Mówiąc o laparoskopii mamy na myśli wziernikowanie jamy otrzewnej za pomocą instrumentu optycznego wprowadzonego przez powłoki brzuszne. Co to oznacza w praktyce, kiedy laparoskopia jest wykonywana i po co?

Laparoskopia ginekologiczna – teoria i praktyka

Wiele nazw zabiegów ginekologicznych budzi u kobiet lęk. Nie wiedzą one bowiem dokładnie co je czeka. Oczywiście o wszystkim można przeczytać w Internecie, ale nic nie zastąpi osobistego doświadczenia. Tymczasem w bliskim otoczeniu trudno znaleźć osobę, która takiego zabiegu doświadczyła. Laparoskopia ginekologiczna to zabieg wykonywany w celu diagnostycznym lub leczniczym. Odpowiednim miejscem na wykonanie tego zabiegu może być klinika niepłodności, zabieg ten bowiem często jest wykonywany w celu ustalenia przyczyn problemów z poczęciem dziecka. Z kolei działanie lecznicze laparoskopii może przydać się na przykład przy endometriozie. Różne zabiegi operacyjne, z dziedziny ginekologii, są refundowane przez narodowy fundusz zdrowia. Także laparoskopia nfz jest refundowana, o ile lekarz prowadzący, który ma podpisany kontrakt z funduszem, znajdzie do niej wskazania.

Trudne wizyty u ginekologa

Badanie narządów rodnych kobiety jest zawsze ciężkim przeżyciem. Tym istotniejsza jest tutaj empatia lekarza, jego wiedza i doświadczenie ale także umiejętność podejścia do pacjentki, uspokojenia jej. Konieczność pokazania lekarzowi miejsc intymnych bywa trudna. Lekarz powinni to zrozumieć. Na całe szczęście w takim miejscach jak klinika niepłodności pracują specjaliści, którzy widzieli już wiele ludzkiego bólu i są przyzwyczajeni do różnych reakcji kobiet i mężczyzn, stąd wiedzą jak zareagować z empatią i jak pomóc ukoić ból. Na całe szczęście wielu ginekologów odrobiło swoje lekcje i doskonale wiedzą oni, jak delikatnie należy obchodzić się z pacjentkami, bo to kobiety siadają na ich fotelach i z kobietami muszą sobie radzić. To panie doświadczają badania narządów rodnych kobiety. To kobieta musi przygotować się fizycznie i psychicznie, na zabiegi takie jak zabieg laparoskopii ginekologicznej.

Niepłodność boli

Laparoskopia ginekologiczna często jest stosowana jako metoda diagnostyczna dla ustalenia przyczyn niepłodności. Zwykle przyjmuje się, że przyczyna leży po stronie kobiety, w końcu to ona nosi w swoim łonie dziecko. Jednak takie przekonania są błędne, bo często przyczyna leży po stronie mężczyzny. Tak czy inaczej, niepłodność jest bardzo bolesnym doświadczeniem dla pary i nieraz bywa sprawdzianem dla ich małżeństwa. Badanie narządów rodnych kobiety to podstawa, zarówno w leczeniu niepłodności, jak i w zwykłej profilaktyce. Każda kobieta powinna raz w roku udać się do ginekologa na kontrolne badanie, właśnie po to, żeby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

Wiele badań, zarówno diagnostycznych, jak i o działaniu leczniczym, trzeba pokryć z własnej kieszeni. Są to zwykle badania więcej niż standardowe. Jednak Laparoskopia nfz i inne badania, które mogą pomóc przy leczeniu wielu chorób, może bezpłatnie wykonać każda osoba ubezpieczona w narodowym funduszu zdrowia, o ile przedstawi odpowiednie skierowanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here