Usługi dentystyczne

0
Usługi dentystyczne

Utrzymywanie zdrowych zębów to kluczowa sprawa dla cieszenia się zdrowiem. Od kondycji naszych zębów zależy stan zdrowia całego organizmu. Chore zęby potrafią niejako rozsiewać stan zapalny po innych organach naszego ciała. Przede wszystkim trzeba zwracać uwagę na poprawne utrzymywanie codziennej higieny jamy ustnej.

Czy warto udać się do psychologa? W czym może pomóc?

0
psycholog

Problemy i różnorodne wyzwania spotykają nas każdego dnia. Dla wielu z nas brak odpowiedniego wsparcia w ich pokonywaniu to jeszcze większa trudność, która powoduje, że zaczynamy odczuwać obciążenie psychiczne. Niestety, nie we wszystkich przypadkach można liczyć na pomoc rodziny i przyjaciół. Właśnie wtedy może pojawić się chwila, w której warto udać się do psychologa.

Dlaczego psycholog może pomóc skuteczniej, niż bliscy?

Rodzina i przyjaciele to pierwsze osoby, u których szukamy wsparcia w trudnych chwilach. Jednak obarczeni swoimi własnymi problemami, a także bezradni w niektórych sytuacjach, czasem po prostu nie potrafią nam pomóc. Co więcej, nierzadko są to osoby osobiście zaangażowane w nasze problemy, co przekłada się na ich ocenę sytuacji.

Właśnie w takich momentach psycholog okazuje się znacznie lepszym wsparciem. Stojąc na zewnątrz problemu, może jasno ocenić sytuację i pomóc zdystansować się osobie, która potrzebuje jego pomocy. W efekcie można dzięki niemu podejść do każdego zagadnienia spokojniej i bardziej logicznie, a mniej emocjonalnie.

Warto także pamiętać, że psychologowie to osoby doświadczone i profesjonalnie przygotowane do udzielania wsparcia i rozwiązywanie problemów. Dzięki temu, w przeciwieństwie do bliskich, potrafią spojrzeć na daną sytuację obiektywnie i faktycznie znaleźć rozwiązanie, zamiast zagłębiać się w dywagacje czy udzielać rad na podstawie swoich prywatnych doświadczeń.

W jakich sytuacjach może pomóc psycholog?

Przede wszystkim psycholog pomaga w trudnych, codziennych sprawach, w szczególności w relacjach z bliskimi i dziećmi. Potrafi rozpoznać pewne powtarzane schematy zachowań i pomóc z nich wyjść, jeśli zamiast pomagać – szkodzą. Jego przygotowanie pozwala także na rozpoznanie wszelkich konfliktów, które przyczyniają się do złego samopoczucia pacjenta oraz wpływają negatywnie na jego życie. Jest wsparciem we wszystkich trudnych sytuacjach rodzinnych, takich jak ciężka choroba bliskiej osoby lub pacjenta, śmierć czy rozstanie.

Jednak nie tylko problemy osobiste mogą być powodem spotkania z psychologiem. Zajmuje się on także kwestiami związanymi z pracą zawodową, przewlekłym stresem czy niespodziewanymi, traumatycznymi przeżyciami.

Ważne cechy psychologa, które sprawiają, że warto się do niego udać

Dobry psycholog Warszawa to osoba, która potrafi wspomóc mieszkańców stolicy i okolic w każdej sytuacji. Odznacza się przede wszystkim umiejętnością słuchania oraz empatią, które sprawiają, że każdy może się przy nim otworzyć. Co równie ważne, psycholog powinien potrafić spojrzeć na problemy merytorycznie i obiektywnie, by dobrać najlepsze sposoby ich rozwiązania.

Jego usługi skierowane są przede wszystkim do osób, które potrzebują szybkiego, skutecznego wsparcia. Dzięki niemu każdy problem powinien wydać się łatwiejszy, co będzie niezwykle ważne dla niejednego mieszkańca metropolii, żyjącego w obciążającym psychicznie środowisku.

Ropień zęba – czym jest, jakie są jego objawy i metody leczenia? 

0
ropień zębny

Ropień zęba jest to najczęściej rozwijająca się nieleczona konsekwencja próchnicy. W przebiegu zaawansowanej próchnicy może rozwinąć się stan zapalny, a obumarłe tkanki, bakterie i komórki odpornościowe wytwarzają ropę, która gromadzi się w miazdze zębowej i tkankach okołowierzchołkowych. Właśnie w ten sposób powstaje ropień zęba. Czym dokładnie jest? Jakie są jego objawy i jak postępować w przypadku jego rozwinięcia? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/ropien-zeba-przyczyny-powstania-objawy-metody-leczenia/ 

Ropień zęba – czym dokładnie jest? 

Ropień zęba jest to skupisko ropy, które powstaje w w wyniku infekcji bakteryjnej w różnych częściach zęba. Może on powodować ból o umiarkowanym lub silnym nasileniu, który z czasem może promieniować od ucha, aż do szyi. Nieleczony ropień może doprowadzić do poważniejszych, a nawet zagrażających życiu konsekwencji. 

Podział ropni zębów 

Ropnie dzielą się ze względu na lokalizację, a według tego podziału możemy wyróżnić: 

ropień okołowierzchołkowy, który znajduje się na końcu korzenia zęba 

ropień przyzębia, który występuje na dziąśle obok korzenia zęba

ropień dziąseł, który obejmuje tkankę miękką otaczającą ząb 

Poza rozległymi zmianami, do powstania ropienie przyczyniają się też leczenie kanałowe, osłabienie miazgi podczas leczenia próchnicy oraz nie szczelne wypełnienie zęba, które stwarza możliwość do przenikania bakterii w głąb zęba. 

Jakie są objawy ropnia zęba? 

Głównymi objawami ropnia zęba jest pulsujący ból, który pojawia się w pobliżu zęba lub dziąseł. Zazwyczaj przejawia się one nagle i z czasem nasila się. Może też promieniować w kierunku szyi lub ucha, a nasila się w pozycji leżącej oraz podczas gryzienia. Co więcej może pojawiać się też zaczerwienienie i obrzęk twarzy, obrzęk dziąseł, nieprzyjemny smak w ustach, gorączka i powiększenie się szyjnych węzłów chłonnych. 

Ropień zęba – jak postępować w przypadku jego powstania? 

Leczenie ropnia zęba sprowadza się do usunięcia infekcji oraz uśmierzenia bólu. W zależności od powstałych objawów stomatolog może rozpocząć od prześwietlenia dentystycznego. W ten sposób sprawdzić czy infekcja rozprzestrzeniła się na inne obszary jamy ustnej. W zależności od rodzaju oraz ciężkości zakażenia, leczenie może sprowadzać się do nacięcia ropnia, leczenia kanałowego, ekstrakcji zęba czy antybiotykoterapii. 

W żadnym przypadku nie zaleca się leczenia ropnia domowymi sposobami. Taka terapia na własną rękę może doprowadzić do pogorszenia się stanu. Ziołowe płukanki lub leki przeciwbólowe mogą jedynie załagodzić uciążliwe dolegliwości, jednak nie wyleczą przyczyny schorzenia. 

Zobacz też: http://www.lekarzzakaznik.pl/leczenie-kanalowe-jak-wyglada-i-czy-mozliwe-jest-wystapienie-powiklan/

Jak wybrać dobry sklep triathlonowy?

0
sklep triathlonowy

Jazda rowerem wiąże się nie tylko z tym, że musimy zainwestować w dobrej jakości wygodny i dostosowany do nas rower. Należy także zakupić wszelkie niezbędne akcesoria i ubrania, aby wycieczki były rzeczywiście bardzo przyjemne i maksymalnie komfortowe. Jest to szczególnie ważne, kiedy zamierzamy jeździć rowerem o każdej porze roku. W tym przypadku powinniśmy zabezpieczyć się przed zimnem, a w przypadku lata także przed słońcem i wysoką temperaturą. Sklep triathlonowy, z bogatym wyborem może znacznie nam ułatwić zadanie związane z odpowiednim doborem akcesoriów.

Sklep triathlonowy internetowy, dlaczego warto?

Kiedy mamy przed sobą kupno nie tylko ubrań idealnych do jazdy na rowerze, ale też wszelkich innych akcesoriów, to najlepiej jest zamówić wszystko przez internet. Będziemy mieć pewność, że wszystko załatwimy w jednym miejscu i nie zapłacimy dużo za wysyłkę. Ponadto sklep triathlonowy internetowy daje możliwość doboru każdego z elementów, który jest najbardziej polecany przez klientów. Możemy bowiem przeczytać komentarze ludzi, którzy już kupili i użytkują daną rzecz, co jest bardzo wygodne i podnosi zadowolenie również z naszych osobistych zakupów. Zadowolony klient bowiem to doskonała gwarancja skuteczności z użytkowania danej rzeczy.

Na co zwracać uwagę wybierając sklep triathlonowy?

Przede wszystkim wybierając sklep triathlonowy powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy ma on duży wybór wszystkich akcesoriów potrzebnych do jazdy na rowerze. Sklepy bowiem trudniące się w sprzedaży wszystkiego w jednej dziedzinie sportowej, dają gwarancję zakupu pewnego i rzeczywiście spełniającego wszelkie wymagania, które są wystarczające, aby sprostać oczekiwaniom, nawet największych pasjonatów danego sportu.

Sklep triathlonowy powinien nie tylko pozwolić nam na wybranie danej rzeczy spośród kilku dostępnych modeli, a także dać pewność, że każda z rzeczy będzie doskonałej jakości. Musimy bowiem mieć świadomość, że tylko pewne akcesoria i ubrania pozwolą nam na jazdę na rowerze komfortową, wygodną i bezpieczną. Nie ma tutaj znaczenia, czy jeździmy tylko okazyjnie, czy często i czy wybieramy się na dalekie dystanse, czy też te bliskie. Musimy zadbać o nasze zabezpieczenie, jakim są ubrania, odblaski, okulary rowerowe, kaski i wszelkie inne niezbędne akcesoria rowerowe. Tylko sklep triathlonowy, w którym znajdziemy wszystko pozwoli nam kupić cały zestaw w jednym miejscu. Oszczędzimy więc dużo czasu, jaki musielibyśmy przeznaczyć na szukanie każdej z rzeczy osobno, a także zapłacimy tylko raz za wysyłkę, co jest dodatkową wygodą.

Piramida żywienia – co warto o niej wiedzieć?

0
Piramida żywienia

Właściwie zbalansowana dieta jest niezmiernie istotna. Razem z aktywnością fizyczną tworzy bowiem podstawę zdrowego trybu życia.

Jak stworzyć zatem jadłospis, który będzie korzystny dla organizmu? Warto kierować się wskazaniami zawartymi w aktualnej piramidzie żywienia, czyli praktycznej ściądze, którą naprawdę warto poznać.

Piramida żywienia 2021 – co to takiego?

Piramida żywienia to graficzne przedstawienie wszystkich kluczowych produktów spożywczych, które powinny trafiać do codziennej diety. U jej podstaw znajdują się elementy niezbędne w największych ilościach. Na szczycie natomiast to, co jest potrzebne dla zdrowia, ale w niewielkich dawkach.

Aktualna piramida jest przygotowywana w Polsce przez warszawski Instytut Żywności i Żywienia na podstawie zaleceń lekarzy i dietetyków.

Co musi się znaleźć w prawidłowo zbudowanej diecie?

Aktualna piramida żywienia zakłada połączenie diety i aktywności fizycznej. U jej podstaw bowiem znajdują się rozmaite formy ćwiczeń. Nie musi być to jednak zawodowe uprawianie sportu. Zawsze da się bowiem znaleźć rodzaj aktywności dopasowany do indywidualnych potrzeb i możliwości, jak choćby spacery lub jazda na rowerze. Szczególnie ważna jest jednak systematyczność.

W przypadku produktów spożywczych na dole piramidy znalazły się warzywa i owoce, które powinno się spożywać w największych ilościach (5 porcji warzyw i owoców) każdego dnia. Warto sięgać po ekologiczną żywność od sprawdzonych dostawców. Dotyczy to zarówno świeżych produktów, jak i suszonych warzyw i owoców, które warto pozyskiwać u zaufanych sprzedawców, jak choćby SklepAgnex.pl. Daje to pewność, że do ich wytworzenia nie stosowano pestycydów, innych środków ochrony roślin, a każdy z produktów jest wolny od GMO.

Na kolejnych piętrach piramidy znajdują się produkty zbożowe – w tym również pełnoziarniste pieczywo, makarony, kasze i ryże, stanowiące cenne źródło błonnika i minerałów. Powyżej nich umieszczono nabiał, pełen wartościowego białka.

Niemal na samym szczycie pojawia się chude mięso i ryby, nad którymi występują już tylko wartościowe, nienasycone tłuszcze, w tym oliwa z oliwek lub olej rzepakowy, orzechy i pestki, które są ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie można ich jednak spożywać w zbyt ilościach.

Czym jest Talerz Zdrowia?

Oprócz piramidy żywienia powstało też inne graficzne przedstawienie zasad prawidłowego komponowania całodziennego jadłospisu.

Jest to tak zwany Talerz Zdrowia, na którym pojawiają się wszystkie opisane powyżej kategorie produktów. Wielkość wycinków koła wskazuje zapotrzebowanie na konkretne grupy artykułów spożywczych. W centrum wykresu umieszczono wodę, która stanowi równie ważny element zdrowej diety.

Zdrowie a prawidłowe żywienie

Aby cieszyć się dobrą kondycją zdrowotną, trzeba zadbać o prawidłowe zbudowanie posiłków, które muszą być bogate we wszystkie potrzebne substancje odżywcze.

Piramida żywienia i Talerz Zdrowia dają praktyczne wskazówki dla lepszego planowania codziennych zakupów oraz dbania o zdrowie. Warto zatem z nich korzystać i wyrobić sobie prawidłowe nawyki żywieniowe dla dobrej formy całej rodziny.

Rezonans magnetyczny kręgosłupa – jak wygląda i czemu służy?

0
rezonans magnetyczny kręgosłupa

Rezonans magnetyczny kręgosłupa (ang. MRI) pozwala przyjrzeć się wszystkim elementom kręgosłupa. Jest metodą nieinwazyjną i w pełni bezpieczną. Jakie są wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego kręgosłupa? Ile trwa to badanie, jak przebiega i jak się do niego przygotować?

Na czym polega badanie MRI?

Rezonans magnetyczny kręgosłupa (ang. Magnetic Resonance Imaging, MRI) to metoda wykorzystująca fale radiowe i siła pola magnetycznego. Jądra atomów układają się równolegle do pola magnetycznego. Fale radiowe po zetknięciu się z tkanką odbijają się od niej i wracają do urządzenia. Wynik pojawia się na komputerze w postaci graficznego zobrazowania fal o różnym zakresie. Umożliwia oględziny wszystkich fragmentów kręgosłupa włącznie z wnętrzem rdzenia kręgowego. Dzięki MRI lekarz może wykryć zaistniałe zmiany chorobowe, w tym nowotwory.

W MRI kręgosłupa wykorzystywane są

Rezonansowi magnetycznemu poddane mogą zostać różne odcinki kręgosłupa:

  • kręgosłup piersiowy lub kanału kręgowy na tym poziomie
  • kręgosłupa szyjny lub kanał kręgowy na tym poziomie
  • stawy krzyżowo-biodrowe,
  • kręgosłup lędźwiowy lub kanału kręgowego na tym poziomie
  • cały kręgosłup.

Wskazaniami do wykonania rezonansu kręgosłupa są choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, urazy, stwardnienie rozsiane, wady wrodzone np. rozszczep kręgosłupa i nowotwory złośliwe. Często wykonywany jest w celu oceny dyskopatii – degeneracji krążków międzykręgowych. Kręgosłup nie radzi sobie wówczas z nadmiernymi przeciążeniami, co powoduje przewlekły, intensywny ból. Wówczas skierowanie na MRI będzie jedną z pierwszych rzeczy, jakie zaleci lekarz ortopeda. Warszawa to miasto, w którym taką usługę można wykonać bez oczekiwania i w komfortowych warunkach.

W jaki sposób przebiega rezonans magnetyczny kręgosłupa?

Badanie jest bezbolesne i nie pozostawia żadnych skutków ubocznych. Trwa zazwyczaj od kilkunastu minut do pół godziny. Pacjent kładzie się na płaskiej powierzchni i zostaje wsunięty do wnętrza skanera. Ze względu na charakter badania, nie można mieć na sobie żadnych przedmiotów z elementami metalowymi. Z tego powodu rozrusznik serca, neurostymulator czy pompa insulinowa stanowią silne przeciwwskazanie do badania.

Rezonans magnetyczny wykonuje się często z dożylnym podaniem środka kontrastującego. Daje to dokładniejszy obraz struktur anatomicznych i umożliwia trafniejszą diagnozę. Wówczas pacjent powinien przebadać krew pod kątem poziomu kreatyniny. Wynika to z konieczności oceny stanu nerek, których dysfunkcja uniemożliwia wydalenie kontrastu, a więc i sam rezonans.

Kto jest narażony na wysiłkowy ból głowy? 

0
migrena

Wysiłkowy ból głowy jest to dolegliwość bólowa, która pojawia się po wysiłku fizycznym. Jest to ból o charakterze pierwotnym lub wtórnym. Czas jego trwania jest bardzo zróżnicowana, podobnie jak objawy towarzyszące. Leczenie wysiłkowego bólu głowy może wymagać zarówno leczenia choroby towarzyszącej jak i stosowania niesterydowych leków przeciwzapalnych. Czym dokładnie jest wysiłkowy ból głowy? Jakie są jego przyczyny? Jakie objawy mu towarzyszą? Jesteście ciekawi? Zaczynamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/wysilkowy-bol-glowy-kto-jest-narazony-czy-mozna-mu-zapobiec/ 

Czym jest wysiłkowy ból głowy? 

Jest to ból, który pojawia się po intensywnym wysiłku fizycznym. Zazwyczaj Pojawia się on po aktywnościach takich jak: pływalnię, kajakarstwo, bieganie, tenis ziemny, a także podnoszenie ciężarów kropka może pojawić się w określonych warunkach pogodowych, w szczególności u osób, które są obciążone rodzinnie występowanie migreny. Pierwotny wysiłkowy ból głowy nie jest kojarzony zespół występowaniem żadnej choroby. Natomiast ból wtórny towarzyszy innym schorzeniom. 

Jakie są przyczyny wysiłkowego bólu głowy? 

Czynniki, które zwiększają pojawienie się wysiłkowego bólu głowy są bardzo zróżnicowane. Z pewnością w spore znaczenie mają warunki klimatyczne. Wysiłkowy ból głowy pojawia się podczas treningu przy wysokiej temperaturze i wilgotności powietrza, a także na dużej wysokości. Wystąpienie wysiłkowego bólu głowy kojarzy się ponadto z brakiem rozgrzewki przed treningiem. W przypadku wtórnych bólów, przyczyną mogą być schorzenia takie jak: zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie tętnicze, migrena, uraz głowy, choroba niedokrwienna serca, stany zapalne zatok, tętniak mózgu, krwotok podpajęczynówka lub krwotok śródmózgowy. 

Objawy wysiłkowego bólu głowy 

Taki ból posiada charakter jednostronny, chociaż może występować też obustronnie. Ból ten jest pulsujący, a jego najczęstsza lokalizacja to czoła oraz okolica potyliczna. Pierwotne bóle narastają stopniowo oraz mogą utrzymywać się od kilku minut do nawet 48 godzin. Bóle wtórne trwają zazwyczaj od 24 godzin do nawet kilkunastu dni. Pojawiają się również objawy takie jak nudności i wymioty, a także zaburzenia widzenia, sztywność karku oraz w niektórych przypadkach utrata przytomności. 

Zobacz też: http://www.lekarzzakaznik.pl/przyczyny-i-objawy-klasterowego-bolu-glowy/

TABLETKI ODCHUDZAJĄCE NA RECEPTĘ, KTÓRE MUSISZ POZNAĆ

0
TABLETKI ODCHUDZAJĄCE NA RECEPTĘ

Odchudzanie i dbanie o prawidłową masę ciała jest tematem, który spędza sen z powiek. Czasami przechodzi się na dietę ze względów estetycznych, bo chcemy po prostu lepiej wyglądać i czuć się swobodnie we własnym ciele. Występują też sytuację, kiedy przechodzi się przez kuracje odchudzające głównie z powodów zdrowotnych. Otyłość w XXI wieku jest bardzo popularną dolegliwością. To choroba przewlekła, jednak da się ją leczyć, ale praca nad poprawieniem swojej kondycji zdrowotnej czasami może okazać się niezwykle trudna i kosztująca wielu wyrzeczeń.

Na powstanie tej niezwykle groźnej choroby składa się wiele czynników psychicznych, hormonalnych i genetycznych. Nieodpowiednia dieta w połączeniu z brakiem aktywności fizycznej też może być przyczyną otyłości. Należy pamiętać, że każda osoba zmagająca się z tym problemem powinna leczyć się metodami dostosowanymi do jej organizmu, oczywiście po uprzedniej diagnostyce. Metod na zgubienie zbędnej masy ciała jest wiele. Najczęściej poleca się diety, w których występuje deficyt kaloryczny, jednak w zaawansowanych stadiach otyłości leczy się ją farmakologicznie.

Tabletki na odchudzanie na receptę mają na celu wspieranie redukowania tkanki tłuszczowej i działają przez składniki, które w sobie zawierają. Pierwsze z  nich pozbawiają apetytu, zmniejszają głód, powodując uczucie sytości oraz niwelują chęć podjadania między posiłkami. Tabletki tego rodzaju zawierają w sobie bupropion i naltrekson, które działają na ośrodkowy układ nerwowy, czyli na układ nagrody w mózgu. Dzięki tym substancjom jedzenie nie cieszy już tak bardzo i przestaje być przyjemnością. Nawet nie rozładowuje stresu i napięcia. Jedzenie przestaje być nagrodą, bo tabletki z chlorkiem bupropionu i chlorkiem naltreksonu oddziałują na ośrodki głodu i je osłabiają, jednocześnie wzmacniając poczucie sytości. Dodatkowo przyśpieszają termogenezę, która jest procesem zachodzącym w organizmie człowieka. Polega na wytworzeniu takiej ilości ciepła, żeby ciało utrzymywało odpowiednią temperaturę. Ten proces nasila się, kiedy spożyjemy pokarm, czy też będziemy uprawiać aktywność fizyczną. Takie tabletki są idealne dla osób, które ciągle czują się głodne i chcą z tym walczyć.

Kolejny rodzaj tabletek to takie, które zmniejszają wchłanianie tłuszczów z przewodu pokarmowego, przez co ilość dostarczonych kalorii jest niższa. Inhibinatory wstrzymują szybkość reakcji chemicznej, więc orlistat zaburza rozbijanie się większych cząstek tłuszczu na małe, które są łatwo przyswajalne. Dodatkowo wykorzystywanie energii z tłuszczów przez organizm jest utrudnione. Dzięki orlistatowi energia pochodząca z tłuszczów jest redukowana o mniej więcej 30%. Ten lek powinno się stosować z dietą o stosunkowo małej kaloryczności, ale bogatą owoce i warzywa, które dostarczają do organizmu wielu witamin, bo właśnie orlistat może również zaburzać wchłanianie się witamin, które rozpuszczalne są w tłuszczach. Do tej grupy należą witaminy A, D, E i K. Wskazana jest też suplementacja preparatami wielowitaminowymi, ale po uzgodnieniu tej kwestii z lekarzem.

Źródło: https://dietetyk.edu.pl/skuteczne-tabletki-na-odchudzanie/

Ostatnim rodzajem preparatów na odchudzanie dostępnych na receptę są leki, zawierające liraglutyd. Stosowane są w celu poprawy kontroli glikemii przez zmniejszenie stężenia glukozy we krwi. W procesie odchudzania ich kluczowa rola polega na kontroli spożycia pokarmu i regulację poczucia łaknienia. To dzieje się dzięki aktywacji receptora GLP-1 w obszarach mózgu, które odpowiadają za między innymi zwiększenie poczucie sytości. Powoduje to ograniczenie potrzeby ciągłego jedzenia i w efekcie chudniemy przez dostarczanie mniejszej ilości kalorii.

Należy mieć na uwadze, że wymienione wyżej leki powinny stosować osoby otyłe, których BMI przekracza 30kg/m2, a ich zażywanie musi być uzgodnione z lekarzem. Mogą one też przynieść niepożądane skutki, jednak nie można bać się walczyć z chorobą, która często jest ogromnym obciążeniem psychicznym. Warto próbować nowych metod leczenia, jeśli są one dla nas wskazane.

Maseczki FFP3 – co to takiego?

0
Maseczki FFP3

Aktualnie rynek zasypywany jest olbrzymią ilością zróżnicowanych maseczek. Wszyscy je nosimy, ale mało kto z nas tak naprawdę się na nich zna, dlatego zwykle kupujemy po prostu te najtańsze maseczki albo sięgamy po te, które akurat rzucą nam się w oczy na zakupach. To błąd. Skoro już maseczka stała się nieodłącznym i stałym elementem każdego naszego stroju, powinniśmy zadbać o to, by rzeczywiście jak najlepiej zabezpieczała ona nasz organizm przed zanieczyszczeniami, wirusami, bakteriami i innymi drobnoustrojami.

Problem nietrzymania moczu – co można w tej sprawie zrobić?

0
Problem nietrzymania moczu

Problem nietrzymania moczu dotyczy nie tylko osób w podeszłym wieku. Zdarzyć się może w zasadzie każdemu, zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Nietrzymanie moczu może być odczuwane jako bardzo krępująca, a nawet kompromitująca dolegliwość. Z tego powodu utrudnia ona codzienne życie i sprawia, że osoba borykająca się z tym problemem może odczuwać wstyd i unikać kontaktów z innymi ludźmi. Na szczęście nietrzymanie moczu można skutecznie leczyć, a przed leczeniem i w jego trakcie stosować środki zapobiegające przykrym niespodziankom. Dowiedz się więcej na ten temat.

Problem nietrzymania moczu – jakie są jego przyczyny?

Problem nietrzymania moczu może pojawić się w każdym wieku, niezależnie od płci. Nietrzymanie moczu może mieć charakter wysiłkowy, naglący lub mieszany.  Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest spowodowane przez osłabienie siły mięśni Kegla. To te właśnie mięśnie odpowiadają za możliwość powstrzymania strumienia moczu. Jeśli są dostatecznie wzmocnione, nie pojawia się problem mimowolnego popuszczania moczu. Mięśnie Kegla mogą ulec osłabieniu z wielu przyczyn. Jedną z nich jest wiek i postępujące wraz z nim naturalne wiotczenie mięśni, inne to zażywane leki, ciąża, poród oraz zabiegi operacyjne, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn (chirurgiczne usunięcie prostaty).

Naglące nietrzymanie moczu to najczęściej skutek zapalenia pęcherza. Staje się on wówczas nadreaktywny i czujemy wzmożone parcie na pęcherz oraz potrzebę natychmiastowego oddania moczu. Przyczyną takiego stanu może być też ciąża i powiększanie się macicy, która zaczyna napierać na pęcherz i inne organy wewnętrzne.

Przyczyną nietrzymania moczu może być też nadwaga i nieodpowiednia dieta (picie dużych ilości kawy, herbaty i alkoholu, jedzenie ostrych potraw).

Problem nietrzymania moczu – metody leczenia

Wysiłkowe nietrzymanie moczu leczy się poprzez ćwiczenia mięśni Kegla. Polegają one na naprzemiennym zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy. Ćwiczyć można wszędzie, także w domu. Panie stosować mogą w tym celu specjalne kulki dopochwowe i pesary.

Terapia wysiłkowego nietrzymania moczu polega także na elektrostymulacji mięśni Kegla. Możliwe jest też leczenie operacyjne – daje ono bardzo dobre i długotrwałe efekty.

Naglące nietrzymanie moczu leczy się, przede wszystkim lecząc przyczynę (zapalenie pęcherza), wprowadzany jest też trening pęcherza prowadzący do zmniejszenia jego nadreaktywności.

Jak radzić sobie z problemem nietrzymania moczu, zanim zadziała terapia?

Dla osób z problemem nietrzymania moczu przeznaczona jest cała gama produktów higienicznych. Jeśli dolegliwość nie jest bardzo nasilona, wystarczą podpaski lub wkładki higieniczne TENA na nietrzymanie moczu. Przy cięższej postaci nietrzymania moczu odpowiednie będą majtki chłonne oraz pieluchomajtki TENA. Mają one różne rozmiary i są przeznaczone tak dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Na noc i przy najcięższych postaciach nietrzymania moczu sprawdzą się pampersy i pieluchy dla dorosłych TENA.

ZOBACZ TEŻ