Problemy psychologiczne u dziecka

Jeszcze dekadę temu problemy ze zdrowiem psychicznym były przede wszystkim „zakopywane pod dywan”. Rzadko poruszano te tematy w mediach, a osoby cierpiące na zaburzenia osobowości (lub innego typu problemy) niechętnie o nich wypowiadały. Obecnie, sytuacja uległa drastycznej zmianie. Przede wszystkim – rośnie poziom społecznej świadomości problemów takich jak depresja lub nerwica. Osoby ze zdiagnozowanymi problemami osobowościowymi lub psychicznymi nie są społecznie stygmatyzowane, lecz – często zapewnia się im potrzebną opiekę i pomoc. Wciąż jednak tematem przemilczanym jest zdrowie psychiczne osób niepełnoletnich. 

Zdrowie psychiczne najmłodszych

Grupą osób o szczególnych potrzebach są oczywiście nasi najmłodsi – dzieci i młodzież do 18 roku życia. Niestety, ale w ciągu ostatnich lat zauważamy w naszym kraju bardzo niepokojący trend, który dotyczy właśnie osób niepełnoletnich. Chodzi o wyraźny wzrost liczby zdiagnozowanych zaburzeń różnego typu – przede wszystkim depresji, choroby afektywnej dwubiegunowej oraz różnego typu lęków.

Lęki są szczególną grupą zaburzeń o niezwykle dużym oddziaływaniu na całe funkcjonowanie osoby. Zgodnie z opinią specjalistów, wśród młodzieży występują przede wszystkim: nerwice lękowe, fobie społeczne (w tym: fobia szkolna i środowiskowa) oraz lęki uogólnione. Oczywiście, w wielu przypadkach niemożliwe jest jednoznaczne postawienie granicy pomiędzy różnymi odmianami lęków. Często jednak zaburzenia te dotykają osób nieśmiałych, o introwertycznym usposobieniu, nieradzących sobie z nauką lub kontaktami towarzyskimi.

Wbrew pozorom, lęki i depresja to zaburzenia mogące dotykać młodzież niezależnie od statusu społecznego i finansowego ich rodziców. Często, wystąpienie tych zaburzeń jest reakcją na doznawane braki emocjonalne lub chłód uczuciowy, który mógł panować pomiędzy członkami rodziny. Niestety, ale zaburzenia takie występują szczególnie często w dużych miastach, w których obserwujemy właśnie rozpad tradycyjnych struktur rodzinnych, i brak wsparcia emocjonalnego pomiędzy pokoleniami.

Jak objawiają się problemy psychologiczne u dziecka?

Jeśli interesuje cię pomoc psychologiczna, Warszawa zaoferuje wiele specjalistycznych miejsc, które będą służyć pomocą podczas diagnozy i leczenia dzieci. Symptomy zaburzeń i problemów osobowościowych bądź psychicznych mogą być najróżniejsze. Oprócz symptomów behawioralnych (takich jak konkretne rodzaje zachowań i postaw) wyróżniamy także symptomy typowo fizjologiczne, do których należą: częste bóle brzucha i biegunki, rozkojarzenie, problemy z pamięcią, problemy z ciśnieniem, szybki rytm serca, czy brak apetytu.

Wszystkich rodziców obawiających się o zdrowie ich dzieci, pragniemy uspokoić – pomoc jest w zasięgu ręki. W przypadku problemów ze zdrowiem psychicznym – mamy możliwość uzyskania natychmiastowego dostępu do specjalisty profesjonalnie zajmującego się zdrowiem najmłodszych. Mowa między innymi o psychoterapeutach dziecięcych, neurologach, psychiatrach, psychologach rozwojowych oraz specjalistach innych dyscyplin. Z ich pomocy możemy skorzystać w placówkach PsychoMedic.pl, ulokowanych w największych miastach naszego kraju. Oprócz licznych placówek znajdujących się w Warszawie PsychoMedic.pl prowadzi także kliniki na terenie Łodzi oraz Katowic. Oferta PsychoMedic.pl jest sprofilowana pod kątem potrzeb osób niepełnoletnich oraz ich rodziców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here