TABLETKI ODCHUDZAJĄCE NA RECEPTĘ, KTÓRE MUSISZ POZNAĆ

0
1158

Odchudzanie i dbanie o prawidłową masę ciała jest tematem, który spędza sen z powiek. Czasami przechodzi się na dietę ze względów estetycznych, bo chcemy po prostu lepiej wyglądać i czuć się swobodnie we własnym ciele. Występują też sytuację, kiedy przechodzi się przez kuracje odchudzające głównie z powodów zdrowotnych. Otyłość w XXI wieku jest bardzo popularną dolegliwością. To choroba przewlekła, jednak da się ją leczyć, ale praca nad poprawieniem swojej kondycji zdrowotnej czasami może okazać się niezwykle trudna i kosztująca wielu wyrzeczeń.

Na powstanie tej niezwykle groźnej choroby składa się wiele czynników psychicznych, hormonalnych i genetycznych. Nieodpowiednia dieta w połączeniu z brakiem aktywności fizycznej też może być przyczyną otyłości. Należy pamiętać, że każda osoba zmagająca się z tym problemem powinna leczyć się metodami dostosowanymi do jej organizmu, oczywiście po uprzedniej diagnostyce. Metod na zgubienie zbędnej masy ciała jest wiele. Najczęściej poleca się diety, w których występuje deficyt kaloryczny, jednak w zaawansowanych stadiach otyłości leczy się ją farmakologicznie.

Tabletki na odchudzanie na receptę mają na celu wspieranie redukowania tkanki tłuszczowej i działają przez składniki, które w sobie zawierają. Pierwsze z  nich pozbawiają apetytu, zmniejszają głód, powodując uczucie sytości oraz niwelują chęć podjadania między posiłkami. Tabletki tego rodzaju zawierają w sobie bupropion i naltrekson, które działają na ośrodkowy układ nerwowy, czyli na układ nagrody w mózgu. Dzięki tym substancjom jedzenie nie cieszy już tak bardzo i przestaje być przyjemnością. Nawet nie rozładowuje stresu i napięcia. Jedzenie przestaje być nagrodą, bo tabletki z chlorkiem bupropionu i chlorkiem naltreksonu oddziałują na ośrodki głodu i je osłabiają, jednocześnie wzmacniając poczucie sytości. Dodatkowo przyśpieszają termogenezę, która jest procesem zachodzącym w organizmie człowieka. Polega na wytworzeniu takiej ilości ciepła, żeby ciało utrzymywało odpowiednią temperaturę. Ten proces nasila się, kiedy spożyjemy pokarm, czy też będziemy uprawiać aktywność fizyczną. Takie tabletki są idealne dla osób, które ciągle czują się głodne i chcą z tym walczyć.

Kolejny rodzaj tabletek to takie, które zmniejszają wchłanianie tłuszczów z przewodu pokarmowego, przez co ilość dostarczonych kalorii jest niższa. Inhibinatory wstrzymują szybkość reakcji chemicznej, więc orlistat zaburza rozbijanie się większych cząstek tłuszczu na małe, które są łatwo przyswajalne. Dodatkowo wykorzystywanie energii z tłuszczów przez organizm jest utrudnione. Dzięki orlistatowi energia pochodząca z tłuszczów jest redukowana o mniej więcej 30%. Ten lek powinno się stosować z dietą o stosunkowo małej kaloryczności, ale bogatą owoce i warzywa, które dostarczają do organizmu wielu witamin, bo właśnie orlistat może również zaburzać wchłanianie się witamin, które rozpuszczalne są w tłuszczach. Do tej grupy należą witaminy A, D, E i K. Wskazana jest też suplementacja preparatami wielowitaminowymi, ale po uzgodnieniu tej kwestii z lekarzem.

Źródło: https://dietetyk.edu.pl/skuteczne-tabletki-na-odchudzanie/

Ostatnim rodzajem preparatów na odchudzanie dostępnych na receptę są leki, zawierające liraglutyd. Stosowane są w celu poprawy kontroli glikemii przez zmniejszenie stężenia glukozy we krwi. W procesie odchudzania ich kluczowa rola polega na kontroli spożycia pokarmu i regulację poczucia łaknienia. To dzieje się dzięki aktywacji receptora GLP-1 w obszarach mózgu, które odpowiadają za między innymi zwiększenie poczucie sytości. Powoduje to ograniczenie potrzeby ciągłego jedzenia i w efekcie chudniemy przez dostarczanie mniejszej ilości kalorii.

Należy mieć na uwadze, że wymienione wyżej leki powinny stosować osoby otyłe, których BMI przekracza 30kg/m2, a ich zażywanie musi być uzgodnione z lekarzem. Mogą one też przynieść niepożądane skutki, jednak nie można bać się walczyć z chorobą, która często jest ogromnym obciążeniem psychicznym. Warto próbować nowych metod leczenia, jeśli są one dla nas wskazane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here