Alkohol – niebezpieczny wróg

0
Alkohol - niebezpieczny wróg

Alkohol w Polsce stanowi część szeroko pojmowanej kultury stołu i spędzania wolnego czasu. Spożywany w umiarkowanych ilościach może mieć dobry wpływ na zdrowie. Niestety czasem wymyka się spod kontroli i wówczas zaczyna się poważny problem. Część z ludzi ma skłonność do uzależnień, która może się ujawnić w różnych okolicznościach. Alkoholizm jest poważną chorobą i wymaga kompleksowego leczenia. Nie sposób pominąć tu olbrzymich kosztów społecznych oraz rodzinnych. Nieleczony, może doprowadzić do śmierci. W przypadku, gdy sprawy zajdą za daleko, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy i tym samym uratować życie oraz zdrowie.

 1. Esperal czy Disulfiram
 2. Dobre lekarstwo – prawidłowe działanie
 3. Jak działa Disulfiram WZF?
 4. Abstynencja to początek drogi
 5. Alkohol – nie wszędzie, nie dla każdego

Esperal czy Disulfiram?

Leczenie alkoholizmu w Polsce popularnie nazywane jest zaszyciem się. Ma to związek z umieszczeniem pod skórą odpowiedniej dawki leku, który skutecznie powstrzymuje chorego lub chorą przed dalszym spożywaniem alkoholu. Do 2009 roku stosowano w ten sposób lek, produkowany we Francji, czyli Esperal. Pod tą nazwą wszedł on do potocznego języka w naszym kraju i tak po dziś jest określany. W związku z tym, że jedenaście lat temu zaprzestano produkcji Esperalu, obecnie stosuje się do leczenia alkoholizmu nad Wisłą lek o nazwie Disulfiram, który nie jest niczym innym jak substancją czynną Esperalu. Tak więc pomiędzy tymi  dwoma specyfikami nie ma żadnej różnicy i także ten drugi można obecnie spokojnie stosować do leczenia tego groźnego uzależnienia.

Dobre lekarstwo – prawidłowe działanie

Jeżeli mamy jakieś wątpliwości, czy pytania na początek możemy wpisać sobie w Internecie hasło disulfiram, aby znaleźć podstawowe informacje na ten temat. Dzięki nim oswoimy się z pojęciem i będziemy wiedzieć, czego możemy się spodziewać w trakcie potencjalnej terapii antyalkoholowej. Disulfiram WZF – bo pod taką nazwą fachową ów lek obecnie występuje, skutecznie pomaga dziś leczyć alkoholików oraz alkoholiczki. Alkoholizm może dotknąć każdego – bez względu na wiek, kondycję społeczną, wykształcenie, etc. Jest jednym z bardziej demokratycznych uzależnień. Przede wszystkim trzeba się starać, by do zachorowania nie doszło, ale jak już się pojawi należy je pokonać jak najszybciej można. W tym pomocnym będzie Disulfiram WZF.

Jak działa Disulfiram WZF?

W wielkim skrócie mówiąc – nasz organizm po spożyciu alkoholu ostatecznie rozkłada go na dwutlenek węgla oraz wodę. Ubocznym produktem tej przemiany materii jest aldehyd octowy, będący substancją trującą. To on właśnie odpowiada za nieprzyjemne sensacje, zwane potocznie kacem. Disulfiram WZF działa w brutalny, ale bardzo skuteczny sposób – hamuje on rozpad aldehydu octowego, w wyniku czego stan kaca utrzymuje się ciągle, nawet przy spożyciu niewielkich ilości trunków. Pacjent lub pacjentka powinni za wszelką cenę unikać picia, gdyż negatywne efekty tegoż, przy równoczesnym leczeniu Disulfiramem WZF mogą nawet doprowadzić do zgonu. W przypadku spożycia minimalnych ilości alkoholu na pewno pojawią się uderzenia gorąca, nudności, wymioty, skoki ciśnienia, silne lęki, kołatanie serca lub inne nieprzyjemne czy nawet niebezpieczne dolegliwości.

Nie warto więc sięgać ani po kufel, ani po kieliszek. Nasze zdrowie oraz życie w dobrostanie na co dzień powinny być dla nas najważniejsze.

Abstynencja to początek drogi

Wszywka z leku pozwoli nam zatem utrzymać stan abstynencji przez okres od sześciu do dwunastu miesięcy, dzięki czemu będziemy mogli stanąć na nogi, odtruć organizm i znaleźć smak życia w jego innych aspektach. Oczywiście sam Disulfiram WZF nie wyleczy nas z alkoholizmu. Jego rolą jest wywołanie poczucia strachu przed nieprzyjemnymi oraz niebezpiecznymi skutkami spożycia alkoholu. Nazywamy to tzw. terapią awersyjną. Po jej zakończeniu konieczna jest fachowa psychoterapia, przeprowadzona przez specjalistów. Pomocy tego typu możemy poszukać w sieci – dość łatwo znajdziemy tam witryny internetowe różnego rodzaju klinik i ośrodków terapeutycznych, takich jak https://detoksfenix.pl/. Detoks Fenix jest prywatnym ośrodkiem leczenia różnych uzależnień, w tym także alkoholizmu. Działa on od 1999 roku i ma w tej materii wielkie doświadczenie, a także bardzo dobre efekty lecznicze. Dobrze poprowadzona terapia psychologiczna pozwoli nam na dotarcie do korzeni uzależnienia, gdyż wszystko ma swoją przyczynę. Lęki, obawy, traumatyczne przeżycia, itp. – wszystko to można oswoić tak, by życie stało się przyjemniejsze i spokojniejsze.

Alkohol – nie wszędzie, nie dla każdego

Po wyleczeniu warto pamiętać, że alkohol nie jest koniecznością czy też społecznym przymusem. Obecnie nawet na weselach, czy różnego rodzaju przyjęciach ludzie to rozumieją i nie ma większych problemów z tym, by z niego całkowicie zrezygnować. Niestety całkowicie alkoholika czy alkoholiczki nie da się wyleczyć, ale można im pomóc w pozbyciu się tej strasznej przypadłości, aż do końca życia. Z drugiej strony warto również pamiętać, że ta choroba nie dotyka tylko jednej osoby.

Konsultacje psychologiczne to nie powód do wstydu

0
Konsultacje psychologiczne to nie powód do wstydu

Wizycie u psychologa mogą towarzyszyć trudne emocje, szczególnie strach przed oceną i krytyką oraz wstyd wynikający z ujawnienia swoich problemów i konieczności prowadzenia na ten temat rozmowy. Tymczasem psycholog to specjalista w zakresie poprawy stanu umysłu i kondycji duchowej.

Co to jest botoks?

0
Co to jest botoks

Kobiety w obecnych czasach zostawiły już dawno moment, kiedy wstydziły się korzystać z medycyny estetycznej. Szeroka gama oferowanych usług przyciąga obecnie rzesze klientek. Są zabiegi, które pokochały kobiety na całym świecie, chociaż niektóre nawet trochę za mocno 🙂 Jednak nie od dziś jednym z najbardziej popularnych zabiegów w medycynie estetycznej jest botoks.

Czym jest botoks?

Nie chcemy zanudzać Was szczegółami odnośnie do botoksu, czyli nie chcemy rozprawiać się tutaj z historią. Chcemy, aby każdy dobrze zrozumiał – czym jest botoks. Botoks to biologiczna toksyna, która jest bardzo silna. Jest ona wytwarzana przez pałeczki jadu kiełbasianego. Stosuje się ją zarówno w medycynie estetycznej, jak i normalnej. Na samym początku był stosowany w neurologii i okulistyce.  Jak zatem najprościej wyjaśnić czym jest botoks? Najprościej – botoks wygładza skórę twarzy. Najpopularniejszą zaletą botoksu jest wygładzanie zmarszczek mimicznych.

Dla kogo jest botoks?

Praktycznie dla każdego. Są oczywiście przeciwwskazania do botoksu, ponieważ nie mogą się z nim bawić osoby poniżej 18 roku życia oraz jest średnio wskazany dla osób powyżej 65 roku życia. Dobrze również przebadać się przed podjęciem się zabiegu wstrzykiwania jadu kiełbasianego, aby mieć pewność, że nie posiadamy nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu. Jest to bardzo ważne, ponieważ reakcja alergiczna może być bardzo mocna. W takim przypadkach trzeba reagować bardzo szybko i udać się do lekarza lub szpitala – w zależności od tego, co jest bliżej nas. Botoks jest oferowany w większości gabinetów estetycznych – warto jednak wybrać się do takiego salonu, który ma doświadczenie w tym zabiegu. Takim gabinetem jest Esteticon, a szczegółową ofertę można znaleźć tutaj: https://esteticon.pl/oferta/dermatologia-estetyczna/botoks/.

Warto również pamiętać, że w pewnych okresach naszego życia trzeba przełożyć myśl o botoksie. Takimi okresami są karmienie piersią oraz ciąża. Jest to moment, aby skupić się na rodzinie, dlatego zachęcamy do skorzystania usług, jak tylko skończy się karmienie piersią. Pamiętajmy również, że niektóre antybiotyki są przeciwwskazaniem do skorzystania z botoksu. Należy w takim przypadku polecić się lekarza, zanim skorzysta się z zabiegu.

Botoks jest niebywale korzystny dla naszej skóry. Jest to zabieg całkowicie nieinwazyjny, a wykonywany przez osoby z doświadczeniem pomoże naszej skórze odrobinę się ujędrnić.

Kaszel mokry czy suchy?

0
kaszel

Jak rozpoznać jaki rodzaj kaszlu mamy? To jaki rodzaj  kaszlu nas dotknął  ma bardzo duże znaczenie, ponieważ sposób leczenia kaszlu mokrego i kaszlu suchego będzie się od siebie różnił.

Jak rozpoznać jaki rodzaj kaszlu mamy?

To czy kaszel jest suchy czy mokry jest bardzo znaczące, ponieważ w ten sposób dowiemy się jak go zwalczać. Decyduje to o wyborze leków czy syropów, które będą odpowiednie dla rodzaju naszego kaszlu. 

Kaszel suchy to oznaka początku infekcji lub alergii. Może oznaczać także astmę. W wielu przypadkach jest tak, że jest on skutkiem ubocznym przyjmowania, niektórych leków.

Kaszel mokry z kolei jest prawie zawsze sygnałem infekcji, które biorą się od przeziębień po zakażenia. Taki rodzaj kaszlu wymaga podania leków wykrztuśnych, a w niektórych przypadkach antybiotyków.

Przeczytaj też: http://prowital.pl/bol-w-klatce-piersiowej-jakie-sa-jego-przyczyny/

Jak rozpoznać kaszel mokry?

Mokremu kaszlowi, zazwyczaj towarzyszyć może wydzielina z gardła, nosa czy oskrzeli. Oprócz tego pojawiają się : duszności, ból w klatce piersiowej oraz uciążliwe drapanie w gardle.

Dzieci podczas kaszlu wykrztuszają wydzielinę ku górze, ponieważ nie umieją jej wypluwać, w rezultacie ponownie ją połykają. Wpływa to niedobrze na żołądek, który zostaje podrażniony w skutek wydzieliny. Doprowadza to do wymiotów sprowokowanych przez kaszel. Podczas mokrego kaszlu bardzo odczuwalne jest wrażeni zalegania wydzieliny w drogach oddechowych.

Jak rozpoznać kaszel suchy?

Suchemu kaszlowi, w odróżnieniu od kaszlu mokrego, nie towarzyszy produkcja wydzieliny w drogach oddechowych. Drogi oddechowe nie są przekrwione, ale możemy odczuć nieprzyjemne łaskotanie w gardle. Z ubiegiem czasu kaszel suchy może postępować i przekształcić się w kaszel mokry. Suchy kaszel objawia się:

 • uczucie suchości w gardle,
 • kaszel bez produkcji wydzieliny,
 • ciągłe odruchy kasłania,
 • kaszel brzmiący głucho
 • kaszl utrudniający zasypianie,
 • łaskotanie i drapanie w drogach oddechowych.

Źródło: https://dysleksja.waw.pl/

Jak leczyć choroby skóry dłoni?

0
Jak leczyć choroby skóry dłoni?

Dłonie to wizytówka człowieka, ale też partia ciała szczególnie narażona na uszkodzenia. Nie dość, że ich skóra jest wyjątkowo cienka i wrażliwa, to jeszcze dłonie mają bezpośredni kontakt ze światem wewnętrznym, łatwo więc o podrażnienie alergizującymi substancjami czy o zakażenie na tle grzybiczym. Co wywołuje choroby skóry dłoni i jak je leczyć?

Nadmierny stres – jak sobie z nim radzić?

0
psycholog online

Praca, egzaminy, problemy w związku… Każdy z nas narażony jest na stres i na złe samopoczucie z tym związane. Nadmierny stres ogranicza zdolność racjonalnego myślenia i skutecznego działania, ale także odbiera możliwości czerpania pełnej radości z życia. W przypadku nadmiernego stresu ważne jest, aby znaleźć sposób na to, jak sobie z nim radzić. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które mogą pomóc ci w walce ze stresem.

Zidentyfikuj źródła stresu w swoim życiu

Najważniejszą rzeczą, od której powinno się rozpocząć działania jest dokładne przeanalizowanie rzeczy, które w twoim życiu przyprawiają cię o nadmierne denerwowanie się. Źródłem stresu może być rozwód, przeprowadzka, zmiana pracy, jednak warto skupić się na dokładniejszej analizie i zastanowić się jakie emocje towarzyszą nam odnośnie konkretnych działań. Odpowiedz sobie, |co dokładnie spowodowało twój stres i przyjrzyj się swoim nawykom oraz działaniom, które mogą pozwolić na zidentyfikowanie źródeł stresu. Czasem najprostsze czynności przychodzą najtrudniej, ale warto się ich podejmować, dlatego znalazłszy przyczynę stresu staraj się ją wyeliminować. Twoim źródłem stresu jest praca? Może to czas najwyższy, by pomyśleć nad zmianą? Staraj się unikać stresujących sytuacji, jeśli masz taką możliwość – naucz się odmawiać, ogranicz toksyczne znajomości i podejmij się kontroli nad własnym otoczeniem.

Skorzystaj z pomocy specjalistów

Wielu z nas często boi się poprosić o pomoc i wsparcie. Czasem wyłącznie rozmowa i wypowiedzenie na głos niektórych kwestii jest w stanie zmienić postrzeganie wielu trudności. Często potrzebujemy tylko słuchacza, który nie musi doradzać i analizować nasz problem, wystarczy, że bliskość danej osoby pozwoli nam otworzyć się i wyrzucić z siebie to, co gryzie nas od środka. Kontakt z drugą osobą twarzą w twarz jest naturalnym środkiem łagodzącym stres, dlatego warto regularnie wzmacniać więzi z osobami, które darzymy zaufaniem. Obecne czasy pozwalają również na korzystanie z pomocy specjalistów bez konieczności wychodzenia z domu. Psycholog online czy psychoterapeuta online na wiele sposobów mogą prowadzić konsultacje, by pomóc ci w walce ze stresem.

Znajdź czas na relaks

Podczas codziennych czynności łatwo zapomnieć o chwili dla siebie i odpoczynku. Wszelkie techniki relaksacyjne, medytacja, głębokie oddychanie, czy nawet czytanie książki, ma na celu redukcję poziomu stresu, dlatego uwzględnij wolny czas każdego dnia. Wybierz zajęcie, które cię odpręża i wykonuj je choćby krótką chwilę, aby odciążyć umysł od myślenia o codziennych trudnościach..

Skuteczne sposoby zarządzania stresem pomagają radzenie sobie z nim, dzięki czemu odciążasz swój organizm, zwracając uwagę na rzeczy, które sprawiają, że jesteś szczęśliwszy. Pamiętaj, że pomocy możesz też szukać pośród psychologów i psychoterapeutów, możesz także skorzystać z videoterapii online. Wielu specjalistów z pewnością pomoże ci stawić czoła wyzwaniom i zwiększyć odporność na stres, by żyć w większej harmonii z samym sobą.

Usuwanie odcisków – nie takie proste jak nam się wydaje

0
Usuwanie odcisków - nie takie proste jak nam się wydaje

Zacznijmy od informacji podstawowej. Odciski tworzą się w miejscach permanentnego ucisku. Są zmianami o bardzo ograniczonej powierzchni. Są zbudowane z wielu warstw zrogowaciałych komórek naskórka. Kto choć raz miał odciski, ten wie, że powodują one bardzo duży ból. Może pora zainteresować się ich usuwaniem?

Gdzie mogą pojawić się odciski?

Najczęściej występują one w różnych miejscach na stopie, a mówiąc dokładniej:

 • na opuszkach palców,
 • w wałach paznokciowych,
 • pod płytką paznokciową,
 • pomiędzy palcami
 • na podeszwach stóp.

Aby się ich pozbyć warto skorzystać z usług podologa, wielu specjalistów wykonuje usuwanie odcisków w Bydgoszczy.

Jakie błędy najczęściej popełnia się przy samodzielnym usuwaniu odcisków w domu?

Zacznijmy może od tego, że żadnej z opisanych tutaj metod zdecydowanie nie polecamy. O wiele lepiej jest usunąć odciski u podologa w Bydgoszczy, w tym celu zajrzyj na tę stronę: www.bydgoszcz-podolog.pl/dt_procedure/odciski/. Pierwszym sposobem jest stosowanie różnego rodzaju maści, plastrów lub płynów. Niestety zamiast pozbyć się problemu, takie zabiegi prowadzą do powstawania rozległych maceracji, czyli uszkodzeń skóry oraz ran na stopach.

Sposób numer 2

Drugim sposobem jest próba pozbycia się odcisków przez moczenie stóp w roztworze wody z mydłem i głębokie wycinanie odcisków. Jednak to prowadzi tylko i wyłącznie do tworzenia się skaleczeń i ran, w dodatku jest niebezpieczne.

Sposób numer 3

Na koniec zostawiliśmy sobie trzecią metodę. Polega ona na przykładaniu do odcisku plastrów cebuli, czosnku, cytryny oraz owijaniu folią. Ten sposób jest chyba najgorszy, ponieważ powoduje rozległe uszkodzenia skóry.

Jak przebiega likwidowanie odcisków w gabinecie podologicznym?

Już wiesz, że stosowanie wyżej opisanych metod tylko nasila ból i zwiększa tempo powstawania zmian. Natomiast w gabinecie podologicznym zajmie się Tobą profesjonalista. Podolog bardzo dobrze zna proces powstawania odcisku. To jedyna osoba, która wie, jak go skutecznie zlikwidować. Gdy już wyleczysz się z odcisków, to nadal powinieneś wprowadzić działania prewencyjne, takie jak na przykład noszenie wygodnego obuwia.

Sycący gulasz z indyka dla wielbicieli mięsnych obiadów

0
Sycący gulasz z indyka dla wielbicieli mięsnych obiadów

Gulasz to węgierska potrawa narodowa, w której skład wchodzą głównie mięso, papryka i cebula. Do przygotowania gulaszu, w zależności od upodobań, można używać różnych rodzajów mięsa. Najczęściej można spotkać się z gulaszem wieprzowym lub wołowym, jednak wykorzystuje się również cielęcinę, baraninę, a nawet drób czy ryby. Jeśli masz ochotę na pyszny i sycący gulasz z indyka, który jest dodatkowo bardzo prosty w wykonaniu, koniecznie sprawdź nasz przepis!

Wzdęcia brzucha – czego unikać?

0
Wzdęcia brzucha

Wzdęcia znacznie obniżają jakość naszego życia, a do tego negatywnie wpływają na codzienną aktywność. Wzdęcia brzucha nazywamy również bębnicą. Jej częstym powodem jest nieprawidłowa, ciężkostrawna dieta o wysokiej zawartości węglowodanów. Brak ruchu też się przyczynił. To nie jest jedyna przyczyna, czasami bębnica jest objawem, takich chorób jak: zespół jelita drażliwego, choroba refluksowa przełyku, zaburzenia odżywania czy choroba infekcyjnych przewodu pokarmowego.

Czego unikać, żeby nie mieć wzdęć brzucha?

Napojów gazowanych

Napoje gazowane jak wszyscy wiedzą zawierają dwutlenek węgla, jest to gaz który dobrowolnie połykamy. W wyniku tego dochodzi rozepchania naszych jelit. W składzie napojów gazowanych znajdziemy dodatkowo dość dużo cukru, a jak wiadomo jest to składnik, który wspomaga fermentację.

Warzyw kapustnych i strączkowych

Niektóre produkty słyną z tego, że wywołują wzdęcia. Mimo to wiele osób je nadal spożywa. Przykładem tego typu produktów są warzywa kapustne i strączkowe. Jeśli nie jesteśmy w stanie zrezygnować z tego typu warzyw, to do ich gotowania powinniśmy dodawać takie przyprawy jak: kminek, majeranek czy tymianek. Dzięki nim ograniczymy częstość pojawienia wzdęć.

Przeczytaj też: http://www.cristals.pl/zmarszczki-na-twarzy-jakie-typy-wyrozniamy/

Ciężkostrawnych tłuszczy

Potrawy, które były smażone zdecydowanie dłużej się trawią, niż na przykład potrawy gotowane. Dodatkowo zalegają w przewodzie pokarmowym. Najlepszym wyborem jest dieta lekkostrawna, która powinna opierać się na zdrowych rybach, chudym mięsie i dobrej jakości tłuszczach. Bardzo ważne jest żeby jeść kilka posiłków, co 3-4 godziny, ale w małych porcjach.

Stresu

Stres ma duży wpływ, na to jak funkcjonuje nasz układ pokarmowy. Gdy dopadnie nas stresująca sytuacja, bardzo często skarżymy się na ból brzucha czy uczucie pełności. Aby się tego pozbyć powinniśmy odpocząć, wyspać się, a nawet pójść poćwiczyć. Regularny sport przyśpiesza pracę materii, w wyniku czego jelita lepiej sobie radzą z zalegającymi w nich resztkami pokarmowymi.

Mleka krowiego

Gdy mamy nietolerancję laktozy, spożycie mleka krowiego może się źle skończyć. Jest to rodzaj nietolerancji pokarmowej, do której dochodzi, gdy mamy niedobór laktazy, czyli enzymu, który rozkłada laktozę. Osoby, który urodziły się z nietolerancją laktozy powinny unikać produktów mlecznych. Z kolei osoby, które posiadają nabytą nietolerancję laktozy, powinny zmienić swoją dietę.

Źródło: https://onkoline.pl/

Centrum leczenia uzależnień

0
Centrum leczenia uzależnień

Dziś człowiek jest słaby, bo z każdym rokiem minimalizuje się jego kręgosłup moralny. Coraz bardziej na wszystko sobie pozwalamy rozgrzeszając swoje postępowanie. Gdy do tego dojdą pokusy dwudziestego pierwszego wieku czyhające na każdym miejscu, to łatwo wpaść w ich sidła. I uzależnić się od rzeczy, sprzętów, sytuacji, miejsc i ludzi. A potem pozostaje tylko liczyć na pomoc w leczeniu uzależnień.

ZOBACZ TEŻ