Próchnica – jak z nią walczyć?

0

Troska o zdrowie jamy ustnej jest kwestią niezwykle ważną dla każdego z nas. Zdrowe zęby są przecież nie tylko czynnikiem wpływającym korzystnie na nasz wygląd, ale i podstawą dobrego samopoczucia. Niestety, większość z nas ma poważne problemy związane z utrzymaniem jamy ustnej w dobrym stanie, a jednym z najpoważniejszych zagrożeń jest dla nas próchnica. W jaki sposób możemy z nią walczyć? Co możemy zrobić, by zminimalizować ryzyko jej pojawienia się?

Próchnica zębów to poważny problem, którego konsekwencją są: ból zębów, problemy z nieświeżym oddechem oraz znaczne ubytki w jamie ustnej. Ignorowana próchnica może się dodatkowo okazać czynnikiem negatywnie wpływającym na ogólny stan naszego zdrowia. Na czym polega profilaktyka tego schorzenia atakującego naszą jamę ustną? Wiadomo, że szczególnie narażeni na próchnicę są ci, którzy nie poświęcają zbyt wiele uwagi odpowiedniej pielęgnacji jamy ustnej oraz ci, którzy zdecydowanie zbyt często sięgają po słodycze.

Co można zrobić, by lepiej zadbać o swe zęby? Zdrowa dieta oraz regularne wizyty u dentysty to podstawa. Warto też pamiętać o tym, że jeśli chcemy utrzymać jamę ustną w dobrej formie, samo szczotkowanie zębów nie wystarczy. Warto korzystać również z takiego wsparcia, jak nici dentystyczne oraz profesjonalne płyny do pielęgnacji jamy ustnej.

Co to jest anemia?

0

W ostatnim czasie coraz więcej osób zmaga się z różnorodnymi chorobami. Niestety bardzo często nie dbamy o swoje zdrowie i tym samym powoduje to, że bardzo często chorujemy. Nieprawidłowa dieta lub też brak aktywności fizycznej powodują, że mamy coraz więcej dolegliwości. Jedną z nich jest między innymi anemia. Zatem czym dokładnie jest ta choroba oraz w jaki sposób możemy z nią walczyć?

Mononukleoza zakaźna – ważne informacje

0

Dzisiaj obserwujemy swoisty powrót przeróżnych chorób zakaźnych – niestety coraz częściej słyszymy o kolejnych przypadkach i obserwujemy je u osób dookoła nas. Warto zatem dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat, a wówczas będziemy mogli szybciej rozpoznać niepokojące objawy u siebie, rodziny czy znajomych i udać się do lekarza.

Nowoczesna stomatologia

0

Obecnie, jeżeli decydujemy się na prowadzenie gabinetu dentystycznego, to naturalną koleją rzeczy jest to, że takie miejsce będzie trzeba wyposażyć w specjalny sprzęt, gdyż obecnie stomatologia w 80% bazuje na wykorzystaniu nowoczesnych metod leczenia. Aparaty pantomograficzne to urządzenia przeznaczone do fotografowania jamy ustnej.  Jeszcze kilka lat temu dentyści rzadko używali aparatów pantomograficznych w swoich gabinetach, ponieważ ich zakup wiązał się z dosyć dużymi kosztami. Aby wykonać zdjęcie jamy ustnej, trzeba było udać się do innego miejsca i dopiero z fotografią wrócić do stomatologa. Obecnie aparaty pantomograficzne znajdują się na wyposażeniu coraz większej liczby gabinetów stomatologicznych.

Budowa urządzenia

Aparaty pantomograficzne są najczęściej wyposażone w specjalną lampę rentgenowską wykonaną z unikalnego materiału, jakim jest anoda. Takie zastosowanie pozwala na największą pojemność cieplną (nawet do 35 kJ). Dodatkowo lampy w aparatów pantomograficznych zostały wyposażone w specjalne mechanizmy chłodzenia, które pozwalają na zachowanie odpowiedniej temperatury pracy lampy oraz eliminują ryzyko pogarszającej się wartości ogniska lampy. Odpowiednie chłodzenie lampy jest szczególnie ważne w obliczu tego, aby aparat pantomograficzny po kilku latach nadal działał prawidłowo.

Duże ułatwienie

Z pomocą aparatów pantomograficznych dentyści mogą wykonywać zdjęcia o przekroju od -15 mm do +15 mm. Takie zastosowanie pozwala na dużo dokładniejsze zdiagnozowanie każdego przypadku. Obecnie aparaty pantomograficzne pozwalają na redukowanie błędów i nieczytelnych fragmentów, co może być spowodowane błędem pozycjonowania za pomocą specjalnych dodatkowych warstw przekroju. To niezwykle użyteczna opcja, ponieważ jeszcze kilka lat temu, źle wykonane zdjęcie musiało zostać powtórzone, co angażowało dodatkowe zasoby czasowe, jak i finansowe. Obsługa urządzenia jest niezwykle prosta i intuicyjna, a producenci tego typu urządzeń, najczęściej wykorzystują w nich szereg specjalnych funkcjonalności, które jeszcze bardziej ułatwiają ustawianie pacjenta do zdjęcia oraz sam proces fotografowania.

Obecnie wielu stomatologów nie wyobraża sobie pracy bez aparatu pantomograficznego. Dzięki tym urządzeniom możliwe jest bardzo dokładne zdiagnozowanie konkretnych przypadków, gdyż aparat pozwala dotrzeć do nawet najbardziej ukrytych zakamarków szczęki i jamy ustnej. Aparaty pantomograficzne powinny być obsługiwane przez osoby przeszkolone, aczkolwiek korzystanie z urządzeń jest stosunkowo łatwe i intuicyjne, dlatego nauka tego fachu nie powinna stanowić problemu.

Wanilia – jaką wybrać i do czego stosować?

0

Wanilia jest chyba jednym z najpopularniejszych smaków – znajdziemy ją w serkach homogenizowanych, gotowych przekąskach, budyniach czy lodach. Niewiele jednak osób wie, jak wykorzystać ją w kuchni. Szczególnie aromatyczna jest wanilia w laskach i teoretycznie taką jest wybierać najlepiej – trzeba jednak wiedzieć konkretnie, jak ją przygotować do dalszego używania.

Zapach wanilii jest znany każdemu, kto miał styczność z aromatami do samochodów, zaś jej smak pojawia się głównie w deserach. Sama wanilia w laskach jest jednak mało popularna i głównie wybiera się gotowe produkty z tą przyprawą aniżeli ją samą. Wynika to w dużej mierze z braku umiejętności stosowania wanilii w kuchni. Oto kilka praktycznych rad.

Dlaczego warto stosować wanilię?

Wanilia stosowana w kuchni to gatunek płaskolistny, pochodzący w Ameryki Środkowej. Laski wanilii to w istocie owoce tej rośliny, które w czasie zbiorów są ciemnozielone, zaś po suszeniu oraz nawadnianiu pąków (proces ten jest powtarzany kilkakrotnie) zyskują ciemnobrązowy kolor i silny, słodki aromat. Dopiero po sześciu miesiącach obróbki wanilia jest gotowa do spożycia. Naturalna wanilia ma wiele korzyści prozdrowotnych, które są cenione we współczesnym świecie. Przede wszystkim wanilia w laskach, dzięki swojemu słodkiemu i korzennemu zarazem zapachowi daje ulgę w stanach zmęczenia, jest pomocna przy bezsenności czy redukuje stres. Spożywana regularnie działa antyoksydacyjnie, znacznie spowalniając procesy starzenia się skóry czy zapobiegając rozwojowi nowotworów. Co ciekawe, wąchanie wanilii polecane jest… przy odchudzaniu, jako że jej zapach zmniejsza znacznie poczucie głodu.

Jak wybierać wanilię?

Na początek warto wiedzieć, że wanilia w laskach jest przyprawą bardzo drogą. Zależnie od jej jakości, za kilogram lasek można zapłacić nawet ponad tysiąc złotych. Pocieszające jest jednak to, że jedną laskę można wykorzystać kilkakrotnie, np. wrzucając ją do wywaru czy sosu oraz wyciągając, a następnie susząc. Użyczy ona wtedy swojego aromatu, a przy okazji będzie zdatna do kilkakrotnego użytku.

Wanilia, im lepszą ma jakość, tym jest bardziej miękka. Jeśli kupujemy ją w zamkniętym opakowaniu, to zapach nie powinien się z niego wydostawać. Zapach oraz wydajność wanilii jest są zależne od wielkości lasek, dlatego tutaj nie ma zastosowania zasada, że im większe, tym lepsze. Warto wiedzieć, ze obok typowo waniliowego aromatu możemy wyczuć w wanilii inne nuty, zależne od tego, skąd pochodzi przyprawa. Dla przykładu, anyż jest odczuwalny przede wszystkim w wanilii z laskach pochodzącej z Indonezji, np. https://zielonaesencja.pl/product-pol-248-Wanilia-laska-aromatyczna-1-sztuka-12-16-cm-GRUBE-I-MIESISTE-GREEN-ESSENCE.html.

Jak i do czego stosować?

Jak zostało już wspominane, wanilię w laskach możemy w całości dorzucić do sosu, wywaru czy deseru, a następnie ją wyjąć i wysuszyć, aby przekazała swój aromat daniu. Najsilniejszy aromat mają ziarna wraz z olejkiem, dlatego dla jego uzyskania wanilię należy rozciąć, a następnie ostrą końcówką noża wyjąć je ze środka. Samą laskę możemy dodatkowo włożyć do szczelnego pojemnika albo do… słoika, w którym przechowujemy cukier. W ten sposób uzyskamy prawdziwy i bardzo zdrowy cukier waniliowy, idealny do odstresowującej herbaty.

Nowoczesne metody transplantacji włosów

0

Problemy z włosami ma naprawdę wiele osób. Jeżeli dotyczą one tylko tego, że włosy są przesuszone czy łamliwe, brakuje im sprężystości i blasku, problem można szybko rozwiązać. Wystarczy regularne stosowanie odpowiednich kosmetyków, które poprawią ich stan. Co innego, jeżeli człowiek doświadcza nadmiernej utraty włosów prowadzącej do łysienia. Czasami wszystko dzieje się bardzo dynamicznie i dosłownie w kilka tygodni człowiek traci znaczną ilość włosów. To zwykle bardzo duży kryzys psychologiczny, przekładający się na obniżenie poczucia własnej atrakcyjności. Ludzie czują się mniej pewnie siebie, dosłownie tracę grunt pod nogami. W tak trudnych sytuacjach warto wiedzieć o tym, że można skorzystać z pomocy kliniki technologicznej, w której pracuje lekarz trycholog.

Czy wszywka alkoholowa gwarantuje wyjście z alkoholizmu?

0

Wszywka alkoholowa, jak m.in. popularny Esperal, zawiera w swoim składzie substancję o nazwie disulfiram, której zadaniem jest oddziaływanie na proces przyswajania alkoholu etylowego. Kiedy osoba uzależniona napije się alkoholu, występują objawy, które mogą doprowadzić nawet do zawału serca i dławicy piersiowej. Wszywka alkoholowa nie jest lekiem na alkoholizm, a środkiem mającym na celu wywołać awersję do napojów wysokoprocentowych.

5 rzeczy, które powinien mieć każdy piłkarz

0

Piłka nożna jest najpopularniejszym sportem na świecie, pomimo że nie we wszystkich krajach można ją nazwać sportem narodowym. Do futbolowych potęg należą Hiszpania, Niemcy, Brazylia i Anglia, w naszym kraju sport ten również spotyka się z coraz większym zainteresowaniem, co jest spowodowane osiąganymi przez naszą drużynę sukcesami. Każdy piłkarz przed wyjściem na boisko musi się odpowiednio przygotować. Nie może grać w uniwersalnych butach sportowych i nie może zapomnieć o ochraniaczach. Czego jeszcze nie może zabraknąć w jego torbie sportowej?

Buty piłkarskie dostosowane do nawierzchni boiska

W piłkę nożną można grać na hali, na sztucznej murawie, grząskim boisku i naturalnej nawierzchni. Od tego, na czym grasz, zależy, jakie obuwie powinieneś wybrać. Najpopularniejsze są lanki z plastikowymi lub gumowymi kołkami, w których piłkarze grają na normalnej płycie boiska i sztucznej murawie z kilkucentymetrowym włosiem. Dobrą stabilność i przyczepność na sztucznym boisku zapewniają jednak specjalne buty – turfy – wyposażone w kilkadziesiąt niewielkich koreczków. Wkręty z aluminiowymi lub stalowymi końcówkami to propozycja dla piłkarzy grających na grząskich boiskach, z kolei halówki, jak sama nazwa wskazuje, to buty na halę, o gładkiej, kauczukowej podeszwie.

Koszulka i spodenki piłkarskie

Obok butów podstawowym wyposażeniem futbolisty jest odzież piłkarska. Sklep Futbolsport.pl ze sprzętem dla piłkarzy proponuje koszulki i spodenki wykonane z materiałów oddychających, dzięki czemu podczas wysiłku fizycznego będą skutecznie transportowały nadmiar potu na zewnątrz. Ważna jest także jakość; koszulki i spodenki muszą być odporne na mechacenie i rozrywanie, piłka nożna jest przecież sportem kontaktowym. Ponadto należy zwrócić uwagę na jej elastyczność i odpowiednie dopasowanie do sylwetki.

Getry piłkarskie

Znakiem rozpoznawczym piłkarza są wysokie, sięgające do kolan skarpety, które nazywamy getrami piłkarskimi. Muszą być elastyczne, aby dobrze trzymały umieszczone pod nimi ochraniacze i nie zsuwały się z nogi. Warto wybrać te mające ściągacze na wysokości łydki, kostki i na podbiciu. Również one powinny dobrze odprowadzać wilgoć, kluczową rolę odgrywa więc materiał, z jakiego zostały wykonane, podobnie jak odzież piłkarska. Sklep, który wybrałeś, powinien zapewnić Ci wybór getrów wysokiej jakości.

Podspodenki zapobiegające otarciom

Nie widać ich, jednak ich rola jest nieoceniona. Zakładamy je pod spodenki, a ich funkcją jest ochrona przed otarciami podczas wykonywania wślizgów, które mogą być szczególnie bolesne podczas gry na sztucznej murawie. Najważniejsze jest, aby dobrze przylegały do ciała, były elastyczne i wykonane z wysokogatunkowego materiału, który nie ulegnie zniszczeniu.

Ochraniacze piłkarskie dla komfortu i bezpieczeństwa gry

Wiesz już, że potrzebne Ci będą odpowiednie buty, getry, podspodenki i odzież piłkarska. Sklep ze sprzętem do gry w piłkę nożną proponuje również ochraniacze piłkarskie, których funkcją jest ochrona piszczeli przed urazami. Brak ochraniaczy może skutkować stłuczeniem, a nawet złamaniem. Do wyboru są ochraniacze wsuwane na goleń, ochraniacze na goleń, które dodatkowo zabezpieczają kostkę, oraz ochraniacze – getry polecane szczególnie dla młodych piłkarzy.

O komforcie i skuteczności piłkarza decyduje w znaczący sposób to, jak jest ubrany. Kontaktowy sport wymaga odpowiedniego ubioru i dodatkowych ochraniających najbardziej narażonych na kontuzje części ciała. Przed wyjściem na kolejny trening lub mecz sprawdź, czy w Twojej torbie jest wszystko, czego potrzebujesz.

Pożyteczne z ciekawym – czyli interesujące informacje kardiologiczne, pozwalające wprowadzić zdrowe nawyki

0

Kardiolog jako lekarz, który zajmuje się różnymi schorzeniami układu krążenia, czyli chorobami związanymi z sercem, żyłami, tętnicami ma w XXI wieku wiele pracy.

Terapia dobrana do potrzeb

0

Wydaje się, że chodzenie na zakupy lub ciągłe przesiadywanie w internecie nie jest niczym złym. To prawda – wszystko jest dla ludzi. Problem pojawia się w chwili, kiedy cały swój wolny czas przeznaczasz na te proste przyjemności.

ZOBACZ TEŻ