Silny ból menstruacyjny zaliczany jest do najgorszych dolegliwości, z jakimi muszą zmierzać się kobiety. Nawet bóle porodowe często porównywane są do tych związanych z menstruacją. Jak sobie poradzić z rozdrażnieniem, rozbiciem i koszmarnymi skurczami? Przedstawiamy sprawdzone sposoby na bóle miesiączkowe.
Komfort i relaks
Jeśli bóle miesiączkowe są naprawdę dokuczliwe, w dniu w którym mają się pojawić, lepiej zrezygnować z niepotrzebnej aktywności, a jeśli jest taka możliwość – zostać w domu. Znacznie łatwiej poradzić sobie z bolesnymi skurczami we własnym domu i w wygodnym stroju. Doskonałym sposobem na bolesne skurcze menstruacyjne jest relaks. Dobrze sprawdzi się gorąca kąpiel w towarzystwie lampki wina i ulubionej lektury. Ciepła woda i alkohol podziałają rozluźniająco i rozkurczowo, a tym samym zniwelują napięcie w dole brzucha i zmniejszą odczuwanie bólu.
Ciepło
Jeśli codzienne obowiązki nie pozwalają nawet na chwilę słabości, trzeba szukać innych sposobów na bóle miesiączkowe. Dobrym rozwiązaniem będzie termofor lub poduszka elektryczna. Wystarczy umieścić ciepłą poduszkę, albo termofor na brzuchu (lub na dolnej części pleców), a ciepło rozluźni i delikatnie rozkurczy napięte mięśnie, zmniejszając w ten sposób ból. Podobne działanie mają plastry rozgrzewające dostępne w każdej aptece – są równie skuteczne, bardziej dyskretne i można się w nich swobodnie poruszać.
Masaż
Gdy coś nas boli, odruchowo pocieramy to miejsce. Jest to impuls, którego na ogół nawet sobie nie uświadamiamy, a ma naprawdę zbawienny wpływ. Rozcieranie i masowanie obolałego miejsca poprawia ukrwienie, a tym samym minimalizuje odczuwanie bólu. Zatem wśród sposobów na bóle miesiączkowe nie może zabraknąć masażu. Można wykonywać go samodzielnie, albo poprosić kogoś o pomoc. Dobrze sprawdzą się również piłki tenisowe. Należy umieścić je w dolnej części pleców i – leżąc lub siedząc – wykonywać powolne ruchy biodrami, a piłeczki zrobią nam bardzo przyjemny i rozluźniający masaż.
Ćwiczenia
Silny ból nie pozwala myśleć o jakimkolwiek zbędnym ruchu, a tym bardziej o ćwiczeniach fizycznych. A jednak powolne i delikatne ćwiczenia skutecznie rozluźnią napięte mięśnie i zdecydowanie złagodzą odczuwanie bólu. Najlepiej sprawdzi się rozciąganie nóg w pozycji leżącej – taki trening nie jest forsujący, poprawia krążenie krwi i zmniejsza napięcie mięśniowe.
Słodycze
Cukier krzepi – to prawda znana nie od dziś. Ulubione słodycze zawsze poprawiają samopoczucie. Cukier podnosi poziom endorfin, a tym samym łagodzi napięcie i ból. Bóle miesiączkowe to wyjątkowo nieprzyjemna dolegliwość, więc naprawdę możemy w czasie okresu zapomnieć o wszystkich dietach świata i skusić się na tabliczkę czekolady.
Mniej soli
To, co jemy, ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Duża ilość soli w diecie sprawia, że bóle miesiączkowe są silniejsze. Zatem już kilka dni przed okresem warto znacznie ograniczyć spożywanie soli. Dieta zawierająca mniejszą ilość soli sprawi, że krwawienie będzie nieco mniejsze, a skurcze nie tak intensywne.
Leki
Gdy żaden z wymienionych sposobów na bóle miesiączkowe nie przynosi oczekiwanej ulgi, nie ma sensu dłużej się męczyć i trzeba sięgnąć po farmakologiczne środki przeciwbólowe. Leki zawierające paracetamol, ibuprofen, naproksen lub diclofenac z pewnością zmniejszą bóle miesiączkowe. Należy stosować te tabletki, które zazwyczaj najszybciej i najskuteczniej nam pomagają i najlepiej przyjąć lekarstwo jeszcze zanim ból stanie się silny. Trzeba także wystrzegać się łączenia ze sobą różnych leków zawierających tę samą substancję leczniczą. Gdy zaś żadne dostępne bez recepty środki przeciwbólowe nie są w stanie pomóc, warto poprosić lekarza o przepisanie silniejszych leków. Ginekolog może również zaproponować tabletki hormonalne, które mają działanie nie tylko antykoncepcyjne, ale też niwelujące bóle miesiączkowe.