O problemach z wypróżnianiem nie chcemy rozmawiać publicznie. Nic w tym dziwnego, w końcu to, co robimy w toalecie, zawsze jest bardzo intymne i raczej nie nadaje się na temat opowieści. Na szczęście istnieje wiele sposobów, by wspomóc wypróżnianie. Podpowiadamy, jak zrobić lewatywę.

Lewatywa – brzmi strasznie!

Samo słowo „lewatywa” nie kojarzy się raczej pozytywnie. Na myśl przychodzą różne dziwne przyrządy, które w niekoniecznie przyjemny sposób mają oczyścić jelita z zalegających mas kałowych. Wykonanie lewatywy polega na wlaniu do jelita grubego płyny, pomagającego wypłukać to, co nie chce samo wyjść. Najbardziej odstręczające jest to, że ten płyn wlewa się przez odbyt. Sam opis może wywołać lęk i ból. W gruncie rzeczy lewatywa jest jednak zabiegiem zupełnie bezbolesnym. A wszelkie niedogodności związane z wykonaniem lewatywy są niczym, w porównaniu z ulgą, która następuje gdy tylko płyn w jelitach zadziała.

Kiedy lewatywa?

Najbardziej popularnym zastosowaniem lewatywy jest wypróżnienie. Nierzadko jednak metoda ta jest wykorzystywana jako zabieg odżywczy lub leczniczy. W przypadku problemów z wypróżnianiem, lewatywa to rozwiązanie ostateczne, które powinno być stosowane dopiero wtedy, gdy nic innego nie działa. Zawsze najpierw należy spróbować zmienić dietę (ograniczyć cukier, zrezygnować z glutenu, spożywać więcej jogurtów), albo sięgnąć po ziołowe środki, takie jak rzewień czy senes, lub naturalne środki przeczyszczające (na przykład olej rycynowy, siemię lniane).

Jak to zrobić?

Aby samodzielnie zrobić lewatywę, należy zaopatrzyć się w zestaw do lewatywy, w którym znajduje się irygator oraz odpowiedni płyn. Zestaw taki można kupić w każdej aptece za około 10 zł. Dostępne są także irygatory przypominające budową gruszkę do kataru – są one wygodniejsze i łatwiejsze w użyciu.

Krok pierwszy

W celu zminimalizowania dyskomfortu podczas zabiegu, należy odpowietrzyć i natłuścić końcówkę irygatora, która będzie wprowadzana do odbytu. Kankę (irygator) można natrzeć wazeliną lub oliwką dla dzieci.

Krok drugi

Lewatywę najlepiej wykonywać w toalecie, ponieważ po zabiegu parcie może być bardzo silne. Aby samodzielnie zrobić lewatywę, najwygodniejszą pozycją będzie leżenie bokiem. Na podłodze rozkładamy ręcznik, na którym kładziemy się na lewym boku i podciągamy prawą nogę do góry (tak, by kolano było blisko klatki piersiowej).

Krok trzeci

Leżąc w wygodnej pozycji na boku, wprowadzamy powoli i delikatnie do odbytu natłuszczoną kankę. Końcówka powinna znaleźć się na głębokości mniej więcej 8 cm, w przeciwnym razie może zbyt szybko wypaść. Gdy irygator jest już prawidłowo umiejscowiony, można wprowadzić płyn. W przypadku irygatora „gruszki” wystarczy mocno nacisnąć, by substancja wpłynęła do jelita. Z kolei podczas stosowania zestawu z workiem, należy pamiętać, by worek zamocować na wysokości około 1 metra, by spływanie cieczy nie odbywało się za szybko. W przeciwnym razie substancja przedostanie się do jelita zbyt gwałtownie i może spowodować ból brzucha. Gdy worek z płynem jest umieszczony na dobrej wysokości, a końcówka irygatora odpowiednio umiejscowiona, należy delikatnie, ale zdecydowanie otworzyć zaworek.

Krok czwarty

Wlewanie płynu należy zakończyć w momencie, gdy pojawi się parcie na kiszkę stolcową. Z reguły, aby zrobić lewatywę, stosuje się od 150 do 500 ml płynu, w rzadkich przypadkach potrzebna jest większa ilość substancji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here