdarza się nawet tak, że na początku bliscy nie dostrzegają powagi sytuacji, gdyż łatwo jest przeoczyć moment uzależnienia się od alkoholu. Co zatem robić w przypadku alkoholizmu w rodzinie?

Alkoholizm w rodzinie

W przypadku alkoholizmu cierpi nie tylko osoba uzależniona, ale i jego najbliżsi. W związku z tym członkowie rodziny również powinni wziąć udział w sesjach indywidualnych/rodzinnych w okresie, w którym chory leczony jest w ośrodku uzależnień. Wówczas mogą one liczyć na uzyskanie informacji na temat alkoholizmu i jego leczenia, wskazówek postępowania po zakończeniu terapii oraz wsparcia. Zwlekanie z leczeniem alkoholizmu jest destruktywne i szkodliwe dla bliskich, których zachowanie z czasem może nabrać cech współuzależnienia. Najbliższe alkoholikowi osoby mogą czuć się odpowiedzialne za jego picie, coraz bardziej się bać i czuć wstyd przed innymi. Patrzenie na krzywdę dzieci, niepewna przyszłość, utrata kontroli nad swoim życiem, bezradność, brak siły i wsparcia, tracenie coraz więcej energii na kontrolowanie alkoholika i radzenie sobie ze skutkami jego picia – wszystko to sprawia, że problem alkoholizmu dotyka także bliskich. Bardzo ważne jest zrozumienie tego, że osoba współuzależniona nie jest odpowiedzialna za picie bliskiej osoby i nie ma wpływu na to, że chory sięga po alkohol. Ponadto ma ona prawo i wręcz obowiązek myśleć o sobie i chronić siebie.

Mając w rodzinie alkoholika, ważne jest to, aby przestać go kontrolować, gdyż jest to tylko marnowanie energii. Nie należy również wymuszać obietnic na takiej osobie ani też organizować jej czasu w nadziei, że jakieś zajęcie odwróci jej uwagę od picia. Pod żadnym pozorem nie należy również brać konsekwencji picia alkoholika na siebie ani też usprawiedliwiać go przed sobą/innymi. Alkoholika nie należy również pouczać, prosić, błagać czy szantażować ani też dyskutować z nim w stanie nietrzeźwości. Powinno się wręcz dzielić z innymi tym, co dzieje się w domu, a nie pozostawać samemu z problemem. Nie jest to żaden wstyd. Chorobę należy nazywać po imieniu i stanowczo wymagać od alkoholika podjęcia leczenia.

poradnia leczenia

Leczenie alkoholizmu, czyli gdzie osoba uzależniona może uzyskać pomoc?

Podstawową formą leczenia alkoholizmu jest terapia odwykowa. Obecnie w całej Polsce dostępnych jest wiele ośrodków uzależnień. Adres najbliższej placówki można znaleźć w Internecie, gdzie dostępne są również dane kontaktowe. Terapia alkoholowa może polegać na codziennych i kilkugodzinnych zajęciach terapeutycznych w wyznaczonym oddziale, na spotkaniach AA co kilka dni czy też na całodobowej hospitalizacji. Wszystko zależy od tego, w jakiej sytuacji znajduje się osoba uzależniona i w jakim jest ona stanie psychicznym/fizycznym. Jeśli chory po zakończeniu ciągu alkoholowego ma silne objawy zespołu odstawiennego, to konieczne jest podjęcie leczenia w Oddziale Detoksykacyjnym. Jeśli z kolei dojdzie do wystąpienia majaczeń alkoholowych, potrzebna jest natychmiastowa hospitalizacja w zamkniętym Oddziale Psychiatrycznym. Warto jednak od razu zaznaczyć, że często osoba uzależniona od alkoholu nie widzi problemu i wręcz reaguje agresją, gdy stawia się jej zarzuty związane z alkoholizmem. Nie jest wcale tak łatwo w sposób konstruktywny zmotywować uzależnioną osobę do podjęcia leczenia, skoro ona sama nie widzi takiej potrzeby i upiera się, że nie ma problemu z piciem. Obserwowanie przez bliskich cierpienia alkoholika i tego, jak się coraz bardziej stacza, również jest wielkim ciosem. Polska służba zdrowia daje do wyboru osobie uzależnionej od alkoholu kilka opcji: Oddział Leczenia Abstynencyjnych Zespołów Alkoholowych, Poradnię Terapii Uzależnienia Od Alkoholu lub Całodobowy Oddział Terapii Uzależnienia Od Alkoholu. Najbardziej komfortowym rozwiązaniem dla alkoholika jest udanie się do prywatnego ośrodka uzależnień, gdzie można liczyć na indywidualne podejście, wykwalifikowanych specjalistów i znacznie więcej udogodnień.

Skorzystaj z pomocy Prywatnego Ośrodka Leczenia Alkoholizmu Terapie Tu i Teraz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here