Problem nietrzymania moczu

Problem nietrzymania moczu dotyczy nie tylko osób w podeszłym wieku. Zdarzyć się może w zasadzie każdemu, zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Nietrzymanie moczu może być odczuwane jako bardzo krępująca, a nawet kompromitująca dolegliwość. Z tego powodu utrudnia ona codzienne życie i sprawia, że osoba borykająca się z tym problemem może odczuwać wstyd i unikać kontaktów z innymi ludźmi. Na szczęście nietrzymanie moczu można skutecznie leczyć, a przed leczeniem i w jego trakcie stosować środki zapobiegające przykrym niespodziankom. Dowiedz się więcej na ten temat.

Problem nietrzymania moczu – jakie są jego przyczyny?

Problem nietrzymania moczu może pojawić się w każdym wieku, niezależnie od płci. Nietrzymanie moczu może mieć charakter wysiłkowy, naglący lub mieszany.  Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest spowodowane przez osłabienie siły mięśni Kegla. To te właśnie mięśnie odpowiadają za możliwość powstrzymania strumienia moczu. Jeśli są dostatecznie wzmocnione, nie pojawia się problem mimowolnego popuszczania moczu. Mięśnie Kegla mogą ulec osłabieniu z wielu przyczyn. Jedną z nich jest wiek i postępujące wraz z nim naturalne wiotczenie mięśni, inne to zażywane leki, ciąża, poród oraz zabiegi operacyjne, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn (chirurgiczne usunięcie prostaty).

Naglące nietrzymanie moczu to najczęściej skutek zapalenia pęcherza. Staje się on wówczas nadreaktywny i czujemy wzmożone parcie na pęcherz oraz potrzebę natychmiastowego oddania moczu. Przyczyną takiego stanu może być też ciąża i powiększanie się macicy, która zaczyna napierać na pęcherz i inne organy wewnętrzne.

Przyczyną nietrzymania moczu może być też nadwaga i nieodpowiednia dieta (picie dużych ilości kawy, herbaty i alkoholu, jedzenie ostrych potraw).

Problem nietrzymania moczu – metody leczenia

Wysiłkowe nietrzymanie moczu leczy się poprzez ćwiczenia mięśni Kegla. Polegają one na naprzemiennym zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy. Ćwiczyć można wszędzie, także w domu. Panie stosować mogą w tym celu specjalne kulki dopochwowe i pesary.

Terapia wysiłkowego nietrzymania moczu polega także na elektrostymulacji mięśni Kegla. Możliwe jest też leczenie operacyjne – daje ono bardzo dobre i długotrwałe efekty.

Naglące nietrzymanie moczu leczy się, przede wszystkim lecząc przyczynę (zapalenie pęcherza), wprowadzany jest też trening pęcherza prowadzący do zmniejszenia jego nadreaktywności.

Jak radzić sobie z problemem nietrzymania moczu, zanim zadziała terapia?

Dla osób z problemem nietrzymania moczu przeznaczona jest cała gama produktów higienicznych. Jeśli dolegliwość nie jest bardzo nasilona, wystarczą podpaski lub wkładki higieniczne TENA na nietrzymanie moczu. Przy cięższej postaci nietrzymania moczu odpowiednie będą majtki chłonne oraz pieluchomajtki TENA. Mają one różne rozmiary i są przeznaczone tak dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Na noc i przy najcięższych postaciach nietrzymania moczu sprawdzą się pampersy i pieluchy dla dorosłych TENA.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here