Oznaki alkoholizmu pod lupą

0
Oznaki alkoholizmu pod lupą

Alkoholizm jest bardzo podstępną chorobą, którą nie jest wcale tak łatwo wykryć we wczesnym etapie. Objawy mają często charakter subiektywny i nawet osoba uzależniona przez długi czas może nie zdawać sobie sprawy z tego, że utraciła kontrolę i popadła w nałóg. Co więcej, alkoholicy są w stanie przed długi czas kamuflować symptomy choroby, które bliscy zauważają dopiero w zaawansowanej fazie alkoholizmu. Nie mówiąc już o wypieraniu problemu i odmawianiu jakiejkolwiek pomocy. Jest to poważna choroba zagrażająca zdrowiu i nawet życiu, która wymaga leczenia. Im wcześniej alkoholizm zostanie rozpoznany, tym chory ma większe szanse na powrót do normalnego życia.

Rf mikroigłowy

0
Rf mikroigłowy

Urządzenie RF frakcyjny stanowi najnowocześniejszą technikę służącą do liftingu skóry, jaka działa na zasadzie fali radiowej. Co interesujące, urządzenie to łączy w sobie dwie najnowsze techniki stosowane przy nieoperacyjnym liftingu skóry. Pierwsza spośród nich to dokładnie sprawdzane Bi-polarne fale radiowe, tymczasem kolejna to mało inwazyjny system mikroigłowy (system mikronakłuwania). Dzięki narzędziom mającym RF frakcyjny, z dwiema głowicami możemy wykorzystać zarówno technikę inwazyjną, jak również nieinwazyjną.

Jak funkcjonuje RF frakcyjny mikroigłowy?

RF frakcyjny mikroigłowy funkcjonuje odmładzająco na skórę, ponieważ pobudza możliwości wzmacniające naszego organizmu. Przez równoczesne nakłuwanie skóry z ogrzewaniem jej za pomocą fali radiowej regenerujemy skórę do samoregeneracji.

Każdy spośród parametrów zabiegowych możemy dopasować do potrzeb konkretnej osoby, tak żeby rezultaty kuracji były błyskawicznie zauważalne natomiast tymże samym zadowalające. Dzięki frakcjonowaniu oraz fali radiowej, częściowo zniszczona forma tkanki jest zastępowana młodą oraz sprężystą strukturą o odpowiedniej budowie. Stąd właśnie zabiegi RF frakcyjny mikroigłowy zapewnia natychmiastowe i długie rezultaty odmładzania skóry.

Wykorzystanie Radiofrekwencji RF mikroigłowej
Radiofrekwencja mikroigłowa znajduje mnóstwo wykorzystań w medycynie estetycznej. Dzięki termoliftingowi można ukształtować owal twarzy, jaki z wiekiem traci własny kształt. Dzięki zabiegowi poprawia się gęstość skóry oraz jest napięcie. Zabieg Radiofrekwencji mikroigłowej 3D przeprowadzany profesjonalnym, aparatem do termoliftingu, w odpowiedni sposób usprawni stan skóry i jej miękkość.

Zanikają niewielkie zmarszczki w okolicy oczu, twarzy, szyi, dekoltu, poprawia się owal twarzy – policzki stają się rozciągliwe oraz nieco się unoszą odwracając mechanizm starzenia się twarzy. Radiofrekwencja mikroigłowa to dodatkowo świetny zabieg na pozbycie się szpecących blizn (także potrądzikowych) oraz przebarwień skóry. Zregenerowana skóra jest zdecydowanie delikatniejsza, odbudowana oraz pozbawiona oszpecających pozostałości po trądzikowych zmianach.

Na czym polega radiofrekwencja?
Urządzenie do radiofrekwencji przenosi energię radiową do głęboko umieszczonych warstwy skóry. Podczas zabiegu istotna jest analiza grubości leczonej skóry, żeby zmniejszyć działania szkodliwe w postaci poparzeń.

Głowice wysyłające fale zmieniają je w ciepło, w konsekwencji czego występuje nagrzanie tkanek znajdujących się na poziomie skóry odpowiedniej. Tkanki są nagrzane do temperatury 45–55°C. Występuje kurczenie oraz zgrubienie włókien kolagenowych oraz aktywowanie fibroblastów, więc komórek skóry, do odbudowy oraz produkcji kolagenu. Więc rezultaty wykorzystania RF można rozłożyć na błyskawiczne oraz dalekie. Radiofrekwencję określa się określeniem bezoperacyjnego liftingu.

Jak wygląda sam zabieg? Czy wiąże się z bólem dla pacjenta?
Urządzenia zapewniają robienie zabiegów mniej bądź bardziej agresywnych. Zależy to od wskazania jak i okolicy ciała. Gdy na przykład mamy do czynienia z niewielkimi zmarszczkami na wardze górnej to działamy niezwykle subtelnie oraz pacjent wychodzi z gabinetu niemal bez śladu po zabiegu, gdy natomiast pragniemy zmniejszać blizny lub rozstępy to należy zadziałać silniej oraz głębiej.

Zabieg jest dość bolesny, więc jest przeprowadzany po znieczuleniu skóry kremem. Po znieczuleniu określony teren ciała jest nakłuwany za pomocą pojedynczej końcówki o przestrzeni roboczej blisko 1 cm kwadratowego. W czasie wkłucia poprzez igły płynie prąd o częstotliwości radiowej wywołując ogromne grzanie głębokich powierzchni skóry.

Środki dla mężczyzn

0
Środki dla mężczyzn

Problemy z erekcją dotykają niejednego mężczyznę. Warto poznać środki, które pomogą odzyskać sprawność w sferze seksualnej, a dodatkowo wpłyną korzystnie na organizm mężczyzny.

Środki na potencję

W aptece znajdziemy szereg środków na potencję, wśród których królują tabletki bez recepty i tabletki na receptę. Warto zauważyć, że farmakologiczne leki nie mają zbyt dużej skuteczności i pozytywnego działania. Co więcej, mogą wręcz zaszkodzić organizmowi. Przedawkowanie takiego leku prowadzi do wtórnej impotencji. Warto pamiętać, że długie zażywanie leków na potencję może spowodować, że organizm będzie potrzebował wyższej dawki substancji czynnej. Leki zawierają głównie sildenafil, który spożywany przez dłuższy czas, jest zagrożeniem dla zdrowia.

Skutki uboczne leków

Leki na potencję charakteryzują się tym, że mają szereg skutków ubocznych i istnieje ryzyko przedawkowania. Jakie dolegliwości mogą wywołać? Przede wszystkim bóle mięśniowe, duszności, omdlenia i kołatanie serca, alergię, zawroty głowy, bóle głowy i klatki piersiowej, biegunki i wymioty, bolesny wzwód, nudności, złe samopoczucie. Jakie środki są bezpieczniejsze i dają większą skuteczność? Są to suplementy diety.

Tabletki Horse Men
Tabletki Horse Men ze sklepu UpMen.pl

Suplementy diety

Na stronie internetowej https://upmen.pl/ istnieje ciekawa oferta suplementów pomagających na zaburzenia erekcji. To bezpieczny wybór dla każdego mężczyzny, któremu zależy na mocnym działaniu, bez ryzyka wystąpienia szkód w organizmie. Suplementy diety dodają energii i chęci do działania. Każdy z nich składa się z najwyższej jakości ziół, mikro i makroelementów. Jak działają takie składniki? Zwiększają libido, wydłużają czas erekcji, dodają energii, zwiększają doznania seksualne, zapobiegają nerwom i depresji. Suplementy dostępne na upmen.pl są gwarancją pełnego powrotu do sprawności seksualnej, z zachowaniem bezpieczeństwa i korzystnym działaniem. Potencja jest dla każdego mężczyzny ważnym aspektem życia, dlatego w przypadku problemów, skorzystajmy z suplementów diety.

Tabletki Top Dystance
Tabletki Top Dystance ze sklepu UpMen.pl

Lekarstwa niosą szereg zagrożeń, dlatego warto wybrać suplementy, dzięki którym erekcja nie będzie problemem.

Co podać na śniadanie wielkanocne?

0
Co podać na śniadanie wielkanocne

Śniadanie wielkanocne tradycyjnie rozpoczyna świąteczne rodzinne spotkanie. Na stole nie może wówczas zabraknąć niczego, co kojarzy nam się ze świętami. Powinny na nim zatem znaleźć się jajka – prawdziwy symbol Wielkanocy. Podajemy również mięso i oczywiście warzywa dodające potrawom kolorytu i wiosennego charakteru. Dziś przygotowaliśmy kilka inspiracji dotyczących menu na śniadanie wielkanocne.

Terapia w kryzysie małżeńskim

0
Terapia w kryzysie małżeńskimTerapia w kryzysie małżeńskim

Kryzysy małżeńskie są niemal nieuchronnym zjawiskiem. Wraz ze zmianą życiowych okoliczności pojawiają się nowe potrzeby i dążenia każdego z partnerów. Nie zawsze są one zbieżne, co prowadzi do konfliktów, a nawet emocjonalnego oddalenia się od siebie. Nie oznacza to jednak końca miłości, o którą zawsze warto walczyć. W pierwszej kolejności należy szukać porozumienia, w czym pomocna jest psychoterapia par.

Kosmetyki na włosy i skórę głowy

0
Kosmetyki na włosy i skórę głowy

Piękne, zadbane włosy zawsze pozostają modne, niezależnie od ich długości i kształtu fryzury. Dlatego tak ważna jest regularna i kompletna pielęgnacja włosów i skóry głowy. Odpowiednio dobrany szampon, balsam i inne kosmetyki pozwolą włosom zawsze wyglądać idealnie. Apteka internetowa posiada szeroką gamę kosmetyków do włosów, które obejmują również linie produktów do pielęgnacji i produktów medycznych.

Sprawdzone kosmetyki na włosów w aptece

Kosmetyki na włosy i skórę głowy obejmują: szampony, odżywki, balsamy, maski, lotiony, wzmacniające serum do włosów.

Kosmetyki przeznaczone są do różnych rodzajów włosów:

 • Do wszystkich rodzajów włosów
 • Do włosów przetłuszczających się
 • Do włosów normalnych
 • Do włosów farbowanych
 • Do włosów suchych i zniszczonych
 • Do włosów cienkich i słabych
 • Przeciw wypadaniu włosów
 • Przeciwłupieżowe.

Przykłady kosmetyków na włosy i skórę głowy – szampony

Szampon leczniczy z cynkiem przeznaczony do stosowania zewnętrznego w chorobach dermatologicznych. Cynk ma działanie przeciwgrzybicze, jest bardzo aktywny wobec grzybów z rodzaju Malassezia, które są uważane za czynniki chorobotwórcze, przy takich problemach jak: łupież i łuszczyca. Hamuje wzrost bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych. Mechanizm działania wiąże się ze spadkiem stężenia trifosforanu adenozyny w komórkach patogennych bakterii i grzybów.

Substancja czynna nie rozpuszcza się w wodzie, pozostaje na powierzchni skóry i pod działaniem sebum powoli rozpuszcza się, tworząc niekorzystne środowisko dla grzybów. Ma działanie przeciwzapalne, i przeciwświądowe. Eliminuje objawy łupieżu i łojotoku. Szampon z cynkiem jest skuteczny przy atopowym i łuszczycowym zapalenie skóry, łojotokowym zapaleniu skóry głowy ze swędzeniem i łupieżem, przy przerzedzeniu włosów.

Balsamy do włosów

Balsam na bazie łopianu wzmacnia i przedłuża działanie szamponu z tym składnikiem. Przywraca zdrowie uszkodzonym włosom od wewnątrz, wypełnia je witalnością. Wnikając w głębszą warstwę włosów, odbudowuje włókna keratynowe, owija je folią ochronną, chroniąc je przed dalszymi uszkodzeniami. Balsam nadaje włosom blask.

Ponadto:

 • Stymuluje krążenie krwi i odżywienie włosów
 • Aktywuje i przedłuża fazę wzrostu włosów
 • Stymuluje syntezę keratyny, przywracając włókna keratynowe

Wyniki stosowania tego balsamu to zdrowe i silne promieniejące włosy

Odżywka do włosów

Odżywka przeciw kruchości włosów z olejem keratynowym, wzbogacona proteinami keratynowymi i olejem arganowym, zwalcza wrażliwość włosów, odżywia włosy i nadaje im siłę i blask. Specjalistyczna odżywka opracowana, jako dodatkowa stymulacja wzrostu, odżywiania i naprawy włosów. Narzędzie stymuluje przemianę materii w komórkach skóry głowy, wzmacnia mieszki włosowe, zmniejsza liczbę utraconych włosów, odżywia włosy, czyni je zdrowszymi i bogatszymi. Aktywne składniki normalizują cykl życia mieszków włosowych, zwiększając grubość i ilość włosów w fazie wzrostu, wzmacniają procesy metaboliczne, przywracają strukturę włosa.

Arginina wzmacnia naskórek, wzmacnia procesy gojenia skóry głowy, wygładza powierzchnię włosów, odżywia i wzmacnia korzenie. D-Panthenol (prowitamina B5) w składzie odżywki przenika do włosów, otaczając je elastyczną folią na zewnątrz, nadaje włosom elastyczność i połysk. Staranna kondycjonująca formuła zapewnia pielęgnację, dzięki czemu włosy stają się miękkie i jedwabiste. Odżywka usuwa elektryczność statyczną, ułatwia rozczesywanie, zapobiegając mechanicznemu uszkodzeniu włosów.

Maska do włosów

Maska zawiera stymulant wzrostu włosów o potwierdzonej klinicznie skuteczności działania. Aktywne składniki pochodzenia roślinnego, stymulują przejście mieszków włosowych w aktywną fazę wzrostu, przedłużają cykl życia włosów, pomagają zwiększyć gęstość.

 • Olej jojoba zapewnia intensywne odżywianie, zmiękcza i nawilża skórę głowy, wzmacnia słabe cebulki włosa, przywraca włosom naturalną objętość, siłę i połysk.
 • Keratyna wnika w głębokie warstwy włosów, eliminuje uszkodzenia i wzmacnia włosy, chroniąc je przed wysuszeniem i kruchością.
 • Ekstrakt z avocado, posiada odżywcze, tonizujące właściwości, nawilża skórę głowy i stymuluje wzrost włosów.
 • Ekstrakt z lucerny posiada właściwości pielęgnacyjne, ułatwia rozczesywanie i układanie włosów.
 • Hydrolizowane proteiny pszenicy odżywiają włosy, intensywnie odnawiając ich strukturę.

Maska posiada działanie w dwóch kierunkach:

 • Mieszki włosowe: intensywnie odżywia i leczy mieszki włosowe, stymuluje przejście pęcherzyków do fazy wzrostu i przedłuża cykl życia włosów
 • Pełna odbudowa: wzmacnia słabe włosy, przywracając naturalną objętość, siłę i połysk włosom, niweluje uszkodzenia i wzmacnia przyczepność łusek na włosach, chroniąc włosy przed wysuszeniem i kruchością. Ponadto posiada właściwości kondycjonujące, ułatwia czesanie i układanie włosów.

Serum do wzrostu włosów

Surowica zawiera procapil, kapelektynę, dekspantenol, czyli kompleks składników pochodzenia roślinnego. Serum poprawia mikrocyrkulację krwi w skórze głowy, poprawia odżywianie korzeni, stymuluje metabolizm komórkowy w mieszkach włosowych, spowalnia proces starzenia się mieszków włosowych i zapobiega wypadaniu włosów. Ponadto stymuluje wzrost włosów, poprawia ich kondycję, nadając włosom siłę i blask.

Procapil wzmacnia i zapobiega wypadaniu włosów. Ponadto stymuluje syntezę składników macierzy zewnątrzkomórkowej, zapewniając gęste wzmocnienie włosów w skórze właściwej, zmniejszając w ten sposób wypadanie włosów. Wzmacnia mikrokrążenie w skórze głowy, poprawia odżywienie, wzmacnia i chroni mieszki włosowe. Procapil przywraca różne struktury mieszków włosowych i spowalnia proces starzenia, zapobiegając w ten sposób wypadaniu włosów.

Dexpanthenol odżywia i zmiękcza skórę głowy, normalizuje metabolizm, odbudowuje mieszki włosowe od wewnątrz, wspomaga wzrost włosów i gojenie skóry głowy. Stymulanty wzrostu włosów pochodzenia roślinnego poprawiają oddychanie komórkowe i aktywują metabolizm komórkowy w mieszkach włosowych, co pomaga przyspieszyć wzrost włosów.

Działanie serum:

 • Aktywuje wzrost włosów
 • Wzmacnia i chroni mieszki włosowe
 • Zapewnia intensywne odżywienie włosów
 • Pomaga zwiększyć gęstość.

Delikatna kremowa konsystencja łatwo pieni się, dobrze oczyszcza włosy. Wskazany do stosowania w wypadaniu włosów u mężczyzn i kobiet. Zapobiega wypadaniu włosów, wzmacnia ich rdzeń.

Więcej dowiesz się tutaj: https://www.zaufane-apteki.pl/blog/kosmetyki-na-wlosy-i-skore-glowy-197.html

Jak wybrać najlepszy salon manicure w Krakowie? Wiemy, jak go znaleźć!

0
Jak wybrać najlepszy salon manicure w Krakowie? Wiemy, jak go znaleźć!

Z usług manikiurzystek korzystają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jednakże oni pozostają tylko przy pielęgnacji paznokci, a jak wiadomo, manikiur oferuje o wiele więcej, aczkolwiek wachlarz zabiegów w większości przeznaczony jest dla kobiecych paznokci. Wiadomym jest fakt, że nienaganny wygląd jest bardzo ważny. Zwłaszcza że w kontaktach międzyludzkich dłonie to część ciała, która rzuca się w oczy i między innymi od niej zależy, jak jest się postrzeganą osobą. Tak samo ma się to do innych czynności, które wpływają na wygląd ciała, choćby jego depilacja. Najczęściej wybierany przez osoby obojga płci jest manikiur klasyczny. Przyjrzyjmy mu się bliżej.

Czym jest klasyczny manikiur?

Klasyczny manikiur jest to nieinwazyjna, przyjemna i delikatna metoda, która celuje w zdrowy i estetyczny wygląd całych dłoni. Specjaliści od manicure dbają o to, aby paznokcie posiadały odpowiedni wygląd, a ich wzrost przebiegał w sposób oczekiwany i kontrolowany. Oprócz tego są w stanie wychwycić nieprawidłowości w budowie paznokci wskutek ściśle określonych zmian chorobowych. Dlatego manikiurzysta jest osobą, która określi zdrowie paznokci, jak i całych dłoni oraz zaleci odpowiednie terapie albo uzupełnienie braków substancji odżywczych w organizmie.

Nie trzeba się zbytnio martwić tym, że specjaliści pracują często na granicy inwazji w tkankę podskórną, gdyż całkowite bezpieczeństwo wynika ze stosowanych sterylnych narzędzi, co pozwala na najwyższą jakość usługi.

Sam zabieg polega na usunięciu skórek przy paznokciach, które często ulegają zadzieraniu się, co jest dla kobiety bardzo uciążliwe. Bardzo często konsekwencją zaniedbania tego jest ból oraz stany zapalne lub w niektórych przypadkach krwawienia. Po usunięciu niepotrzebnych skórek następuje zwykle opiłowanie paznokci i nadanie im określonych rozmiarów i kształtu.

Regularne korzystanie z usług salonu manikiur pozwala na zachowanie dłoni i paznokci w stanie dobrego zdrowia, eliminując wszelkie niekorzystne zmiany skórne i zmiany w strukturze paznokci.

Jak przygotować się do wizyty w salonie?

W zasadzie nie ma określonych reguł w takich przypadkach, gdyż wszystko jest w gestii osoby, która manikiur będzie wykonywać. Na pewno trzeba zadbać o własną higienę, wykonywać starannie zalecenia manikiurzystki. Najlepsze salony są w stanie z najgorzej wyglądających paznokci, nawet regularnie ogryzanych, zrobić nierzadko dzieło sztuki.

Znalezienie dobrego salonu nie jest zbyt kłopotliwe, trzeba się do tego nastawić w odpowiedni sposób, czyli znać swoje oczekiwania, a ewentualne wątpliwości z pewnością zostaną rozwiane we współudziale z manikiurzystką. Szukając takiego salonu w internecie, trzeba przedostać się przez gąszcz informacji na temat niejednego z salonów. Niemniej jednak jest to najlepsze wyjście, zwłaszcza że dostarczy opinii na temat salonów i ustrzeże przed tymi niefachowymi.

Strona https://www.moment.pl/paznokcie/manicure/krakow nakieruje nas na salony w okolicy, w których znajduje się fachowa obsługa. Ponadto pomoże dobrać salon, który będzie oferował dokładnie to, czego oczekujemy.

Wybierając salon manicure po raz pierwszy, warto poświęcić więcej czasu na poszukiwania i dokładnie zgłębić wiedzę na temat tego, jak powinien wyglądać zabieg. Lepiej stracić więcej czasu na szukanie, niż zrazić się po pierwszej wizycie.

Jaką koloryzację wybrać, by zachować miękkie i lśniące włosy?

0
Jaką koloryzację wybrać, by zachować miękkie i lśniące włosy?

Kremy koloryzujące to sprawdzona alternatywa dla farb zawierających amoniak, które niszczą włosy i wysuszają skórę głowy. Jeżeli chcesz, aby twoje kosmyki były pełne blasku, zdrowe i lśniące, sięgnij po nowoczesne metody koloryzacji i raz na zawsze zrezygnuj z tradycyjnego farbowania.

Szukasz dobrego barbera w Katowicach? Sprawdź to, zanim zadzwonisz do przyjaciółki

0
Szukasz dobrego barbera w Katowicach? Sprawdź to, zanim zadzwonisz do przyjaciółki

Od stosunkowo niedawna tak samo, jak kobiety, mężczyźni również mogą swój okresowy wypad do stylisty nazwać poniekąd rytuałem. O co chodzi? W związku z tym, że od jakiegoś czasu wróciła moda na noszenie brody, to pomyślano, aby stworzyć miejsca, gdzie faceci na wzór damskich salonów urody mogliby załatwić swoje sprawy dotyczące ich urody. Tak powstały barber shopy. Jako że kobiety chodzą do swoich makijażystek, fryzjerek i manikiurzystek, to mężczyźni znaleźli w barber shopach trochę więcej. Kobiety u swoich stylistów lubią porozmawiać, wypić dobrą kawę i wyluzować się, a nikt nie zdaje sobie sprawy z potrzeb, jakie mają mężczyźni. Barber shopy zapewniają wszystko, czego dusza zapragnie. Znakomici barberzy zajmą się stylizacją fryzury, optymalnie przytną brodę i zrobią jeszcze wiele innych rzeczy, a wszystko to w miłej, męskiej atmosferze, która nie jest tak delikatna, jak kobieca, ale twarda i konkretna. Zobaczmy, jak wygląda praca barbera w miastach Polski.

Jak wygląda praca barbera?

Barber nie ma łatwej pracy, dlatego najlepszymi barberami są ci z powołania. Tutaj nie wystarczy mieć jedynie wprawną rękę, ale najcenniejsza jest wyobraźnia. Dzięki właśnie wyobraźni barber jest w stanie wykonać wiele trudnych zmian w wyglądzie męskiej brody i fryzurze oraz połączyć wszystko w taki sposób, aby ze sobą harmonizowało. Poza tym barber musi być osobą wzbudzającą zaufanie i doskonale rozumieć klienta, tym bardziej że zarówno barber, jak i jego klient muszą znaleźć nić porozumienia, bo tylko wtedy nie dojdzie do pomyłek.

Praca barbera to nie tylko umiejętności, ale także odpowiedzialność, gdyż to właśnie on odpowiada za często skomplikowany wzór brody i włosów, a dodatkowo musi nadać zarówno brodzie, jak i włosom kształtu zgodnego z oczekiwaniami klienta. Barber nie ma łatwej pracy, ale efekty uzyskane z jego pomocą niejednokrotnie porażają i czynią z faceta nad wyraz przystojnego.

Wszystko to odbywa się w prawdziwie męskiej atmosferze, gdzie facet ma możliwość wrzucenia na luz i podczas gdy barber będzie robił swoje- zajęcia się czymś przyjemnym.

Gdzie szukać w mieście dobrego barbera?

W tak dużym mieście, jak Katowice znalezienie barbera nie przysparza większych trudności, ale znalezienie takiego, który będzie dla mężczyzny odpowiednią osobą, której może bez strachu powierzyć swój długo pielęgnowany zarost, już do łatwych rzeczy nie należy. Teraz w takich sytuacjach mądrzy ludzie szukają wyjścia w sieci i prawdą jest, że najbardziej trafne odpowiedzi można znaleźć właśnie tam, także w kwestii szukania dobrego barbera.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że barber w Katowicach, a szczególnie dobry barber jest towarem deficytowym i znalezienie właściwej osoby na właściwym miejscu wśród wielu rzekomych specjalistów nie jest proste. Najlepszą metodą jest szukanie dobrych opinii o barberach, opinii, jakie wystawiają im zadowoleni klienci, którzy wtedy zostają pod ich opieką na stałe.

CBD a choroba Alzheimera: czy jesteśmy blisko przełomu?

0
CBD a choroba Alzheimera: czy jesteśmy blisko przełomu?

Choroba Alzheimera to najczęstsza przyczyna demencji. Dotyka głównie osób po 65. roku życia, stopniowo paraliżując podstawowe funkcje mózgu. Pacjenci z tym schorzeniem w zdecydowanej większości są niesamodzielni, z czasem przestają rozpoznawać najbliższych, mają problem z wykonywaniem najprostszych czynności. Niestety, choroba wciąż jest nieuleczalna, choć najnowsze badania dowodzą, że być może będziemy w stanie w znacznym stopniu kontrolować Alzheimera. Nadzieją dla pacjentów i ich rodzin są optymistyczne wynik testów z wykorzystaniem CBD.

Co wywołuje chorobę Alzheimera?

Czynnikiem chorobowym są płytki pozakomórkowe, złożone z białka pod nazwą beta-amyloid, które wraz ze splotami wewnątrzkomórkowymi (zbudowanymi z białka tau) uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie mózgu, pozbawiając go substancji odżywczych i tym samym prowadząc do obumierania komórek mózgowych. Choroba postępuje przez wiele lat. Początkowo nie daje zbyt czytelnych objawów. Z czasem jednak pacjent zaczyna się uskarżać na coraz poważniejsze problemy z pamięcią, aż w końcowym stadium obserwuje się u niego znaczne symptomy otępienne.

Osoby chorujące na Alzheimera muszą znajdować się pod stałą opieką. Nie są bowiem w stanie samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb życiowych. Bardzo często pojawiają się też schorzenia towarzyszące, jak depresja. Jak dotąd nie udało się wynaleźć żadnego skutecznego leku – stosowana farmakologia ma jedynie łagodzić objawy choroby i spowalniać proces jej postępowania.

Obiecujące wyniki testów z użyciem CBD i THC

We wrześniu 2013 roku w prestiżowym piśmie medycznym „Molecural and Cellular Neuroscience” zostały opublikowane wyniki badania przeprowadzonego przez zespół amerykańskich naukowców. Badacze sprawdzali pojawiające się od dawna doniesienia, jakoby kannabinoidy, przede wszystkim CBD i THC, miały przeciwdziałać gromadzeniu się beta-amyloidu w mózgu pacjenta zaatakowanego przez chorobę Alzheimera. Ta teza została potwierdzona, co wywołało niemałe poruszenie w świecie neurologii.

Zdaniem naukowców efekt ten jest związany z oddziaływaniem kannabinoidów na ludzki układ endokannabinoidowy. Udało się potwierdzić, że receptory CB1 odpowiadają za regulowanie funkcji neuroprzekaźników w mózgu, zwłaszcza tych, które przeciwdziałają procesom neurodegeneracyjnym. Z kolei receptory kannabinoidowe CB2 wyraźnie zmniejszają stany zapalne, jakie obserwuje się w mózgu zaatakowanym przez chorobę Alzheimera.

Naukowcy z Florydy jako pierwsi przeprowadzili tak zaawansowane badanie. W ramach testu poddawali beta-amyloid działaniu przede wszystkim THC i zaobserwowali, że poziom białka zaczął wyraźnie spadać. Tym samym poprawiły się funkcje komórek mózgowych, co zdaniem badaczy jest dowodem na to, że tak zwana medyczna marihuana może znacząco spowalniać chorobę, a być może także całkowicie ją pokonać.

Na tym jednak nie koniec. Inne badanie wykazało, że CBD – główny kannabinoid zawarty w konopiach siewnych – pozwala zmniejszać zapalenie neuropatyczne w mózgu zaatakowanym przez Alzheimera, jak również moduluje tzw. funkcję mikroglejową. Mikroglej jest powodem nadprodukcji białek tau, co także stanowi element charakterystyczny dla choroby Alzheimera.

CBD wspomaga funkcje mózgu dotkniętego Alzheimerem

Ogłoszenie tak zwanej medycznej marihuany lekiem na Alzheimera jest oczywiście melodią odległej przyszłości. Wiemy natomiast, że CBD ma bardzo szerokie zastosowanie w terapii tej choroby, co jednoznacznie udowodnili australijscy badacze: Tim Karl oraz Carl Group. Wyniki swoich badań opublikowali w „Frontiers in Pharmacology”. Naukowcy zajęli się teorią, według której kannabidiol wykazuje działanie neuroprotekcyjne. Jednym z najważniejszych wniosków jest ten dotyczący wpływu CBD na rozwój neuronów.

Badacze stwierdzili to na podstawie badania na myszach. U zwierząt wywołano chorobę Alzheimera, a następnie przez trzy tygodnie podawano im 20-miligramowe dawki CBD na kilogram masy ciała. Wyniki były zadziwiające, bo okazało się, u myszy znacząco poprawiły się funkcje poznawcze, w tym rozpoznawanie przedmiotów. Stąd też możemy wywnioskować, że kannabidiol może stanowić pożądany środek terapeutyczny u pacjentów już dotkniętych Alzheimerem i chronić ich przed szybkim postępowaniem choroby.

Korzystny wpływ CBD na terapię objawów towarzyszących

Korzystny wpływ CBD

Jak wspomnieliśmy na początku artykułu, chorobie Alzheimera bardzo często towarzyszą stany depresyjne. U części pacjentów obserwuje się również problemy z zasypianiem, lęki i brak apetytu. Wszystkie te objawy mają związek z zaburzeniem funkcjonowania układu nerwowego, na który zbawienny wpływ mają receptory kannabinoidowe.

Stąd teoria, że stosowanie CBD w terapii choroby Alzheimera może wpłynąć na poprawę jakości życia pacjenta. Badania jednoznacznie wykazały, że kannabidiol wzmaga senność, poprawia apetyt, a także stymuluje receptor 5-HT 1A, który odpowiada za produkcję serotoniny. Ponadto CBD hamuje typowe skutki uboczne przyjmowania niektórych leków na Alzheimera, w tym wymioty i nudności.

Alzheimer staje się coraz poważniejszym problemem cywilizacyjnym. Społeczeństwa krajów rozwiniętych się starzeją, stąd nagląca potrzeba wynalezienia jeszcze skuteczniejszych metod terapii tej okrutnej choroby. Być może rozwiązanie jest tuż obok i pochodzi prosto z natury? Jedno jest pewne: badania nad zastosowaniem tak zwanej medycznej marihuany w leczeniu choroby Alzheimera będą coraz intensywniejsze.

Więcej informacji na blogu firmy Sequoyalife sprzedającej olejki CBD.

ZOBACZ TEŻ