Suplementy przy nadciśnieniu – czego trzeba unikać

0
suplementy na ciśnienie

Jeśli nie zdajesz sobie sprawy z tego, iż tak bardzo wiele osób zmaga się z kłopotem, którym jest nadciśnienie tętnicze. Obecnie kłopot tenże spotyka, blisko 1 miliarda osób na całym globie. Mnóstwo osób nie wie chociażby, iż zmaga się z ową chorobą, bo niezwykle powszechnie nadciśnienie tętnicze przebiega bezobjawowo. Dolegliwość ta jest tak przebiegła, przyspiesza rozwój miażdżycy w naczyniach krwionośnych, co może skutkować dolegliwościami serca naczyń mózgowych, nerek, i wielu innych powikłań. Światowa Organizacja Zdrowia podała, iż dolegliwości dotyczącego nadciśnienia tętniczego, a też jego powikłania, są w pierwszej dziesiątce etiologii umierania ludzi na całym wiecie. Zatem bardzo istotne jest toż, aby podejmować wszystkie działania, które dadzą nam zmniejszenie ciśnienia tętniczego.

Suplementy diety obniżające ciśnienie tętnicze

Tran rybi

Tran rybi, miany być może, jako koncentrat kwasów tłuszczowych omega-3. Związku te niezwykle bardzo działają na swój organizm od strony biologicznej, a chociażby znajduje się, iż one leczniczo oddziałują na wszystek nasz organizm. Warto wiedzieć, iż skład tranu jest całkiem odmienny, aniżeli skład innych olei roślinnych, w których spotyka się niezwykle wielu kwasu ALA (alfa-linolenowego). Warto wiedzieć, iż nie jest on nam naprawdę niezbędny, jak właśnie kwasy tłuszczowe omega-3 dominujące w tranie – kwas dokozaheksanowy (DHA) i kwas eikozapentanowy (EPA). Niestety, nasz organizm niezwykle słabo przekształca ALA w kolejne kwasy tłuszczowe omega-3, więc właśnie tran i świeże ryby są zdecydowanie najłatwiejszym oraz zupełnie naturalnym ich źródłem. Analizowania prowadzone przez naukowców stwierdzają, iż efekt na ciśnienie tętnicze w wypadku suplementów z tranem zależy od ilości. Powyżej 3g dziennie, efekt obniżenia ciśnienia zaczyna być widoczny. Tran, a nie jest naprawdę skuteczny, jeśli idzie o osoby, jakie nie zmagają się z kłopotem nadciśnienia.
Jak podał Journal of Hypertension w pracy z 2002r. Lub tran ma jakieś efekty uboczne? Zostało wykonanych mnóstwo badań, jednak nie wykryto żadnych szkodliwych działań, jednakże zawsze osoby przyjmujące tran mówią, iż najgorszy jest jego smak, ale nie jest to kłopotu, bo obecnie możemy nabyć tran w paru smakach.

jakie suplementy na dobre ciśnienie krwi

Koenzym Q-10

Koenzym Q-10 może być uznawany jako prawdziwa rewolucja w leczeniu nadciśnienia. Po 4 miesiącach suplementacji, aż 51% uczestników mogło ograniczyć ilość, czy zupełnie odstawić środki przeciwko nadciśnieniu, a wydolność ich serca zdecydowanie się poprawiła, jak stosuje Molecular Aspects of Medicine. Nowszy przegląd badań klinicznych opublikowany w Biofactors w 2003r. informuje, iż za pomocą tego suplementu udaje się obniżyć wartość ciśnienia tętniczego skurczowego o 16 mmHg, a rozkurczowego o 10 mmHg. Koenzym Q-10 jest pozbawiony efektów ubocznych, oraz wedle autorów może wspomagać leczenie nadciśnienia w powiązaniu ze standardowymi środkami. Prawdopodobnie natomiast, pozytywne efekty koenzymu Q-10 ważne są tylko o tychże osób, jakie są braki tego elementu.

Badanie ciśnienia krwi w warunkach domowych

0

Badanie ciśnienia krwi najlepiej jest wykonywać regularnie, szczególnie wtedy, kiedy z naszym ciśnieniem zdarzają się problemy. Na szczęście nie każdy taki pomiar należy robić w gabinecie lekarza pod czujnym okiem specjalisty. Swoje ciśnienie krwi możemy z powodzeniem monitorować w warunkach domowych, pod warunkiem, że posiadamy do tego odpowiedni sprzęt (najłatwiejsze w obsłudze i dokładne w swoich pomiarach są ciśnieniomierze naramienne Intec). Oczywiście, aby pomiary te były miarodajne, należy zastosować się do poniższych zasad i warunków.

Wskazówki dotyczące badania własnego ciśnienia krwi

Istnieją pewne czynniki, które mogą powodować przejściowe podwyższenie ciśnienia krwi. Aby wyniki badania były miarodajne, należy wystrzegać się wszelkich sytuacji oraz środków, które mogą podwyższyć ciśnienie. Do najpopularniejszych czynników wpływających na ciśnienie krwi należą:

 1. Stres. Przed zbadaniem sobie ciśnienia należy się uspokoić. Jeżeli dzień jest wyjątkowo stresujący i nerwy nie przechodzą, lepiej zaczekać na spokojniejszy moment – inaczej badanie nie ma po prostu sensu.
 2. Palenie. Nie należy palić tytoniu przez co najmniej pół godziny przed badaniem. Tyczy się to również zażywania tabaki.
 3. Zimne temperatury. Niekomfortowa temperatura może znacznie wpłynąć na wynik badania. Ciśnienie krwi powinniśmy mierzyć w temperaturze pokojowej.
 4. Aktywność fizyczna. Przez co najmniej pół godziny przed badaniem nie można podejmować wysiłku fizycznego.
 5. Kofeina. Nie można również pić kawy (ani innych napojów zawierających kofeinę, takich jak cola czy energetyki) przez pół godziny przed badaniem (a najlepiej nie pić ich przed pomiarem wcale).
 6. Niektóre leki mogą podwyższać ciśnienie i przez to zakłamywać wyniki testów. W tym temacie należy skonsultować się z lekarzem.
 7. Najlepiej być na czczo. Oczywiście, pusty żołądek może być dość trudnym warunkiem do spełnienia, zwłaszcza jeżeli wykonujemy kilka pomiarów dziennie, dlatego wystarczy się nie przejadać i na krótko przed badaniem ciśnienia niczego nie jeść.

Po przyjrzeniu się tej liście nietrudno jest wpaść na prosty wniosek – wszystkie te warunki najłatwiej spełnić rano, niedługo po przebudzeniu. I rzeczywiście – właśnie ten moment dnia lekarze określają jako najlepszy na badanie sobie ciśnienia tętniczego krwi. Elektroniczne ciśnieniomierze naramienne Intec są tutaj świetnym wyborem – lekkie i intuicyjne w obsłudze, doskonale sprawdzą się w porannych badaniach i można je bez problemu przechowywać w szafeczkach nocnych.

Przed badaniem ciśnienia należy się wyciszyć oraz odpoczywać przez około pięciu do dziesięciu minut, z ręką położoną na stole na wysokości serca i dłonią skierowaną do góry. Dobrze jest też opróżnić przed tym dokładnie pęcherz. Przepełniony może mieć wpływ na wyniki testów. Następnie należy postępować zgodnie z instrukcją dołączoną do urządzenia. Elektroniczne ciśnieniomierze naramienne Intec zrobią całą resztę automatycznie – od napompowania rękawa aż po podanie wyników testu. Wyniki badania należy skrzętnie zapisywać w osobnym zeszycie, wraz z datą i godziną testu.

Na koniec jedna ważna uwaga – możliwość domowych pomiarów ciśnienia nie wyklucza całkowicie konieczności odbycia od czasu do czasu wizyty u lekarza. Nawet jeżeli wyniki pomiarów nie dają powodu do niepokoju, należy co najmniej raz w roku pojawić się w gabinecie swojego lekarza ze swoim ciśnieniomierzem w celu sprawdzenia, czy urządzenie działa poprawnie i czy nie przekłamuje wyników.

Nie uwierzysz, co może stać się z sercem po trzydziestce…

0

Zawsze uważałem, że problemy z układem krążenia dotyczą osób w wieku mojej babci. Szybko jednak musiałem skonfrontować swoje spostrzeżenia z rzeczywistością, gdy cztery dni po trzydziestych urodzinach wylądowałem na szpitalnym oddziale ratunkowym z silnym bólem w klatce piersiowej.

Narzeczona ostrzegała mnie, że mój tryb życia kiedyś źle się skończy. Faktycznie, gdy myślę o tym teraz, miałbym sobie sporo do zarzucenia. Liczba godzin snu codziennie oscylowała raczej wokół szóstki niż zalecanej ósemki, śniadanie wprawdzie zjadałem, ale na lunchach najczęściej lądowałem w popularnych fast-foodach, czasem też kupowałem po drodze bagietki i drożdżówki w piekarni. Od dwudziestego trzeciego roku życia pracowałem w korporacji; szybko wspiąłem się na szczyt, ale oczywiście spędzałem w pracy więcej czasu, niż bym chciał. Siedzący tryb życia szybko dał o sobie znać. Wprawdzie udało mi się zgadać z kumplem na sesje tenisa dwa razy w tygodniu, ale po pierwszych sześciu miesiącach zapał zniknął, a my znów wieczory spędzaliśmy przy piwie i chipsach.

Dzień, w którym miałem wylądować szpitalu, już od samego rana zapowiadał się źle. W środku nocy obudziły mnie okropne duszności. Wstałem, żeby sięgnąć po wodę i trochę przewietrzyć się na balkonie. Po kilkunastu minutach przeszło, ale nadal czułem się niezbyt dobrze. Gdy rano poszedłem do pracy, okazało się, że zamówienie od klienta nie przeszło do bazy danych i mieliśmy w związku z tym ogromny problem. Nieźle się zestresowałem, a dodatkowo sporo biegałam między piętrami, załatwiając poszczególne sprawy. W pewnym momencie poczułem straszny ból w sercu. Zatrzymałem się na chwilę i zacząłem oddychać głęboko. Przeszło, ale tylko po to, by po pół godzinie wrócić ze zdwojoną siłą. Serce bolało mnie tak bardzo, że omal się nie przewróciłem. Znajomi widząc, w jakim jestem stanie, natychmiast zadzwonili po karetkę.

Trudno opisać moje zdziwienie, gdy lekarz wyjaśnił mi, że przeszedłem zawał. Zawał w wieku trzydziestu lat? Brzmi jak opowiadanie fantasy, ale jednak to wydarzyło się naprawdę. Badanie elektrokardiografem wykazało, że serce nie jest w najlepszym stanie, dlatego lekarz dodatkowo zlecił użycie holtera. Wstyd się przyznać, ale nigdy nie słyszałem czym jest holter, ale lekarz wyjaśnił mi wszystko na bieżąco. To urządzenie, które monitoruje pracę serca przez dwadzieścia cztery godziny, podczas gdy my wykonujemy normalne czynności. To ważne, by robić wszystko to, co zawsze, czyli np. iść do pracy, ćwiczyć, pójść na spacer czy też oglądać serial – holter EKG Aspel będzie w tym czasie monitorować zachowanie serca w różnych sytuacjach, zarówno bardziej spoczynkowych, jak i tych angażujących mięsień do zwiększonej pracy. Trochę się obawiałem, jak będzie wyglądać moja praca w biurze z holterem – lekarz pozwolił mi wrócić do codziennych obowiązków pod warunkiem, że nieco zmodyfikuję mój tryb życia. Ale jak chodzić z takim urządzeniem w pracy? Nie chciałem, by ludzie jeszcze bardziej wypytywali o mój stan zdrowia. Na szczęście okazało się, że holter jest na tyle mały, że spokojnie można go nosić przy sobie i dyskretnie schować tak, by nie rzucał się w oczy.  Elektrody prowadzące do holterów EKG Aspel przypina się wprawdzie do ciała, ale pod koszulką wcale ich nie widać, a więc faktycznie można zupełnie normalnie funkcjonować z tym urządzeniem.

Dwudziestoczterogodzinne badanie pokazało, że moje serce nadal bardzo szybko się męczy i muszę zacząć bardziej dbać o siebie. Zmieniłem dietę (to akurat głównie zasługa mojej narzeczonej) i zacząłem regularnie uprawiać sport (już nie tenis, ale basen też daje radę). Cieszę się, że trafiłem na specjalistów, którzy od razu potrafili mu pomóc. Po badaniu holterem EKG Aspel uświadomiłem sobie, że życie mam tylko jedno i jeśli mając trzydzieści lat jestem w tak kiepskim stanie fizycznym, to najwyższa pora coś z tym zrobić. Teraz czuję się lepiej, a powtórzone badania pokazały, że moje serce też powoli zaczyna odczuwać poprawę. Mam nadzieję, że wystarczy mi zapału do diety i aktywności fizycznej.

Autor: Mariusz Zakrzewski. Artykuł powstał dzięki uprzejmości przedstawiciela firmy Kredos.

Fit naleśniki – kilka pysznych przepisów na zdrowe naleśniki

0
fit naleśniki

Naleśniki i placki w wersji fit? Utrzymanie założeń diety bywa czasem nie lada wyzwaniem, któremu na pewno nie sprzyjają mało smaczne potrawy oraz nuda na talerzu. Zbyt wiele osób zapomina o tym, iż zdrowy sposób odżywiania nie wiąże się z koniecznością rezygnacji z atrakcyjnych potraw – takich jakim niewątpliwe są różnego rodzaju placki i naleśniki – trzeba tylko umiejętnie zabrać się za ich przygotowanie, a także odpowiednio zbilansować i wkomponować w menu. Każdy posiłek można przygotować w sposób mniej lub bardziej zgodny z zasadami zdrowego odżywiania, dotyczy to również placków i  naleśników, które uwielbiane są niemal przez wszystkich. Kojarzą się bowiem z przysmakami z dzieciństwa. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmodyfikowane wersje tych smakołyków wkomponować do zdrowego jadłospisu, w tym również ukierunkowanego na redukowanie tkanki tłuszczowej. Dowiedz się, ja zrobić naprawdę przepyszne fit naleśniki, które bez wątpienia bardzo posmakują nam, jak również wszystkim osobom, które nimi poczęstujemy. Poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych przepisów.

Fit naleśniki z mąki kokosowej

Składniki:

 • 200 ml mleka kokosowego,
 • 100 ml wody,
 • 100 gramów mąki kokosowej,
 • 3 jajka,
 • odrobina miodu,

Sposób przygotowania – Wszystkie składniki ciasta wymieszaj dokładnie ze sobą, Odstawić na pół godziny. Smażymy na delikatnie naoliwionej patelni do zarumienienia. Idealnie smakują ze świeżymi owocami i wiórkami kokosowymi.

naleśniki fit to zdrowa alternatywa

Fit wytrawne naleśniki z mąki razowej

Składniki na ciasto:

 • 200 gramów mąki razowej,
 • 2 jajka,
 • 250 ml mleka,
 • 250 ml wody gazowanej

Składniki na farsz:

 • 3 łyżki jogurtu naturalnego,
 • pół paczki świeżych liści szpinaku,
 • sparzony pomidor pokrojony w kostkę,
 • kilka małych kostek sera feta,

Sposób przygotowania- Połącz wszystkie składniki na ciasto. Odstawiamy na 30 minut. W tym czasie przygotowuj farsz. Na patelnie wrzuć liście szpinaku, pokrojonego w kostkę pomidora, kilka małych kostek sera feta. Wszystko ze sobą wymieszaj i dodaj jogurt naturalny. Na czystej patelni usmaż naleśniki, które później napełnij farszem.

Fit naleśniki z mąki kukurydzianej

Składniki na ciasto:

 • 150 ml mleka,
 • 50 ml wody gazowanej,
 • 1 jajko,
 • 70 gramów mąki kukurydzianej,
 • szczypta soli,

Sposób przygotowania- Wszystkie wyżej wymienione składniki zmieszaj do uzyskania jednolitej masy. Odstaw na 30 minut i smaż na patelni. Fit naleśniki z mąki kukurydzianej idealnie komponują się z białym twarogiem i owocami np. borówkami.

Fit sezamowe naleśniki z jagodami

Składniki:

 • 2 jaja
 • 2-3 łyżki zmielonego sezamu
 • 1 łyżka zmielonego siemienia lnianego
 • 30g odżywki białkowej waniliowej lub naturalnej
 • Jogurt naturalny
 • Pół szklanki jagód
 • Tłuszcz do smażenia

Przygotowanie- Jaja zmiksować razem z pozostałymi składnikami ( bez jagód i jogurtu naturalnego), a następnie wylać porcję ciasta na patelnię z rozgrzanym tłuszczem. Wysmażyć naleśniki z jednej i z drugiej strony, następnie przełożyć na talerz. Naleśnika złożyć w trójkąt, polać jogurtem (można dodać do niego odrobinę słodziku), a następnie posypać jagodami.

Jaka ilość alkoholu może prowadzić do śmierci?

0

Nie można z góry określić, jaka jest śmiertelna dawka alkoholu. Można natomiast przyjąć, że jeśli przekracza się granicę umiarkowanego spożycia alkoholu to wtedy granica zostaje przekroczona. Zwłaszcza, gdy ktoś rzeczywiście boryka się z uzależnieniem.

Co zrobić z niejadkiem w domu?

0

Mały niejadek to częsty problem w domu. Szczególnie, kiedy zamiast naturalnego mleka matki, dieta wzbogacona zostaje o kaszki dla niemowląt, biszkopty lub chrupki kukurydziane. Jednak nie zawsze musi tak być – niemowlęta i dzieci w okresie wczesnego dzieciństwa jedzą bardzo chętnie. Trzeba tylko wiedzieć czym i jak je karmić!

Olej, masło, oliwa – czym smarować pieczywo?

0
oliwa do pieczywa

Nienasycone kwasy tłuszczowe, zawarte w oleju z oliwki lub margarynie są substancjami, które jak wykazano mają zbawienny wpływ na ludzkie zdrowie. Dobroczynny wpływ tej diety na zdrowie znany jest od dawna. Dieta ta słynna jest z opóźniania procesów starzenia się i zapobiega skutkom cywilizacji, w tym tzw. chorobom cywilizacyjnym.

Czym smarować pieczywo?

Niektórzy dietetycy zalecają swoim pacjentom aby zamiast masła, pieczywo polewali olejem roślinnym albo oliwą. Tak jak w przypadku oleju kokosowego to dobry pomysł, ale przy tym wyborze trzeba zwrócić uwagę na jakość zakupionej oliwy albo oleju roślinnego. Do sałatek i do pieczywa najlepiej nadaje się naturalna oliwa z oliwek , ekstra virgin, albo tłoczona na zimno.

Długołańcuchowe kwasy omega-3 zawarte w kwasach tłuszczowych nienasyconych maja antyarytmiczny wpływ na komórki serca. Hamują one agregację płytek krwi, oraz tworzenie skrzepów i stabilizują blaszki miażdżycowe. Oprócz tego kwasy omega-3 mają pozytywny wpływ na wtórną prewencje chorób układu krążenia, gdyż zmniejszają one wskaźnik ogólnej umieralności oraz umieralności z powodu chorób układu krążenia i wskaźnik nagłych zgonów. Wykazują one działanie antynowotworowe i są niezbędne w prawidłowym rozwoju mózgu u niemowląt (dlatego są dodawane do mieszanek dla dzieci).

masło do pieczywa czy oliwa

Masło zawiera większe ilości kwasów nasyconych. Z drugiej strony margaryna zawiera ich mniejsze ilości, gdy zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych w margarynie przewyższa ich ilość w maśle. Wbrew ogólnym opiniom, margaryna zawiera tyle samo albo więcej tłuszczu niż masło. Dlatego przed zakupem tych produktów należy porównać zawartość tłuszczu w omawianych produktach.

Głównym elementem diety śródziemnomorskiej są oleje roślinne, np. olej z lnu złocistego, który zawieraj wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, lub olej z lnu złocistego iż ogórecznika lekarskiego, które zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6 oraz omega-9. Jak już wspomniano olejami można posmarować chleb lub bułkę.

Atutem masła w porównaniu do margaryny i olejów jest większa zawartość witamin, które są rozpuszczalne w tłuszczach, w tym takich jak: A albo D. Margaryny wzbogacane są w podane powyżej witaminy i dodatkowo w witaminę E.

Dawniej proces produkcji margaryn opierał się na technologii, która była powodem powstawania większych ilości kwasów tłuszczowych “trans”. Kwasy tłuszczowe w tej konfiguracji mają zbliżone działanie do kwasów tłuszczowych nasyconych, a więc:

 1. podnoszą poziom cholesterolu całkowitego i LDL, dlatego mogą przyczynić się do rozwoju miażdżycy
 2. mogą być powodem niskiej urodzeniowej masy niemowląt
 3. negatywnie wpływać na funkcjonowanie układu immunologicznego

Istnieją różne poparte doświadczalnie dowody mówiące o tym, że kwasy tłuszczowe omega-3 obniżają podwyższony poziom trójglicerydów we krwi. Skuteczność kwasów omega-3 w tym zakresie zależy od spożywanych ilości, zaś dzienne spożywanie, w ilości powyżej 4 g może doprowadzić do redukcji stężenia trójglicerydów o 25-40%. Spożycie w takiej ilości jest zgodne z zaleceniami Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego z roku. 2003 .

Suszone śliwki – czy odchudzają? Sprawdzamy!

0
suszone śliwki

Suszone owoce nie kojarzą się z dietetyczną przekąską. Przeciwnie – przez całe lata uchodziły za naładowaną cukrem bombę kaloryczną mogącą storpedować wszystkie wysiłki walczących o szczupłą sylwetkę. Okazuje się jednak, że nawet podczas odchudzania można bez wyrzutów sumienia rozkoszować się smakiem suszonych śliwek i jeszcze gubić przy tym kilogramy. Jak to możliwe? Jak wiadomo, samo włączenie suszonych śliwek do dotychczasowego menu nie sprawi, że z dnia na dzień nadprogramowe kilogramy wyparują. Aby skutecznie chudnąć z tą owocową pomocą należy przede wszystkim zjadać je w umiarkowanych ilościach. Obowiązkowo rezygnując przy tym ze słodyczy czy chipsów. Najlepiej wybierać śliwki niesiarkowane, suszone w sposób naturalny. Bez dodatku cukru (znalezienie takich nie powinno być problemem) i sztucznych dodatków. Dobrą opcją jest zaopatrywanie się w nie u sprawdzonych dostawców, na wagę. Każdą zakupioną partię należy opłukać na sicie, żeby pozbyć się ewentualnych zanieczyszczeń (zwłaszcza jeśli były kupowane „luzem”) czy substancji konserwujących. Każda z monodiet, czyli jadłospisów opartych na jednym składniku koniec końców szkodzi zdrowiu. Dlatego objadanie się wyłącznie suszonymi śliwkami i serwowanie ich do wszystkiego z pominięciem innych zdrowych dodatków na pewno nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Co innego, jeśli będziemy traktować te owoce jako fit przekąskę. Zamiennik sklepowych słodyczy i spożywać je w umiarkowanych ilościach. Zwłaszcza, że na ogół są dobrze tolerowane przez ludzki organizm. Suszone śliwki mogą wydawać się kaloryczne. Co za tym idzie tuczące. Zwłaszcza, że w 100g produktu znajduje się 200 kcal.  Cała „sztuczka” polega na wysokiej zawartości pektyn i błonnika. Dzięki czemu bardzo szybko, bo po zjedzeniu zaledwie kilku sztuk pojawia się uczucie sytości, jakiego nie zapewnią żadne słodycze. Ponadto, te owoce skutecznie zaspokajają apetyt na łakocie. Dbają też o prawidłowe funkcjonowanie i higienę układu pokarmowego. Co również wspiera proces odchudzania – regularne spożywanie suszonych śliwek sprawnie podkręca metabolizm, chroni jelita, ułatwia wypróżnianie się i działa lekko przeczyszczająco. Jednak największą zaletą suszonych śliwek jest obecność pokaźnych ilości przeciwutleniaczy. Żaden inny produkt spożywczy nie zawiera ich w tak dużej dawce, dlatego włączając te smakołyki do diety możemy zyskać znacznie więcej niż szczupłą sylwetkę. Przeciwutleniacze skutecznie rozprawiają się z wolnymi rodnikami. To oznacza, że wykazują silne właściwości antynowotworowe oraz przeciwstarzeniowe. Wspomagają też pracę serca i zapobiegają schorzeniom kardiologicznym. Jak wszystkie inne suszone owoce – przyjemnie rozgrzewają. Aby w pełni korzystać z tych dobrodziejskich właściwości można nawet ugotować z nich tradycyjny kompot.

właściwości suszonych śliwek - co w sobie mają suszone owoce

Nie jest to trudne!

Kompot śliwkowy

 • Przepłukane suszone śliwki moczymy przez noc w garnku, rano zagotowujemy je (w tej samej wodzie) z dodatkiem goździków, cynamonu (najlepiej w całości). Opcjonalnie z kawałkiem laski wanilii czy szczyptą kardamonu. Pod koniec gotowania dodajemy odrobinę miodu i plaster cytryny ze skórką, aby oddała aromat. Po ugotowaniu odcedzamy całość (usuwamy goździki, cynamon i cytrynę) i studzimy kompot.

Natomiast domowe cukierki „śliwka w czekoladzie” to pyszna, zdrowsza i o wiele tańsza alternatywa dla tych kupowanych.

Domowe śliwki w czekoladzie

 • 10 suszonych śliwek
 • tabliczka gorzkiej czekolady

Śliwki moczymy w ciepłej wodzie około 2 godzin. Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Namoczone i osuszone śliwki nabijamy na ostre patyczki do szaszłyków (lub wykałaczki). Po czym zanurzamy w płynnej czekoladzie, pozwalając, by jej nadmiar spłynął do naczynia. Studzimy śliwki (można je wyłożyć na talerz) i umieszczamy je w lodówce.

Czarny bez – właściwości i działanie

0
czarny bez

Napar z czarnego bzu najczęściej stosowany jest przy przeziębieniach i problemach trawiennych. Warto wiedzieć, że czarny bez działa też oczyszczająco i pielęgnująco, dlatego tak chętnie wykorzystywany jest w kosmetyce. Chociaż prawie wszystkie części czarnego bzu zawierają cenne dla lecznictwa i kosmetyki aktywne biologicznie związki, wykorzystuje się głównie jego kwiaty i owoce, w nich bowiem ich stężenie jest największe. Kwiaty czarnego bzu zawierają duże ilości flawonoidów, kwasów fenelowych i organicznych, a ponadto garbniki, olejek, śluzy, triterpeny, sterole i sole mineralne. W owocach zaś jest sporo glikozydów antocyjanowych, cukrów, pektyn, garbników, rzadkich kwasów organicznych (m.in. szikimowy), rutyny, a także witamin – C, z grupy B, prowitaminy A. Zarówno kwiaty, jak i owoce czarnego bzu można więc z pożytkiem zastosować dla zdrowia i urody.

Czarny bez reguluje trawienie i pracę nerek

Zarówno w kwiatach, jak i w owocach są związki mające korzystny wpływ na układ trawienny i moczowy. Przede wszystkim działają lekko przeczyszczająco i regulują trawienie, łagodzą wzdęcia i zgagę. Dodatkowo zaś mają działanie moczopędne. Dlatego przy skłonnościach do zaparć czy innych zaburzeń trawienia, a także problemach z nerkami i obrzękach warto regularnie popijać napar z kwiatów lub owoców. Świeże kwiaty można też dodawać do sałatek czy omletów, a z owoców sporządzać sok albo dżem.

Napar z czarnego bzu zwalcza przeziębienie i gorączkę

Napar z kwiatów lub sok z owoców to wszechstronny lek na przeziębienie. Ponieważ czarny bez działa silnie napotnie, szybko obniża podwyższoną temperaturę ciała. Ma właściwości wykrztuśne, więc ułatwia oczyszczenie oskrzeli z zalegającej w nich wydzieliny. Wzmacnia błony śluzowe dróg oddechowych i uszczelnia naczynka krwionośne, co ogranicza rozprzestrzenianie się chorobotwórczych drobnoustrojów. Łagodne działanie przeciwbólowe pomaga uporać się np. z bólem głowy i gardła często towarzyszącym przeziębieniu, a właściwości przeciwwirusowe i przeciwzapalne ułatwiają ostateczne pokonanie infekcji.

działanie czarnego bzu na nasz organizm

Olejek z czarnego bzu wygładza cellulit

Duża zawartość witaminy C, która wzmacnia tkankę łączną i wspomaga produkcję włókien kolagenowych, jest bardzo przydatna w walce z cellulitem. Dodatkowym wsparciem są przeciwzapalne flawonoidy i rutyna mające działanie uszczelniające naczynka włosowate i zwiększające elastyczność ich ścianek. Aby pozbyć się nierówności skóry, najlepiej jednocześnie stosować kąpiele z dodatkiem odwaru z owoców, pijać napar z kwiatów, ale przede wszystkim regularnie masować ciało olejkiem z czarnego bzu.

Łagodzące okłady z bzu pielęgnują skórę

Przeciwzapalne właściwości naparów i odwarów z czarnego bzu doskonale sprawdzają się w pielęgnacji skóry podrażnionej i zanieczyszczonej, z wągrami. Można używać ich do oczyszczających parówek czy łagodzących okładów. Dobrze jest po umyciu twarzy przetrzeć ją, niczym kosmetycznym tonikiem, np. letnim naparem z kwiatów.

Czarny bez ma właściwości oczyszczania z toksyn

Dzięki właściwościom napotnym, moczopędnym i przeczyszczającym przetwory z owoców czarnego bzu (napar, odwar, sok lub dżem – nie należy stosować owoców nieprzetworzonych, bo mogą podrażnić nerki) usuwają z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii oraz egzogenne toksyny. Są też pomocne w kuracjach odchudzających.

Krępujące problemy żołądkowe dzieci i dorosłych

0

Kto z nas nie zmagał się z uciążliwymi problemami żołądkowymi po świątecznym przejedzeniu, wakacyjnym grillu czy ognisku? Nasz organizm, przyzwyczajony do jedzenia w biegu niewielkich ilości pokarmu, ma problemy z trawieniem zbyt dużych ilości jedzenia dostarczanych w bardzo krótkim czasie. Również brak jakiejkolwiek aktywności działa niekorzystnie na metabolizm, co przekłada się na gorsze samopoczucie, ból, uczucie ciężkości i palenia w przełyku. 

ZOBACZ TEŻ