Różeniec górski

Szybkie tempo życia i ciągłe problemy w pracy i życiu codziennym to tylko jedne z wielu przyczyn stresu. Żyjemy w ciągłym napięciu, które znacznie obniża samopoczucie i negatywnie odbija się na naszym zdrowiu. Ze stresem trzeba walczyć! Skuteczną bronią w tej nierównej bitwie jest różeniec górski. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą?

Stres – epidemia XXI wieku

Stres jest fizjologiczną, nieswoistą reakcją na zmiany i wpływy środowiskowe. Krótkotrwały stres działa korzystnie – mobilizuje nas do działania, np. ucieczki w sytuacji zagrożenia. Problem pojawia się wtedy, gdy stres zaczyna występować przewlekle – towarzyszy nam codziennie przez dłuższy czas, skutecznie utrudniając normalne funkcjonowanie. Przewlekły stres negatywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Osoby doświadczające uczucia ciągłego napięcia są wyczerpane i zmęczone, nie mają energii, często borykają się z bólami głowy, żołądka i pleców, cierpią na bezsenność i mają trudności z koncentracją. 

Wśród innych skutków przewlekłego stresu wymienia się:

 • obniżenie nastroju,
 • apatię,
 • nerwowość,
 • zmianę apetytu,
 • wzmożone napięcie mięśniowe,
 • dysfunkcje seksualne,
 • podwyższone ciśnienie krwi.

Leczenie stresu jest złożone. Obok eliminacji stresorów i uczęszczania na terapię pomocne może okazać się zastosowanie adaptogenów, które zwiększają tolerancję organizacji na stresujące bodźce i łagodzą reakcje fizjologiczne. Jednym z nich jest różeniec górski.

Różeniec górski – skuteczna broń w walce ze strese

Różeniec górski (rhodiola rosea), inaczej nazywany „złotym korzeniem”, to niewielka roślina z rodziny gruboszowatych porastająca tereny Ameryki Północnej, Europy i Azji. Różeniec ma grube, mięsiste liście i drobne kwiatki. Jego kłącze po rozdarciu pachnie różami – stąd wzięła się nazwa. 

Najwięcej substancji leczniczych znajduje się w kłączu różeńca. Wśród nich wyróżnimy adaptogeny, które zwiększają zdolności przystosowawcze organizmu do zmiennych warunków środowiska, a w tym do bodźców stresowych. Adaptogeny przywracają równowagę organizmu i zmniejszają negatywny wpływ napięcia nerwowego. 

Efekty stosowania różeńca górskiego widoczne są już po 2 tygodniach. Po 4 tygodniach suplementacji można zauważyć wyraźne zmniejszenie poziomu stresu i niepokoju.

Inne właściwości różeńca górskiego

Łagodzenie uczucia napięcia nerwowego to tylko jedna z wielu korzyści stosowania różeńca górskiego. Różeniec może pozytywnie wpływać na nasze zdrowie w wielu innych obszarach poprzez:

 • poprawę wytrzymałości fizycznej i przyspieszenie regeneracji potreningowej,
 • poprawę samopoczucia,
 • zwiększenie wydolności umysłowej,
 • wzrost koncentracji,
 • łagodzenie stanów zapalnych.

Suplementację różeńcem zaleca się wszystkim osobom, które czują wyczerpanie psychiczne i fizyczne, nadmiernie się stresują, mają niską odporność lub obniżony nastrój, a także odczuwają duże zmęczenie. 

Gdzie kupić różeniec górski?

Różeniec górski dostępny jest w wielu formach – od ekstraktów, przez herbatki, aż do kapsułek. Warto wybierać preparaty ze sprawdzonych źródeł. 

Różeniec w kapsułkach znajdziesz na stronie olimpstore.pl. Olimp Różeniec górski Premium to suplement diety marki Olimp Labs z linii Pure Herbs to preparat przeznaczony dla wszystkich osób, które chcą utrzymać optymalną aktywność umysłową i poznawczą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here